Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko jest "eko"

Jarosław PANEK [email protected]
Meble z doskonale oszlifowanej płyty OSB klejonej warstwowo
Meble z doskonale oszlifowanej płyty OSB klejonej warstwowo Dawid Łukasik
Podczas tegorocznej letniej edycji targów wyposażenia wnętrz we Frankfurcie nad Menem łatwo był zauważalny trend "eko". "Eko" rozumiane jako ekologia, ale i ekonomia. Ma być oszczędnie dla naszego portfela i oszczędnie dla środowiska.

Zwłaszcza projektanci młodzi oraz całkiem liczna w tym roku we Frankfurcie nad Menem grupa designerów z Chin promuje ów trend "eko". A jak nie zrealizować go lepiej, niż przy wykorzystaniu kartonu, papieru i odpadów drewna. Te materiały znów stają się modne. Kilkanaście lat temu meble z kartonu wywołały na świecie niemałą sensację. Jak szybko wybuchła na nie moda, tak szybko zgasła, bo wtedy uważano taki pomysł co najwyżej jako koncept i sposób na zaszokowanie opinii publicznej. Kartonowe meble były tym, czy "concept cary" na targach samochodowych, czyli modele które nigdy nie wejdą do produkcji, ale zrobią trochę medialnego szumu wokół danej marki.

Dziś, kiedy świat dopiero powolutku dźwiga się z recesji, a świadomość ekologiczna jest znacznie większa niż kiedyś, moda na karton wraca. Producenci stosują najczęściej sprawdzoną już kiedyś metodę produkcji takich mebli, wśród których królują krzesła, fotele i taborety. W grę wchodzi przede wszystkim tektura falista wielowarstwowa, którą klei się w wielkie mocne, ale bardzo lekkie bloki, a następnie tnie specjalistycznymi, sterowanymi komputerowo maszynami, aby uzyskać pożądany efekt. A ten istotnie zdumiewa. Nie ma dziś kształtu, jakiego by się nie udało uzyskać. Wszelkie krągłości obłości, a do tego specjalne zdobienia. Współczesne meble z wielu warstw tektury faliste mają ozdobne ryflowania i wzory. Są mocne, lekkie i bardzo wygodne, dzięki doskonałemu wyprofilowaniu.

Ale falista tektura to zaledwie jeden z wielu ekologicznych i ekonomicznych pomysłów. Innym, jaki podpatrzyliśmy na wystawie młodych projektantów "Talenty", która dwa razy w roku jest organizowana podczas targów we Frankfurcie, polega na wykorzystaniu papieru. Zwiedzający mogli na żywo obejrzeć adeptów jednej ze szkół projektowania, jacy na drewniane stelaże, naklejali kolejne warstwy papieru. Odpowiedni klej i następne warstwy wzmacniały całą konstrukcję, nadal jednak pozostawiając ją stosunkowo lekką.

Ta technika nie pozwala już uzyskiwać tak giętych i obłych kształtów, jak komputerowe rzeźbienie tekturowych bloków. Dlatego projekty te były bardziej kanciaste, ale przez to charakterystyczne.

W tym roku do Frankfurtu na targi Tendence" przyjechała liczna grupa młodych projektantów z Chin. Jeszcze kilka lat temu obywatele Państwa Środka przyjeżdżali głównie po to, by kopiować nielegalnie wzory Europejczyków i byli za to surowo karani. Teraz wreszcie goście Chin zaczęli kokietować europejskiego klienta swoimi pomysłami. W tym roku dla tych młodych ludzi z Dalekiego Wschodu podstawowym materiałem, budulcem z jakiego chcą stworzyć swój styl, była płyta OSB, taka jaką znamy z konstrukcji dachowych. Z płyty tej powstały nie tylko blaty stołów, czy siedziska krzeseł, ale także formy bardziej gięte.

Płytę bowiem klei się w kilka warstw podobnie jak wcześniej opisywaną tekturę i tak powstałe bloki obrabia w dowolne kształty. Wadą takich mebli jest niestety ogromny ciężar. Są one natomiast tak doskonale przeszlifowane, że sklejone pod ciśnieniem kawałki drewna na płycie OSB tworzą ciekawy ekologiczny wzór i na pewno siadając na takim meblu, nie zaciągniemy ubrania.

Czy trend "eko" ma szansę na kontynuację przez kilka lat? Czy będzie tak modny jak złoto, a wcześnie róż i fiolet. Można mieć duże wątpliwości. Kartonowy fotel wstawiony do salonu z pewnością zwróci uwagę gości i będzie traktowy jako wzornicza ciekawostka. Może sprawdzi się w mieszkaniu młodych ludzi, ale oczekiwać kariery takiego mebla w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach, które wymagają zwykle czegoś ponadczasowego, raczej nie sposób. Rzadko kiedy tak przełomowe materiały i pomysły projektantów stają się bowiem klasyką, częściej zaś pozostają odpowiedzią na chwilowe zapotrzebowanie rynku.

A teraz jest nim potrzeba oszczędzania podczas kryzysu. Tyle że kryzys na świecie podobno się kończy. Chyba, że twórcy kartonowych mebli zrobią coś, aby ich dzieła stały się jeszcze bardziej ludzkie i klasyczne. Współczesne technologie już na to pozwalają, więc może ten pomysł warto rozwijać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie