Piotr Rutkowski
Caroline Garcia po raz pierwszy wygrała turniej wieńczący sezon kobiecy
Caroline Garcia po raz pierwszy wygrała turniej wieńczący sezon kobiecy CJ GUNTHER/PAP/EPA
Francuzka Caroline Garcia wygrała w Fort Worth turniej WTA Finals, czyli imprezę dla ośmiu najlepszych tenisistek sezonu. W finale pokonała 7:6 (7-4), 6:4 Białorusinkę Arynę Sabalenkę, która wcześniej wyeliminowała Igę Świątek. Zwycięstwo zapewniło Garcii premię w wysokości 1,57 mln dolarów. Pokonana musiała się zadowolić kwotą w wysokości 0,75 mln dolarów.

Mecz miał niezwykle zacięty przebieg, a obie zawodniczki dobrze serwowały. W pierwszym secie żadna nawet nie miała okazji na przełamanie i w efekcie potrzebny był tie-break. Sabalenka zaczęła go od prowadzenia 2-0, ale później sześć punktów z rzędu zdobyła Garcia i chwilę później wykorzystała trzecią piłkę setową.

Przegranie seta najwyraźniej wybiło z rytmu Sabalenkę, przy której serwisie zaczynała się druga partia. To właśnie w tym gemie doszło do jedynego w meczu przełamania. Garcia wykorzystała słabszy moment rywalki, a później nie dała jej okazji na odrobienie straty. Po godzinie i 41 minutach 29-latka cieszyła się z największego sukcesu w karierze.

To było piąte spotkanie między tymi tenisistkami i trzecie zwycięstwo Garcii.

Statystyki spotkania Garcia - Sabalenka

Francuzka zaserwowała 11 asów i zanotowała tylko jeden podwójny błąd. Sabalenka zaś miała tylko cztery asy i aż trzy podwójne błędy. Wyraźną przewagę Garcia miała też w uderzeniach wygrywających - 24 wobec 15 Białorusinki.

Fazę grupową obie zawodniczki przeszły z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki. Garcia nie sprostała w niej Świątek, a Sabalenka uległa Marii Sakkari. W półfinałach natomiast Francuzka uporała się z Greczynką, natomiast Białorusinka wyeliminowała Polkę.

Jak grały Garcia i Sabalenka w tym roku?

Garcia miała świetną drugą część sezonu. Jeszcze w czerwcu plasowała się w ósmej dziesiątce światowego rankingu. Od czerwca zwyciężyła jednak w czterech turniejach. Wygrana w Teksasie pozwoli jej awansować na czwartą pozycję na liście WTA, co jest wyrównaniem jej najlepszego wyniki w karierze. Czwarta była również we wrześniu 2018 roku.

Sabalenka natomiast po raz trzeci w sezonie dotarła do finału, ale żadnego nie udało jej się wygrać. Poprzednio bez tytułu zakończyła rok 2017.

Debel też grał

Niespodzianką zakończył się finał gry podwójnej w Fort Worth. Czeszki Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova, które w tym sezonie wygrały trzy imprezy wielkoszlemowe - Australian Open, Wimbledon i US Open - uległy Rosjance Weronice Kudiermietowej i Belgijce Elise Mertnes 2:6, 6:4, 9-11.