Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na NURT - w piątek ciąg dalszy pokazów specjalnych oraz warsztaty filmowe

Redakcja
Poprowadzi je Krzysztof Miklaszewski, który na przykładzie realizowanych przez siebie prac będzie omawiał różnice między filmem dokumentalnym a serialem. Kanwą spotkania będzie ośmioodcinkowy serial "Wielka wojna na wschodzie 1919-1921" i jego filmowa synteza. Uczestnicy seminarium obejrzą odcinek serialu wraz ze szczegółowym komentarzem, by następnie zderzyć go z filmem.

O godzinie 12 Filmowe Odkrycie Marii Malatyńskiej, szefowej jury, film "Kiedyś w Afryce" o polskich aspiracjach kolonialnych. Po odzyskaniu dostępu do morza władze II Rzeczypospolitej zamarzyły o podboju Afryki. Zdobyciem tamtejszych terenów miała się zająć Liga Morska i Kolonialna pod kierownictwem generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Wkrótce odbyło się uroczyste wodowanie okrętu podwodnego "Orzeł", w szkołach kształcono przyszłych znawców kolonii, a wieści na temat ekspansji morskiej przekazywał miesięcznik "Morze". W 1934 roku nawiązano współpracę handlowo-polityczną z Liberią, do której w pionierską podróż z portu w Gdyni wyruszył statek "Poznań".

O godzinie 16 na małej scenie KCK salon odrzuconych - prezentacja kilku filmów, które nie zostały zakwalifikowane do przeglądu, ale komisja miała problem z wyborem z nadmiaru dobrych filmów. Będzie to "Pamiętnik Leo" - historia czternastoletniego Żyda Leona Silberacha ukrywającego się wraz z rodziną przed deportacją do getta we wsi Mogiła pod Krakowem w latach 1941-1942; "W pogardzie i chwale" - obraz życia i działalności Wojciecha Korfantego w sprawnym połączenia archiwaliów i scen fabularyzowanych; "Taki to plon" - opis białostockich dożynek, które odbyły się w 1973 roku; "Pamiętnik Wandy" - w 1940 roku mała Wanda spotkała w lesie hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera. Spotkanie to mogło zmienić całe jej życie.

Wieczorem o godzinie19 podsumowanie Przeglądu oraz ogłoszenie wyników obrad Komisji Artystycznej oraz wyników głosowania na Nagrodę Publiczności.

Podczas gali zaprezentowane zostaną piosenki ze spektaklu "W małym kinie - czyli historia kina opowiedziana przebojami muzyki filmowej" w wykonaniu artystów związanych ze Sceną Autorską STUDIO Kieleckiego Centrum Kultury. Usłyszymy między innymi największe przeboje polskiego filmu okresu międzywojennego ("Miłość ci wszystko wybaczy", "Ach śpij kochanie") oraz niezapomnianą "Kołysankę" z filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego.
Wstęp na wszystkie pokazy bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie