Wybory 2020. Lokal wyborczy – jak się w nim zachować? Jak głosować w lokalu wyborczym?

Agnieszka Kniaź
Agnieszka Kniaź
Wybory 2020. Jak zachować się w lokalu wyborczym? Sprawdź najważniejsze informacje!
Wybory 2020. Jak zachować się w lokalu wyborczym? Sprawdź najważniejsze informacje! fot. piotr smolinski / polska press
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Zanim pójdziesz oddać swój głos, dowiedz się, jak zachować się w lokalu wyborczym. Czego potrzebujesz, by otrzymać kartę do głosowania? Jak oddać ważny głos w wyborach? Kto ma prawo przebywać w lokalu wyborczym w trakcie głosowania? Jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w trakcie wyborów? Sprawdź swoje prawa i obowiązki w lokalu wyborczym.

28 czerwca w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21 i w tym czasie będziemy mogli udać się do nich, by oddać głos na wybranego kandydata. Warto wiedzieć, jak zachować się w lokalu wyborczym i co zrobić, by oddać ważny głos.

Kto ma prawo głosować w wyborach prezydenckich?

Prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat oraz prawo to nie zostało im odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym lub Trybunału Stanu i nie są ubezwłasnowolnieni.

Wybory 2020. Gdzie głosować? Znajdź swój lokal wyborczy

By głosować w wyborach prezydenckich, musisz udać się do lokalu wyborczego właściwego dla twojego miejsca pobytu, w godzinach jego otwarcia. Nie wiesz, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy? Skorzystaj z wyszukiwarki obwodów głosowania na stronie wybory.gov.pl

Jakie dokumenty trzeba zabrać na wybory?

By otrzymać kartę do głosowania, udaj się do komisji wyborczej z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie twojej tożsamości. Najlepiej weź dowód osobisty, a jeśli to z jakiegoś powodu niemożliwe, możesz okazać paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną lub studencką. Pamiętaj, że bez okazania dowodu tożsamości, komisja wyborcza nie wyda ci kart do głosowania. Nie ma możliwości, by twoją tożsamość potwierdzał np. świadek, gdy nie masz odpowiedniego dokumentu.

Jeżeli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania i nie dopisałeś się wcześniej do spisu wyborców w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu głosowania, możesz udać się do dowolnego lokalu wyborczego, jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urząd gminy, w której jesteś ujęty w rejestrze wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów.

Wniosek o wydanie zaświadczenia możesz zgłosić osobiście, pisemnie lub elektronicznie. Pamiętaj, że samo zaświadczenie o prawie do głosowania nie wystarczy – do lokalu wyborczego zawsze musisz zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem. Jeśli masz już zaświadczenie, zadbaj o to, by go nie utracić – jest ono wydawane tylko raz przed danymi wyborami.

Wybory 2020. Karta głosowania. Jak wygląda?

Kiedy komisja wyborcza potwierdzi twoją tożsamość i znajdzie cię w spisie wyborców, wyda ci kartę do głosowania, której odbiór potwierdzisz podpisem. W wyborach prezydenckich 2020 otrzymasz jedną kartę do głosowania.

Po odebraniu karty do głosowania od komisji, znajdź w lokalu wyborczym ustronne miejsce, które pozwoli ci w spokoju zapoznać się z jej treścią oraz oddać głos na wybranego kandydata w sposób niewidoczny dla innych.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W wyborach prezydenckich możesz głosować tylko na jednego kandydata, stawiając przy nazwisku jednego kandydata z wybranej listy znak „x”.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami znak „x” to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Twój głos będzie nieważny, jeżeli:

  • oddasz go na więcej niż jednego kandydata (postawisz „x” przy nazwiskach kilku kandydatów)
  • nie oddasz żadnego głosu (nie postawisz znaku”x” przy żadnym kandydacie)
  • postawisz w kratce znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki
  • postawisz znak „x” poza kratką”

Zgodnie z przepisami, nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Zasady bezpieczeństwa w lokalu wyborczym

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym znalazły się przepisy dotyczące zarówno wyborców, jaki członków komisji wyborczych. Będziesz głosować w lokalu wyborczym? Będą cię dotyczyły następujące zasady:

  • w lokalu wyborczym w jednym czasie będzie mogła znajdować się 1 osoba na 4 m.kw. jego powierzchni (nie licząc członków komisji wyborczej);
  • przy wejściu będzie znajdował się dozownik z płynem do dezynfekcji;
  • w lokalu wyborczym należy mieć założoną maseczkę;
  • należy zachować 2m dystansu od innych osób.

Pamiętaj, że członek komisji wyborczej ma prawo poprosić cię o odsłonięcie twarzy, by potwierdzić twoją tożsamość.

Przezroczysta urna wyborcza a tajność wyborów. Wyborco, sprawdź swój obowiązek!

Od 1 lipca 2016 r. w polskich lokalach wyborczych urny wyborcze są przezroczyste. Nie stoi to jednak w sprzeczności z tajnością głosowania. To wyborca jest zobowiązany wrzucić kartę ze swoim głosem do urny w taki sposób, by zadrukowana strona była niewidoczna. By twoje głosowanie było tajne, przed wrzuceniem karty do urny, możesz zgiąć ją na pół. Urna w lokalu wyborczym musi znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym dla wszystkich głosujących.

Czytaj także

Kto może być w lokalu wyborczym? Obwodowa komisja wyborcza

Kogo możesz spotkać w lokalu wyborczym? Oprócz innych głosujących, w lokalu wyborczym na pewno spotkasz obwodową komisję wyborczą. Jej zadaniem jest potwierdzanie tożsamości wyborców i wydawanie kart głosowania.

Dodatkowo przewodniczący komisji czuwa nad porządkiem i spokoju w lokalu wyborczym i zapewnieniem tajności głosowania. Ma on prawo wyprosić z lokalu wyborczego osoby, które naruszają porządek. To do niego powinieneś też zgłosić się, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu głosowania – np. osobę trzecią przeszkadzającą innym wyborcom w oddawaniu głosów.

Wszyscy członkowie komisji wyborczej powinni mieć w widocznym miejscu identyfikatory z imieniem nazwiskiem i pełnioną w komisji funkcją.

Czytaj także

Kto może być w lokalu wyborczym? Dziennikarze i obserwatorzy

Poza tym w lokalu wyborczym mogą znajdować się też:

  • obserwatorzy społeczni – są oni wyznaczani przez stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Polsce, które w swoich celach statutowych mają troskę o prawa obywatelskie i demokrację oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Obserwator społeczny ma prawo być obecny przy wszystkich czynnościach komisji wyborczej. Może być w lokalu podczas przygotowań do głosowania, samego głosowania, a także w czasie ustalania wyników głosowania i sporządzania protokołu.
  • dziennikarze – swoją obecność powinni zgłosić przewodniczącemu komisji, okazując ważną legitymację dziennikarską lub dokument, który potwierdza reprezentowanie danej redakcji. W lokalu wyborczym nie mogą przeprowadzać wywiadów ani wykonywać czynności zakłócających porządek głosowania i naruszających przepisy prawa, zwłaszcza tych, które dotyczą tajności głosowania. Mogą natomiast wykonywać filmy i zdjęcia z przebiegu głosowania, szanując przy tym prawo do ochrony wizerunku wyborców.

Czytaj także

Pamiętaj, że w lokalach wyborczych jest zabroniona agitacja wyborcza. Również na terenie budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy, nie może być materiałów wyborczych. Kontrola tego jest w gestii komisji wyborczej, która ma obowiązek sprawdzić to dzień przed wyborami oraz tuż przed rozpoczęciem głosowania. W razie potrzeby komisja wyborcza sprawdza to także w trakcie głosowania. Jeśli na terenie lokalu wyborczego lub budynku, w którym się znajduje, pojawią się jakiekolwiek materiały wyborcze, komisja ma obowiązek ich usunięcia.

Ogródki działkowe znów na topie

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory 2020. Lokal wyborczy – jak się w nim zachować? Jak głosować w lokalu wyborczym? - Polska Times

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 października, 22:50, Gość:

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

11 października, 23:50, nie cierpię przygłupów:

- ty nie "wolisz", ty musisz być '"przekupiona" chciwa babo. A co ci ukradli "ci drudzy"? Jeśli wogóle wiesz co ci ukradli to podaj "ich" do sądu.

14 października 2019, ‎17‎:‎23, Łodzianin:

OFE, moje OFE, Polskość i VAT

26 czerwca, ‎16‎:‎52, duda to PISda prezesa:

Pamietaj szanowny widzu PISowskich mediow ukazujacych sie w jezyku polskim ze dla Jacka Kurskiego i tlustego kaczora jestes tylko plebsem wyborczym, przepasanym biala czerwona flaga. Jestes obecnie rządzonym przez "geniuszy smolenskich i meczennikow Tupolewa" . Dokladnie tak postrzegaja Ciebie prezes kurdupel i jego banda z Nowogrodzkiej oraz z TVPis. Pomysl o tym zanim wydasz swoja kase na kupno gadzinowych faszystowsko- klerykalnych szczekaczek jak Uwarzam Rze, W Sieci, Nasz Dziennik, Gazeta Polska czy Gazeta Warszawska. Wszystkie te szmatławce sa organami PIS i ich pedofilskiego kleru katolickiego.

Ja tez nie bede glosowac na Andzeja Dupe tego pupilka tlustego prezesa kartofla co nie ma swojego zdania tylko ma dlugopis ktorym podpisze kazde glupstwo. Duda I jego alfons Kaczynski czas obu wsadzic do pierdla zeby te faszystowskie gnidy tam zgnily.

p
pomoc

https://zrzutka.pl/p8pbtd prosze o pomoc w uzbieraniu na operacje...

Ł
Łodzianin
11 października, 22:50, Gość:

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

11 października, 23:50, nie cierpię przygłupów:

- ty nie "wolisz", ty musisz być '"przekupiona" chciwa babo. A co ci ukradli "ci drudzy"? Jeśli wogóle wiesz co ci ukradli to podaj "ich" do sądu.

OFE, moje OFE, Polskość i VAT

G
Gość

Polacy dobrze wybiorą. Polskość to normalność. Nie boję się. "chciwa baba" cmoknij mnie :)

n
nie cierpię przygłupów
11 października, 22:50, Gość:

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

- ty nie "wolisz", ty musisz być '"przekupiona" chciwa babo. A co ci ukradli "ci drudzy"? Jeśli wogóle wiesz co ci ukradli to podaj "ich" do sądu.

G
Gość

Nie słuchacie go. Jeden X na jednej karcie. Inaczej głos jest nieważny! Ten niżej to TROLL!

G
Gość

Trzeba zakreślić na karcie więcej naszych z pis to więcej ich wejdzie!

G
Gość

Wolę zostać "przekupiona" przez PIS niż okradana przez PO. PIS NA BIS!

G
Gość

Jak głosować w lokalu wyborczym ?

Nie świrować.

R
Rzeszowak
11 października, 20:26, Gość:

Nigdzie nie idę mam to w dupie

Tylko później nie miej pretensji do całego świata że jest źle, no chyba że będziesz kandydował na następne wybory w przyszłym roku ... prezydenckie

J
Jon

Ci co rzádzili przez8 latto złodzieje widać to po 4 latach rzádów Pis,głosować trzeba na Pis

J
Jon

Pastuchy z tego portalu nie chcą wydrukować komentarza idzcie sié powieście to najlepsze dla was wyjście

c
cryo

A jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, niech rozważy następujące słowa wysokiego działacza Porozumienia Centrum (formacji prekursorskiej wobec dobrej zmiany), który miał powiedzieć: „Oni mają kasę, spółki nomenklaturowe, kontrolują biznes. My z tą naszą moralną postawą przegramy. Musimy robić to co oni, tylko mocniej. Trzeba przejąć państwowe przedsiębiorstwa, stworzyć finansowe podstawy partii, zmusić komuchów, by dali nam kasę, wykorzystać ich, by pracowali dla nas. My jesteśmy dobrzy, oni źli. Dla Polski lepiej, byśmy my wygrali”.

.....

c
cryo

cyt"Jan Klata: Zapłacimy z lichwiarskim procentem. Wszyscy .

Następny polski Nobel będzie z ekonomii, dla Jarosława Kaczyńskiego. Za stymulację gospodarki przy pomocy obiecywania wszystkiego każdemu. A minister kultury nawet książki Olgi Tokarczuk doczyta, żeby uciułać głosy w urnie wyborczej. Paranoja? Nie, po prostu nie ma takiej rzeczy, której obecnie rządzący nie powiedzą, żeby się utrzymać u władzy – mówi reżyser teatralny Jan Klata." ..... Staniszkis o rządach PiS: Bolszewizm, infantylny autorytaryzm. Za ciągłym powoływaniem się na "lud" kryje się pogarda dla narodu .

😯😯😯

.

Mieliście w miarę poukladaną tę lewacko-gejowską zabawę w Opolu. Jedynym obciachem byly prostytutki do wzięcia.

To co popsuliście ....że się zajmujecie włażeniem w rowa za darmo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3