MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Marian Partyka, wójt gminy Baćkowice bez tajemnic. Kocha historię

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Prezentujemy wójta Baćkowic, Mariana Partykę bez tajemnic
Prezentujemy wójta Baćkowic, Mariana Partykę bez tajemnic archiwum
Marian Partyka, w wyborach samorządowych 7 kwietnia został wybrany na urząd wójta gminy Baćkowice. Gminą zarządza od 1994 roku. Prezentujemy wójta Baćkowic bez tajemnic.

Marian Partyka, wójt gminy Baćkowic bez tajemnic

Marian Partyka w wyborach samorządowych startował z własnego komitetu. Pokonał w nich dwoje kontrkandydatów. Uzyskał 69 procent poparcia czyli 1587 głosów.

Marian Partyka prywatnie

Marian Partyka to od 1994 roku wójt gminy Baćkowice. We wrześniu 2024 roku skończy 70 lat. Żonaty od 1977 roku z Teresą Grażyną. Ma jedną córkę Anetę.

- Córka jest absolwentką Akademii Górniczo – Hutniczej, później skończyła psychologię i jako pracuje jako psycholog w szkole oraz prowadzi własną działalność. Mam dwoje wnucząt: Kasjusza, który chodzi do siódmej klasy szkoły podstawowej i Sonię, która jest uczennicą czwartej klasy – mówi wójt.

Marian Partyka zainteresowania

Największą pasją wójta Baćkowice jest historia oraz rolnictwo. - Lubię czytać ciekawostki historyczne, interesuje się historią, po prostu to lubię. Lubię też rolnictwo, chociaż czynnym rolnikiem już nie jestem, ale nadal pomagam w gospodarstwie – dodaje Marian Partyka.

Marian Partyka o sobie

Wójt Baćkowic zaznacza, że na przełomie kilkudziesięciu lat, prze które rządzi gminą, zmieniło się bardzo dużo. - To co się dzieje w naszej gminie, to nie jest zasługa wójta. To zasługa ludzi, którzy pracują na te zmiany. Osiągnęliśmy dzięki tej ciężkiej pracy taki poziom, że w sumie możemy powiedzieć, że to co nam jest potrzebne do takiego normalnego funkcjonowania, to gmina już posiada: infrastrukturę, uporządkowaną oświatę, mamy usługi rozwinięte – kilka zakładów, które są dla naszej gminy priorytetem. Staramy się, jako samorząd, racjonalnie zarządzać gminą, nie poprzez zaciąganie kredytów ale staramy się zawsze posiłkować środkami zewnętrznymi – wyjaśnia wójt.

W tegorocznych wyborach Marian Partyka miał dwoje kontrkandydatów i mimo, że pokonał oboje nie czuje się zwycięzcą. - Nie czuję się zwycięzcą, bo tu nie ma przegranych. To jest ocena ludzi, tego co jest wokół – mówi Marian Partyka.

Wójt Baćkowic dodaje, że w polityce samorządowej nie można mówić programami, tylko należy działać. - To nie programy, tylko życie dyktuje warunki. Opowiadać można ale z realizacją jest trudniej. Patrząc na środowisko, musimy obserwować z czego możemy skorzystać i w jaki sposób. U nas zawsze podchodziliśmy do tego racjonalnie, nigdy nie było żadnych obiecanek z mojej strony, bo ja nie mógłbym oszukiwać ludzi – tłumaczy. Jednym z takich zadań, które zrealizowano na terenie gminy Baćkowice, a które nie było wcześniej zakładane, to powstanie Domu Pomocy Społecznej. - Pojawiła się taka możliwość i wybudowaliśmy Dom Pomocy Społecznej, tak samo jak pojawił się program budowy zakładu i też z niego skorzystaliśmy – dodaje wójt.

Marian Partyka zaznacza, że kolejna kadencja to ciężka praca na rzecz gminy i mieszkańców. - Tak samo pracujemy po wyborach jaki przed wyborami. Nigdy nie ma propagandy. W tym roku już realizujemy kolejne inwestycje, które są po przetargach. To budowa dwóch odcinków dróg za kwotę 1 milion 300 tysięcy złotych, budowa budynku zaplecza do boiska, które było zrealizowane w ubiegłym roku 1 milion 300 tysięcy złotych, sala gimnastyczna we Wszachowie, dzięki czemu już na terenie całej gminy będzie takie zaplecze mieć każda szkoła. Następne zadania to kanalizacja, środki w kwocie 7 milionów złotych przeznaczone mamy na wybudowanie nitki Piórków, Piórków Kolonia, Żerniki. W tej chwili mamy także pełną dokumentację na adaptację szkoły w Nieskurzowie na filię Domu Pomocy Społecznej – mówi wójt Baćkowic Marian Partyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie