Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Sejmu 2019. TOP 10 największych przegranych w województwie świętokrzyskim (ZDJĘCIA)

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu. Kto największym wygranym, a kto poniósł dotkliwą porażkę? Zakończone wybory obfitowały w zaskakujące wyniki. Kto największym przegranym? Główni ci, którzy stracili mandaty poselskie ale też ci, którzy do poprzednich wyborów ponieśli potężne straty. Przygotowaliśmy dla Państwa nasz ranking TOP 10 - największych przegranych.>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH
Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu. Kto największym wygranym, a kto poniósł dotkliwą porażkę? Zakończone wybory obfitowały w zaskakujące wyniki. Kto największym przegranym? Główni ci, którzy stracili mandaty poselskie ale też ci, którzy do poprzednich wyborów ponieśli potężne straty. Przygotowaliśmy dla Państwa nasz ranking TOP 10 - największych przegranych.>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH
Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu. Kto największym wygranym, a kto poniósł dotkliwą porażkę? Zakończone wybory obfitowały w zaskakujące wyniki. Kto największym przegranym? Główni ci, którzy stracili mandaty poselskie ale też ci, którzy do poprzednich wyborów ponieśli potężne straty. Przygotowaliśmy dla Państwa nasz ranking TOP 10 - największych przegranych.

1.Krzysztof Lipiec, Prawo i Sprawiedliwość

Krzysztof Lipiec, szef Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem miał walczyć o drugi wynik z Anną Krupką a tymczasem przegrał nawet z 7 na liście Agatą Wojtyszek. Na dodatek mimo znacznie wyższej frekwencji zdobył mniej głosów niż 2015 roku. Wtedy miał 16 450 głosów, teraz tylko 14 544 głosów. To przypadek wyjątkowy bo lista partii zwiększyła poparcie w regionie - z 200 652 głosów w 2015 roku do aż 314 455 głosów. To sprawia, że wielu działaczy w regionie kwestionuje jego przywództwo w partii. Niskie poparcie społeczne nie podoba się to też w centrali Prawa i Sprawiedliwości.

2.Bogdan Latosiński, Prawo i Sprawiedliwość

Bogdan Latosiński, kontrowersyjny związkowiec związany z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Kielcach zraził do siebie wyborców, W 2015 zdobył 5 369 głosów teraz tylko 3 535 mimo większej frekwencji i wzrostu poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Stracił mandat posła.

3.Maria Zuba, Prawo i Sprawiedliwość

Maria Zuba, posłanka z Suchedniowa po wielu latach w Sejmie żegna się z ławami poselskimi. W 2015 zdobyła 6 940 głosów teraz tylko 3 607. Jej kampania była bez wyrazu, nie potrafiła też w czasie kadencji dotrzeć do wyborców.

4.Piotr Żołądek, Polskie Stronnictwo Ludowe

Piotr Żołądek , szef Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie kieleckim, były członek zarządu województwa zdobył tylko 1481 głosów. To zaledwie ...połowa tego ilu działaczy liczy Polskie Stronnictwo Ludowe w powiecie kieleckim.

5.Kazimierz Kotowski, Polskie Stronnictwo Ludowe

Kazimierz Kotowski cztery lata temu zdobył mandat będąc liderem listy - miał wtedy 6 851 głosów. Teraz z trzeciego miejsca miał zaledwie 2200 głosów i pożegnał się z Sejmem. Słaby wynik to też efekt niewidocznej kampanii wyborczej.

6.Sylwester Chruszcz, Prawo i Sprawiedliwość

Sylwester Chruszcz, poseł Prawa i Sprawiedliwości pochodzący ze Śląska, który cztery lata temu wszedł do Sejmu z listy Kukiz w okręgu Szczecin teraz został umieszczony na liście w Świętokrzyskiem. Jak na posła uzyskał kompromitujący wynik - 414 głosów - drugi od końca na liście. Nie pomogło nawet poparcie Piotr Liroy-Marca.

7.Piotr Liroy-Marzec, Skuteczni
Piotr Liroy Marzec traci mandat poselski. Cztery lata temu jako lider listu Kukiz'15 ze Świętokrzyskiego zdobył 22 614 głosów. Przez cztery lata zmarnował ten wielki kapitał społeczny. Jako lidera listy Skutecznych poparło go 7 393 osoby. Liroy oddał swoje miejsca na scenie politycznej trochę walkowerem - praktycznie nie udzielał się w kampanii.

8. Marek Kwitek, Prawo i Sprawiedliwość
Marek Kwitek został posłem, wywalczył 10 wynik na liście ale powodów do wielkiej radości nie ma. Decyzją szefostwa partii był jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w powiecie sandomierskim co dawało niemal pewny mandat. Tego bonusu zupełnie jednak nie wykorzystał tracąc w stosunku do wyborów sprzed czterech lat sporo głosów. W 2015 zdobył ich 5 636 - teraz 5 453. To dotkliwa strata biorąc pod uwagę to, że frekwencja na wyborach w 2019 roku była o wiele wyższa.

9.Artur Gierada, Koalicja Obywatelska

Artur Gierada, szef Platformy Obywatelskiej w Świętokrzyskiej po 12 latach traci mandat posła - to dotkliwa przegrana. Jednak wynik jaki osiągnął budzi uznanie i z pewnością łagodzi gorycz utraty mandatu. W 2015 Artur Gierada miał - 5087 głosów, teraz 6 488. To jednak było za mało. Rozczarowaniem musi być też to, że w swoim mateczniku - Kielcach Artur Gierada przegrał z rywalami z listy - Agatą Wojdą i Adamem Cyrańskim.

10.Krystian Jarubas , Polskie Stronnictwo Ludowe
Krystian Jarubas jest wielkim przegranym bo stracił mandat poselski. Jest to jednak głównie wynik słabszego poparcia dla Ludowców, którzy wprowadzili do Sejmu tylko jednego posła. Jednak Krystian Jarubas może czuć się zwycięzcą - zdobył aż 8 712 głosów, dwa razy więcej niż w 2015 kiedy oddało na niego głosy 4379 osób. W obu wyborach startował z ostatniego 32 miejsca. Mieliśmy wielki dylemat czy nie umieścić go wśród zwycięzców...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie