Wybory na wójta gminy Tuczępy w niedzielę, 13 czerwca. Kto wystartuje, jak i gdzie zagłosować, co zabrać do lokalu wyborczego?

Michał Kolera
Michał Kolera
W niedzielę, 13 czerwca odbędą się przedterminowe wybory na wójta gminy Tuczępy. O stanowisko to ubiega się czterech kandydatów. Kampania była niezwykle interesująca. Wsparcia kandydatom udzielali też znani politycy.

Przedterminowe wybory wójta gminy Tuczępy zarządzono w związku z rezygnacją Marka Kaczmarka ze stanowiska włodarza. Na pełniącego funkcję wójta premier wskazał Marka Marszałka - dotychczasowego radnego oraz szefa Prawa i Sprawiedliwości w gminie.

Jak będzie wyglądać głosowanie?

Aby zagłosować, niezbędne jest zabranie ze sobą na głosowanie dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty, ale też inne dokumenty umożliwiające identyfikację, na przykład legitymacja szkolna, studencka - dotyczy to osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.

W lokalach wyborczych obowiązują zasady reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z 27 maja 2021. Nakłada ono na głosujących obowiązek noszenia maseczek zasłaniających usta i nos. Wchodząc do lokalu wyborczego, musimy albo zdezynfekować ręce, albo mieć rękawiczki jednorazowe, które po głosowaniu należy niezwłocznie wyrzucić. Przed lokalem i w jego obrębie obowiązkowy dystans społeczny to 1,5 metra. Głosować należy tylko w wyznaczonych miejscach lokalu. Zaleca się okazywanie dowodu osobistego bez przekazywania dokumentu członkowi komisji. Dozwala się krótkotrwałe uchylenie maseczki podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

Lokale wyborcze znajdują się w Szkole Podstawowej w Tuczępach, Szkole Podstawowej w Nizinach, Szkole Podstawowej w Kargowie. Głosowanie trwa od 7 do 21. Uprawnionych do głosowania na terenie gminy jest ponad 3000 osób.

Kto wystartuje w wyborach?

Do rywalizacji o fotel wójta gminy Tuczępy w przedterminowych wyborach stanęło czworo kandydatów. Jednym z nich będzie Andrzej Kruzel. Wystartuje z komitetu Wspólny Samorząd - Tuczępy. Ma 63 lata. Wykształcenie wyższe, z wykształcenia fizyk i inżynier automatyk. Były starosta i wicestarosta staszowski. Wieloletni radny rady powiatu staszowskiego. Mieszka w Koniemłotach w gminie Staszów, kilka kilometrów od granicy gminy Tuczępy. Był prezesem zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie, gmina Tuczępy.

13 czerwca odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Tuczępy. Jakie plany związane z pełnieniem roli włodarza ma Andrzej Kruzel?

Kandydatem w wyborach jest także Marek Marszałek startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Marszłka. Do niedawna radny gminy Tuczępy, zrezygnował z mandatu, gdyż został wyznaczony przez premiera na stanowisko pełniącego funkcję wójta, co stało się 25 kwietnia. Ma 45 lat, jest kawalerem, pochodzi z Tuczęp. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Koordynuje prace nowo powstałego koła Prawa i Sprawiedliwości w gminie Tuczępy. Do tej pory pracował w spółce Środowisko i Innowacje. Prowadzi też własne gospodarstwo rolne. Radnym był pierwszą kadencję, w 2018 roku został wybrany z miejscowości Sieczków. Posiada wykształcenie wyższe.

13 czerwca odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Tuczępy. Jakie plany związane z pełnieniem roli włodarza ma Marek Marszałek?

Kolejnym kandydatem jest Klaudia Pałka, startująca z komitetu Razem dla Gminy Tuczępy. To przewodnicząca Rady Gminy Tuczępy kadencji 2018-2023. Jest pedagogiem szkolnym w Szkole Podstawowej w Tuczępach. W radzie zasiada pierwszą kadencję. Działa na polu społecznym oraz w kilku stowarzyszeniach. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Tuczępach, a także działa w tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Mężatka, matka dwójki dzieci. Ma 36 lat. W ostatnich wyborach startowała z komitetu "Wszyscy równi". Zdobyła 108 głosów w swoim okręgu, co przełożyło się na 49,32 procent poparcia.

13 czerwca odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Tuczępy. Jakie plany związane z pełnieniem roli włodarza ma Klaudia Pałka?

Z komitetu Blisko Ludzi wystartuje Jacek Wilk. To 39-latek z Wierzbicy. Był przewodniczącym Rady Gminy w kadencji 2014-2018. Wśród mieszkańców gminy jest bardzo lubianym i cenionym radnym. W wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał 84 głosy w swoim okręgu, co przełożyło się na 85,71 procent poparcia. Startował z komitetu "Towarzystwo Przyjaciół Gminy Tuczępy".

Nie lekceważ migreny. To może być niebezpieczne!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie