Wybory samorządowe 2014 w Skarżysku. Ostateczne wyniki...

  Wybory samorządowe 2014 w Skarżysku. Ostateczne wyniki wyborów na prezydenta i do rady miasta

  Mateusz Bolechowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wybory samorządowe 2014 w Skarżysku. Ostateczne wyniki wyborów na prezydenta i do rady miasta
  W niedzielę, 30 listopada II tura wyborów na prezydenta Skarżyska. Zmierzą się... powiatowi radni. Konrad Krönig z dużą przewagą. Czy utrzyma ją nad doświadczonym samorządowcem?
  Wybory samorządowe 2014 w Skarżysku. Ostateczne wyniki wyborów na prezydenta i do rady miasta

  Kto z kim w skarżyskiej radzie?

  Kto z kim w skarżyskiej radzie?


  Mało prawdopodobne, by inne ugrupowania chciały rządzić z PiS
  W skarżyskim samorządzie najwięcej, sześć głosów, ma Przyszłość i Rozwój, komitet, który powstał na krytyce prezydenta Romana Wojcieszka i jego najbliższych współpracowników. Druga pod względem siły jest Platforma z pięcioma radnymi, również niechętna zarówno szefowi gminy, jak i PiS-owi. Stworzenie koalicji tych ugrupowań już daje większość w radzie. Nieoficjalnie mówi się, że sympatykami PO jest przynajmniej część z piątki radnych niezależnych.

  Prawo i Sprawiedliwość z zaledwie czterema miejscami w radzie ma ograniczone możliwości koalicyjne. Zawiązane w powiecie porozumienie "Wszyscy przeciw PiS" też daje do myślenia. Jeśli w drugiej turze prezydenturę wygra Konrad Kronig, ze zdobyciem większości nie powinien mieć poparcia. Jeżeli po raz trzeci z rzędu zwycięży Roman Wojcieszek, znajdzie się w trudnej sytuacji. Ale na pewno nie w beznadziejnej. Prezydent wielokrotnie udowadniał, że umie pozyskać przychylność większości radnych, jeśli nie na stałe, to po to, by przeforsować konkretne projekty.  W niedzielę odbyły się wybory samorządowe. Największe emocje budziła walka o fotel prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Kandydatów była piątka. Mieszkańcy byli świadkami ostrej kampanii. Szczególnie zacięta walka toczyła się między starostą Michałem Jędrysem, startującym z własnego komitetu, a Romanem Wojcieszkiem, popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość. Pozostali kandydaci, Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej, Agnieszka Schmeidel z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Konrad Kronig, z popieranego przez Ludowców komitetu Przyszłość i Rozwój, agitowali znacznie powściągliwiej, jeśli krytykując, to obecnego prezydenta. Roman Wojcieszek stwierdził nawet, że kampania wyborcza była "strzelaniem do jednej bramki". Inna sprawa, że amunicji do tego strzelania było pod dostatkiem.

  Tu nie było zaskoczenia

  Przedwyborcze sondaże "Echa Dnia" wskazywały, że do drugiej tury na pewno dojdzie. Po pierwszym badaniem na pierwszym miejscu zmieniali się Wojcieszek z Kronigiem, z niewielką stratą trzeci był Michał Jędrys. Sporo za nim kandydat Platformy i na końcu Agnieszka Schmeidel z SLD. Ta kolejność się potwierdziła, choć zaskakujący był świetny wynik radnego Kroniga i niższy od spodziewanego - starosty Jędrysa. Dalej niespodzianek nie było. Na Konrada Kröniga zagłosowało 7212 osób, czyli 39,52 %. Na Romana Wojcieszka 4690 wyborców (25,70%), na Michała Jędrysa 2933 mieszkańców (16,07%), na Jana Maćkowiaka 2198 osób ( 12,02%), Agnieszka Shmeidel zdobyła ich 1214, czyli 6,65%.

  Młodzi do urn

  Z rozmów z mieszkańcami i obserwacji pod lokalami wyborczymi wynika, że wysokie poparcie dla kandydata Przyszłości i Rozwoju to efekt mobilizacji młodych mieszkańców, którzy zwoływali się, by iść na wybory. To ewenement, mający odpowiednik tylko w Suchedniowie. Poza tym skarżyszczanie krytycznie oceniali ostrą walkę między Wojcieszkiem i Jędrysem. Sprawdziło się przysłowie, że gdzie dwóch się bije, tam korzysta trzeci. W drugiej turze zmierzą się znani ze wzajemnej awersji Roman Wojcieszek i Konrad Kronig.

  Za tydzień dogrywka

  30 listopada druga tura wyborów. Kronig ma sporą przewagę, ponad 2,5 tysiąca głosów. Ale przesądzać o jego wygranej zdecydowanie za wcześnie. Platforma, SLD ani Michał Jędrys jeszcze nie ogłosili, kogo poprą w dogrywce, choć można się spodziewać, że jeśli już, to Kroniga. Z tym, że takie polecanie, jak wskazuje praktyka, nie zawsze przekłada się na wyborczy wynik. Wojcieszek ma swój żelazny elektorat i zapewne wiele będzie zależeć od frekwencji. Obaj kandydaci już mają mandaty powiatowych radnych. Który zostanie prezydentem? Dowiemy się za nieco ponad tydzień. Wyniki drugiej tury wyborów już podczas nocy wyborczej na www.echodnia.eu już w niedzielę 30 listopada.


  Rada miejska 2014-2018
  Przyszłość i Rozwój
  Marek Gąska, Adam Ciok, Bogusław Ciok, Krystyna Górnaś-Salata, Jacek Ciepiński, Rafał Lewandowski
  Sojusz Lewicy Demokratycznej
  Grzegorz Wiśniewski
  Platforma Obywatelska
  Grzegorz Łapaj, Mikołaj Kwaśniak, Leszek Golik, Konrad Wikarjusz, Paweł Krupa
  Prawo i Sprawiedliwość
  Andrzej Dąbrowski, Mariusz Bodo, Piotr Brzeziński, Marcin Piętak
  Niezależni
  Henryk Piętak, Artur Mazurkiewicz, Janusz Ordyński, Juliusz Bilski, Wiesław Szwajewski.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo