Wybory samorządowe 2018. Rozmowa z Marcinem Marcem, kandydatem na burmistrza Sandomierza

Klaudia Tajs
Marcin Marzec: Od dziecka tu mieszkam, rozmawiam z ludźmi i znam ich potrzeby - mówi kandydat na burmistrza Sandomierza
Marcin Marzec: Od dziecka tu mieszkam, rozmawiam z ludźmi i znam ich potrzeby - mówi kandydat na burmistrza Sandomierza archiwum
Marcin Marzec: Od dziecka tu mieszkam, rozmawiam z ludźmi i znam ich potrzeby i oczekiwania

Co skłoniło Pana do ubiegania się o urząd burmistrza Sandomierza?

Marcin Marzec:Skłonili mnie do tego mieszkańcy Sandomierza. To oni zauważyli w mojej osobie potencjał do łączenia ludzi. Mieszkańcy są już zmęczeni, swego rodzaju dzieleniem ludzi, sprawianiem, że patrzą na siebie nieufnie i boją się podejmować jakiekolwiek inicjatywy. Jestem jednym z mieszkańców, który mieszka i pracuje tu między ludźmi. Od dziecka żyję tu i rozmawiam, nie tylko teraz w trakcie kampanii, lecz codziennie. Znam potrzeby mieszkańców.

Co w takim razie chciałby Pan zmienić w mieście?

Marcin Marzec:Chciałbym przede wszystkim zacząć od postawienia na kompetentnych mądrych ludzi, których nie brakuje w Sandomierzu oraz przewrócenia dobrej atmosfery pracy w urzędzie miejskim opartej na dobrej współpracy i wzajemnym zaufaniu. Sandomierz jest małym miastem, w którym tak naprawdę wszyscy się ze sobą znamy. Naszym wspólnym celem jest Sandomierz. Jego zrównoważony rozwój i zadowolenie mieszkańców. Następnym krokiem będzie zadbanie o rozwój gospodarczy, bo to on daje dochód dla miasta i dzięki niemu możliwe będzie realizowanie następnych celów.

W Pańskiej kampanii na pierwszy plan wysuwają się kwestie gospodarcze. Nie uważa Pan, że w mieście są inne problemy? Że mieszkańcy oczekują zupełnie innych działań?

Marcin Marzec:Z pewnością mieszkańcy oczekują szybkich i oczywistych rozwiązań, chociażby zabezpieczenia tzw. komfortu życia. Mam na myśli zabezpieczenie odpowiedniej infrastruktury: ulic, chodników, kanalizacji, oświetlenia, ścieżek rowerowych, placów zabaw, a także miejsc w żłobkach i przedszkolach. Oczekują, że miasto będzie czyste i zadbane. Wiem jak to zrobić. Na terenie miasta mamy kilka podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w mieście. Najwyższy czas doprowadzić do porozumienia pomiędzy nimi. Jednak żeby realizować te wszystkie, istotne dla mieszkańców kwestie należy mieć pieniądze w budżecie. Stąd moje ukierunkowanie na sprawy gospodarcze.

Chce Pan utworzyć Sandomierskie Centrum Nauki i Rozrywki. Na czym będzie polegała jego działalność?

Marcin Marzec: Przede wszystkim Port Kultury działający przy Sandomierskim Centrum Kultury wymaga remontu. Szczególnie jego sala widowiskowa. Ze względu na obszar, który się tam znajduje istnieje możliwość rozbudowania tego obiektu, poszerzenia jego działalności. Sandomierskie Centrum Nauki i Rozrywki może być wspaniałym wzbogaceniem bazy edukacyjnej, naukowej i turystycznej w naszym mieście. Może służyć zarówno mieszkańcom jak i licznie odwiedzającym miasto turystom. Może stanowić uzupełnienie oferty turystycznej w miesiącach jesiennych i zimowych. Uważam, że przy sprawnym zarządzaniu centrum stanie się instytucją, która będzie się bilansować, a nawet przynosić dochód.

Mówi Pan o przyjaznym mieście. Co Pan przez to rozumie? Gdzie w Pańskim programie można znaleźć odniesienia do tego hasła?

Marcin Marzec:Program to wypadkowa rozmów z mieszkańcami Sandomierza. Można powiedzieć, że to wizualizacja ich potrzeb. Uważam, że w każdym punkcie mojego programu można doszukać się przyjaznego traktowania mieszkańca, przedsiębiorcy, inwestora i turysty. Miasto jest przyjazne wtedy, kiedy spełnia ludzkie oczekiwania. Takiego miasta pragnę dla Sandomierzan.

Jakieś konkrety? Bo gdzie ta nowa jakość o której Pan mówi?

Marcin Marzec:Mówiąc o nowej jakości mam na myśli dążenie do tego o czym już wspomniałem, do łączenia ludzi. Wykorzystywania ich potencjału, korzystania z ich wiedzy oraz pomysłów. Myślę o budowaniu atmosfery wzajemnego szacunku i pojednania. Działania oraz współpracy w kierunku osiągania wspólnych celów. Dotyczy to również współpracy pomiędzy samorządami. Wypracowania rozwiązań zmierzających do zachowania bezpieczeństwa i czystości w mieście. Nowa jakość zarządzania urzędem miejskim. Pełne wykorzystanie potencjału jego pracowników.

O urząd burmistrza ubiegają się doświadczeni samorządowcy, którzy wiele lat rządzili Sandomierzem. Dlaczego mieszkańcy mieliby wybrać burmistrza bez takiego doświadczenia?

Marcin Marzec:Doświadczenie samorządowe posiadam, ponieważ jestem radnym miejskim drugą kadencję. Obecnie pełnię funkcję wiceprzewodniczącego rady miasta. Czy w momencie obejmowania urzędu burmistrza wymieniani Panowie mieli tego doświadczenia więcej niż ja obecnie? Uważam, że nie.

Kandyduję, bo taka jest wola mieszkańców. Oni naprawdę chcą zmiany i widzą we mnie potencjał. Moje doświadczenie samorządowe, zawodowe, sportowe, przy współpracy mądrych i kompetentnych osób pozwoli mi skutecznie zarządzać miastem. Jestem tego pewien.

Ma 44 lata. Jestem absolwentem Szkoły Podstawowej nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wrócił do Sandomierza. Tu mieszka i pracuje jako nauczyciel w Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych.

CV Marcin Marzec.
Jest żonaty i ma trójkę dzieci, które uczą się w sandomierskich szkołach i przedszkolach. Jego pasją jest aktywność sportowa. Przez wiele lat inspirowałem dzieci i młodzież jako trener i działacz w Stowarzyszeniu Piłki Ręcznej Wisła Sandomierz.

Od 2010 roku aktywnie uczestniczy w działalności Sandomierskiego Samorządu jako radny VI i VII kadencji. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Sandomierza.
Główne założenia programu:

Główne założenia programowe

 • Stwarzanie dogodnych warunków do powstawania nowych miejsc pracy. Przygotowanie terenów inwestycyjnych.
 • Budowa sieci kanalizacyjnej na terenie Sandomierza.
 • Poprawa infrastruktury miasta oraz sprawne zarządzanie bezpieczeństwem i porządkiem.
 • Budowa nowych i remonty istniejących placów zabaw.
 • Wprowadzanie elementów nowoczesnej architektury do przestrzeni miejskiej.
 • Budowa i remonty chodników, ścieżek rowerowych i miejsc parkingowych.
 • Budowa placu zabaw dla psów.
 • Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów w drodze do szkoły i z powrotem.
 • Darmowe przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego w wybrane dni.
 • Wspieranie stowarzyszeń sportowych oraz organizacji pożytku publicznego.
 • Wspieranie osób niepełnosprawnych.
 • Budowa nowych i remonty obiektów sportowych oraz miejsc do rekreacji i wypoczynku.
 • Zagospodarowanie Błoni jako miejsca rekreacji, pikników rodzinnych i wydarzeń kulturalnych. Budowa muszli koncertowej. Uporządkowanie zieleni.
 • Współpraca z sąsiednimi Gminami Powiatu Sandomierskiego celem wypracowania wspólnych działań promocji turystycznej i gospodarczej naszego regionu.
 • Wspieranie i kreowanie nowych produktów turystycznych ściśle związanych z historią i tradycją Sandomierza. Między innymi współpraca z Sandomierską Chorągwią Rycerską.
 • Utworzenie Sandomierskiego Centrum Nauki i Rozrywki - wraz z salą widowiskową.
 • Zorganizowanie cyklicznych wydarzeń kulturalnych o charakterze ogólnopolskim związanych tematycznie z Sandomierzem.
 • Stworzenie warunków do prowadzenia badań lekarskich pod kątem wychowania fizycznego oraz sportu dzieci i młodzieży. Profilaktyka zdrowego odżywiania.
 • Więcej miejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach
 • Dodatkowa godzina nauki języka angielskiego dla uczniów szkół podstawowych
 • Rozwijanie talentów – dodatkowe zajęcia z kreatywnego myślenia w szkołach podstawowych oraz więcej zajęć z informatyki
 • Sale gimnastyczne w szkołach otwarte w weekend.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca2

w - f ista w jeansach.  hehe

zero konkretów. i to ma być burmistrz. Niektórym ludziom mało, mało i mało....kompromitacji. Tak to wygląda panie kandydacie.12 tyś co miesiąc miło przytulać.

A
Antoni Popchaj

Ten program to jest pic na wodę.Ona się do koryta pcha.Ja przez jego żydówę z banku PKO SA za nic w więzieniu siedziałem i też jestem nauczycielem dyplomowanym.Jemu pracę w ekonomiku załatwiła ciotka Młodeżeńcowa a lekcje wf prowadził w džinsach temat-mata.tzn mata piłkę i grajta.W kościele św Józefa nie potrafił klęknąć.Takiego burmistrza chce Sandomierz.?

c
cd
W dniu 07.10.2018 o 19:54, również zainteresowany napisał:

Myślę,że to bardziej chodzi o jakąś małą wersję tego co mamy w Warszawie :)A po za tym uważam iż wydawanie środków na kulturę,sport a tym bardziej naukę jest tylko i wyłącznie inwestycją a nie kosztem.

Zgoda. Jednak centrum w W-wie jest finansowane przez 2 ministerstwa + chyba miasto; nie przynosi zysku finansowego, nie utrzymuje z przychodów (a o tym w wywiadzie wspomina M. Marzec, z nadzieją). Przy tym, nie istnieje rozpoznanie kwestii w kontekście Sandomierza i okolic, potencjalnego zainteresowania-odbioru, chętnych. To "ozdobnikowy pomysł", humbug, za którym nic nie stoi. Przecież ani M. Marzec, ani nikt z jego komitetu nie potrafiłby nic powiedzieć o tym bardziej szczegółowo, w przeciwieństwie do np. kwestii drugiego mostu (niezbędnego). A kwestie związane z kulturą są poruszone (ogólnikowo) w programie bodaj jednego kandydata... 

r
również zainteresowany
W dniu 07.10.2018 o 18:33, zainteresowany napisał:

Może jednak warto poznawać świat, dostrzegać przemiany i możliwości? Zasiedziałość- podkreślana - jest małą wartością w kontekście potrzeb i oczekiwań naszej społeczności. A jak coś mówić, to warto z sensem: w Polsce Centrum Kopernika w W-wie "się nie bilansuje" (w sensie zarabiania na siebie), nota bene wiele miast zrezygnowało z budowy podobnych ośrodków, posiłkując się wcześniejszymi badaniami... Pewnie info o tym można znaleźć w necie.... Swą drogą, czy jako radny M. Marzec cokolwiek w tej sprawie (lub innych z -programu) zrobił, choć zaczął? 

 

Myślę,że to bardziej chodzi o jakąś małą wersję tego co mamy w Warszawie :)

A po za tym uważam iż wydawanie środków na kulturę,sport a tym bardziej naukę jest tylko i wyłącznie inwestycją a nie kosztem.

z
zainteresowany

Może jednak warto poznawać świat, dostrzegać przemiany i możliwości? Zasiedziałość- podkreślana - jest małą wartością w kontekście potrzeb i oczekiwań naszej społeczności. A jak coś mówić, to warto z sensem: w Polsce Centrum Kopernika w W-wie "się nie bilansuje" (w sensie zarabiania na siebie), nota bene wiele miast zrezygnowało z budowy podobnych ośrodków, posiłkując się wcześniejszymi badaniami... Pewnie info o tym można znaleźć w necie.... Swą drogą, czy jako radny M. Marzec cokolwiek w tej sprawie (lub innych z -programu) zrobił, choć zaczął? 

W
Wyborca

Hahaha jak jego dziecko szło do komunii chyba 2 lata temu to w košciele šw Józefa nie wiedział jak i kiedy klęknąć.On się do koryta pcha a do grabienia lišci w parku niech pokażę na czym praca polega.Żeby nie Młodożeńcowa nie byłby nauczycielem wf.

A
Antoni Popchaj

Jemu koryto pachnie.Ciotka Młodoženiec mu robotę w ekonomiku załatwiłą teraz dalej się pcha do koryta.Ja przez jego žydówę z banku PKO SA na Kościuszki za nic w więzieniu siedziałem.Won od koryta.

A
Antoni Popchaj

Skłoniło go koryto.Ciotka Młodeżeńcowa mu robotę załatwiła w ekonomiku teraz pcha się do koryta.Ja przez jego żydówę z banku PKO SA ul Kościuszki za nic w więzieniu siedziałem.Won od koryta.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3