Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Tomasz Pietrzykowski, kandydat na burmistrza Pińczowa o swoim programie [ROZMOWA]

Agata Chrobot
Tomasz Pietrzykowski, kandydat na burmistrza Pińczowa.
Tomasz Pietrzykowski, kandydat na burmistrza Pińczowa.
21 października wybory samorządowe. Przedstawimy kolejno każdego z kandydatów na burmistrza Pińczowa Dziś Tomasz Pietrzykowski.

Co skłoniło Pana do kandydowania na urząd burmistrza?
Jako nauczyciel bardzo często rozmawiam z moimi uczniami i absolwentami i smuci mnie to, że nie wiążą oni swojej przyszłości z Pińczowem. Drugi powód mojej decyzji jest taki, że przez wiele lat byłem zaangażowany w działalność społeczną dla Pińczowa, a funkcja burmistrza miasta i gminy pozwala działać w szerszym wymiarze.

Zacznijmy od poruszonego już przez Pana problemu migracji młodych ludzi. Jak Pan chce to rozwiązać?
Zadaniem władzy jest podjęcie takich kroków, aby zatrzymać młodych ludzi w naszej małej Ojczyźnie. W jaki sposób? Po pierwsze należy opracować i wdrożyć program budownictwa wielorodzinnego pod wynajem, w jego ramach chciałbym także wprowadzić „mieszkanie na start”, czyli zapewnić określoną liczbę małych lokali dla młodych ludzi. Chciałbym zachęcić młodzież także stworzeniem specjalnego funduszu stypendialnego. Najlepsi studenci, którzy wyróżniają się na swoich kierunkach studiów, już podczas nauki mogliby uzyskać stypendium, w zamian wróciliby do Pińczowa i mogliby realizować się w naszej gminie. Program ten mogliby wspierać pińczowscy przedsiębiorcy, którzy pozyskaliby dobrze wykształconych pracowników.

Jakie jeszcze ma Pan pomysły dotyczące szeroko pojętych spraw młodych ludzi?

Po pierwsze, chciałbym, żeby uczniowie mieli możliwość nauki programowania, a języka angielskiego uczyły się dzieci już od najmłodszych lat na codziennych zajęciach w przedszkolu. Po drugie, chciałbym utworzyć w każdej szkole radę szkoły, a także zapewnić dzieciom szafki i wzbogacić placówki oświatowe w nowoczesne, dobrze wyposażone pracownie. Nacisk położyłbym także na programy stypendialne dla najlepszych uczniów i wspieranie nowoczesnych form kształcenia zawodowego. W sprawie sportu - mam trzy wiodące pomysły. Po pierwsze przystąpienie wszystkich szkół do Programu Szkolny Klub Sportowy. Po drugie, chciałbym, żeby Nida Pińczów stała się klubem wielosekcyjnym, w którym zatrudni się trenerów odpowiedzialnych przede wszystkim za pracę z dziećmi i młodzieżą. Po trzecie - stowarzyszenia sportowe, kulturalne i społeczne prowadzące zajęcia dla dzieci i młodzieży byłyby dofinansowywane przez gminę.

Jakie ma pan propozycje dla mieszkańców gminy Pińczów?
W programie nie ma punktów dotyczących remontów dróg i budowy chodników, bo to są sprawy oczywiste. Tam gdzie ich nie ma, po prostu należy je wybudować. W czwartym punkcie mojego programu znajdują się propozycje działań dla mieszkańców i turystów. Zacznę od programu dla seniorów, których będę wspierał poprzez: współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, rozszerzenie Karty Seniora, wytyczenie trasy ścieżek do nordic walkingu, czy otwarcie świetlicy dziennego pobytu. Ponadto chciałbym, aby mieszkańcom zapewnić wielospecjalistyczne usługi medyczne. Należy też nawiązać współpracę ze spółdzielnią mieszkaniową, w celu poprawy infrastruktury osiedli. Chciałbym poprawić funkcjonalność hali (klimatyzacja) oraz zbudować boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Ważne jest dla Pana zbudowanie marki Pińczowa. Czy będzie to dotyczyło też turystyki?
Przede wszystkim uważam, iż gmina powinna opracować strategię rozwoju turystyki i starać się o otworzenie biura obsługi ruchu turystycznego. Bardzo ważna jest budowa ścieżek rowerowych, łączących Pińczów z innymi powiatami. Poza tym będę dążył do zagospodarowania turystycznego wzgórza zamkowego i wzgórza świętej Anny oraz zwiększenia atrakcyjności parku miejskiego. To samo należy zrobić z zalewem, a na Nidzie proponuję zbudować przystań kajakową. Konieczna jest także rewitalizacja stacji kolejki wąskotorowej. Chciałbym, aby pińczowskie zabytki były odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania. Dołożę wszelkich starań, aby opracować aplikację mobilną umożliwiającą samodzielne zwiedzanie Pińczowa oraz poszukać atrakcyjnych sposobów na poznawanie naszej gminy (gry miejskie).

Co ze sprawami gospodarczo-ekonomicznymi gminy Pińczów?
Dużo korzyści przyniosą nowe akty prawne, dotyczące stref ekonomicznych. Inwestorzy mogą korzystać ze zwolnień podatkowych w określonych regionach. Pińczów jest dla nich miejscem atrakcyjnym, gdyż to musi być inwestycja w miejsce, tracące swój potencjał gospodarczy. Powinny być to też inwestycje o charakterze innowacyjnym, zwiększające konkurencyjność danego regionu. Jak ściągnąć do nas inwestorów? Chciałbym, aby w urzędzie funkcjonowało Biuro Obsługi Inwestora - jednostka zajmująca się wyszukiwaniem inwestorów, kontaktowaniem z nimi i nadzorowaniem późniejszej współpracy. Ponadto chciałbym utworzyć Pińczowski Inkubator Przedsiębiorczości (pomaganie osobom chcącym założyć firmę), a także postawić na przyciąganie start-upów. Bardzo ważne jest dla mnie działanie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Możemy w ten sposób wybudować zarówno uzdrowisko, bazę hotelową i noclegową oraz domy opieki. Przedsiębiorców może też skusić obniżenie podatków, na przyklad od nieruchomości czy środków transportu. Dla prowadzących działalność agroturystyczną mam propozycję poszerzenia działalności, gdyż coraz popularniejsze stają się gospodarstwa opiekuńcze, łączące działalność agrotury-styczną z opiekuńczą. Na tego rodzaju gospodarstwa przeznaczone są w Polsce duże fundusze. Co do rolnictwa również mam pewną propozycję. Wszyscy chcą być teraz eko i zdrowo się odżywiać. Jesteśmy gminą, w której rolnictwo odgrywa ważną rolę. Mamy doskonałe warunki, by nasze gospodarstwa były ekologiczne. Chciałbym zachęcić do tego rolników i pomóc im w tym. Będę też wspierał powstawanie grup producenckich. W Pińczowie powinna też funkcjonować nowoczesna targowica miejska.

Najważniejsze punkty programu
Tomasz Pietrzykowski jest kandydatem bezpartyjnym. Startuje z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Oto najważniejsze punkty programu: nowoczesny i w pełni zinformatyzowany Urząd Miasta i Gminy, dostosowanie godzin pracy urzędu do potrzeb mieszkańców.

Popołudnie z burmistrzem - stałe popołudniowe spotkania z burmistrzem, utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta, sobotnie sesje Rady Miasta, inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców, utworzenie Pińczowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, przyciąganie start-upów i wspieranie ich w pierwszych momentach działalności, utworzenie Biura Obsługi Inwestora, powołanie Rady Gospodarczej złożonej z aktywnych przedsiębiorców, w ramach partnerstwa prywatno-publicznego budowa: uzdrowiska, bazy hotelowej i noclegowej oraz domów opieki, stworzenie programu agroturystyki opiekuńczej, opracowanie marki „Pińczów”, ekologiczne rolnictwo.

Tomasz Pietrzykowski
Ma 47 lat. Bezpartyjny, startuje z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Żonaty, trójka dzieci. Urodził się i mieszka w Pińczowie. Jest nauczycielem języka polskiego i wicedyrektorem Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Pomysłodawca i współzałożyciel Teatru Ciut Frapującego. Były zawodnik Nidy Pińczów (piłka ręczna oraz piłka nożna). Pasja: literatura, muzyka, teatr, sport.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. GŁOSOWANIE POZA MIEJSCEM ZAMELDOWANIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie