Wybory samorządowe 2018. Zbigniew Rusak kandyduje na...

  Wybory samorządowe 2018. Zbigniew Rusak kandyduje na burmistrza Sandomierza. Oto jego program

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wybory samorządowe 2018. Zbigniew Rusak kandyduje na burmistrza Sandomierza. Oto jego program
  1/3
  przejdź do galerii

  ©archiwum

  21 października wybory samorządowe. Przedstawimy kolejno każdego z kandydatów na burmistrza Sandomierza. Dziś Zbigniew Rusak. Startuje z komitetu Głos Sandomierza.
  Jakie są główne cele i postulaty Zbigniewa Rusaka, kandydata na burmistrza Sandomierza?

  Jako burmistrz zamierzam zmienić model działalności sandomierskiego samorządu, z ekstensywnego na prorozwojowy. Nie ma się co oszukiwać, że najbliższe lata to przysłowiowy „ostatni dzwonek” aby zatrzymać niekorzystne dla Sandomierza tendencje związane z wyludnieniem, emigracją i zmianami demograficznymi. Liczba mieszkańców systematycznie spada co najlepiej obrazuje liczba deklaracji śmieciowych – około 18 tysięcy wobec oficjalnych 24 tysięcy.
  Za to tendencję zwyżkową ma mediana i dominanta wieku sandomierzan. Bez przeprowadzonych radykalnych, wręcz zmian, Sandomierz stanie się wyludniającym miastem ludzi starszych, z bardzo wysokim zadłużeniem, rosnącymi podatkami i opłatami lokalnymi oraz brakiem szerszych perspektyw dla młodego pokolenia.

  Proszę podać konkretne rozwiązania.

  Od dawna postuluję likwidację spółek miejskich, jedynie jako wstęp do uzdrowienia szeroko rozumianej gospodarki komunalnej. Dzięki utworzeniu zakładu budżetowego wykorzystując w sposób odpowiedni regulacje prawne w krótkim czasie można obniżyć ceny mediów o 30 procent. Mniejsze rachunki to więcej środków finansowych w budżetach rodzinnych.

  Jakie byłyby kolejne kroki?

  To nie chodzi o kolejne kroki, niektóre należy wykonywać równocześnie. Decyzja o likwidacji spółek miejskich musi zostać skorelowana z obniżeniem opłat i podatków miejscowych. Docelowo Sandomierz powinien stać się gminą o najniższych poziomie tych danin lokalnych w powiecie. Tylko dzięki temu można realnie przystępować do rozmów na temat zmiany granic gminy. Proszę zauważyć, że to w Sandomierzu snuje się plany zmiany granic, ościenne gminy praktycznie nie podejmują tego tematu z prostego powodu. U nich jest taniej, więc po co wchodzić w „toksyczny” związek z Sandomierzem.

  Ale obniżka podatków to zmniejszone wpływy? Nie boi się Pan luki w budżecie?

  Obniżka podatków, szczególnie od nieruchomości i środków transportu, to bodziec do zwiększenia podmiotów płacących podatki. Nie będzie żadnej „luki” a nadwyżka. Obecnie jest tendencja do przenoszenia działalności gospodarczej do ościennych, tańszych gmin. Przykładem są na przykład firmy transportowe „uciekające” ze względu na wysoki podatek od środków transportu wynoszący u nas około 1 tysiąc 800 złotych, a w ościennych gminach około 1 tysiąc 100 złotych.

  Jaki są inne Pańskie propozycje w zakresie działania na polu gospodarczym, komunalnym i infrastrukturalnym?

  Konieczne są szybkie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego i postawienie na budownictwo wysokie. Sandomierz nie może być „budowlaną” wsią z niskim budownictwem. Mimo zmniejszenia liczby ludności o czym mówiłem już wcześniej nadal występuje deficyt mieszkaniowy. Trzeba zmniejszać tę lukę bo bez niego nie będzie nowych mieszkańców i nowych firm, nowych podatników i atrakcyjnych dobrze płatnych miejsc pracy.

  Kultura i oświata - Pana propozycje w tym dziale?

  Kluczowe miejsce w moich koncepcjach zajmuje Muzeum Okręgowe jako centrum życia kulturalnego. To gmina Sandomierz powinna przejąć całkowitą odpowiedzialność za finansowanie i prowadzenie Muzeum, przy jednoczesnym uregulowaniu formy prawnej. Inne podmioty mogą oczywiście współpracować z Muzeum, i to jest pożądane, ale wyłącznie przy konkretnych projektach. Dotychczasowa polityka „umywania rąk” i „rozmywania odpowiedzialności” już dawno poniosła klęskę. Muzeum Okręgowe jest muzeum rejestrowanym, szkoda tylko że zapomina się o tym że powinno mieć odpowiednie finansowanie. Realizacja zmian w gospodarce komunalnej zapewni „godny” byt tej placówce. Zmiany podejścia muszą objąć również oświatę. Infrastruktura szkolna jest na wysokim poziomie, należy o nią dbać i ją rozwijać ale nie ma sensu przeinwestowywać. W moim odczuciu burmistrz i radni niestety często zapominają o takiej grupie zawodowej jaką są nauczyciele. Jako burmistrz zaproponuję wykorzystanie mechanizmu dodatków do pensji. Nie traktuję tego jako rozdawnictwa tylko jako inwestycję, ponieważ sandomierska oświata zasługuje na dobrze opłacanych i zadowolonych nauczycieli. Wychodzę z założenia, że nie ma lepszej motywacji jak pieniądze. Środki finansowe będą zabezpieczone dzięki zmianom w gospodarce komunalnej i polityce fiskalnej.

  Ma Pan także propozycje zmian w działalności Urzędu Miejskiego.

  Pierwszym działaniem byłaby zmiana godzin pracy, obecnie osoby pracujące mają trudności z załatwianiem spraw urzędowych i muszą często brać dzień wolny. Urząd ma być przyjazny dla mieszkańca, a jego działalność transparentna.

  Samorząd?

  W odniesieniu do samorządu postawiłbym na mechanizmy demokracji bezpośredniej. Ze względu na uwarunkowania formalno-prawne należy zacząć w końcu wykorzystywać instytucję referendum. To ogół mieszkańców powinien się wypowiadać w kluczowych sprawach, a nie wyłącznie grupka 21 radnych i burmistrz. Należy wprowadzić bezpośrednią transmisję telewizyjną z obrad sesji Rady Miasta. W przypadku Urzędu Miejskiego upowszechniłbym informację na temat budżetu, a szczególnie stanu zadłużenia miasta. Byłby to wstęp do stopniowej spłaty tego zadłużenia. ą

  PROGRAM KANDYDATA - NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY
  Głównym punktem programu Zbigniewa Rusaka jest zmiana modelu działalności sandomierskiego samorządu. Zbigniew Rusak wymienia tu konieczność zatrzymania niekorzystnych dla miasta tendencji związanych z wyludnianiem się miasta. Kandydat postuluje również likwidację spółek miejskich jako wstęp do uzdrowienia szeroko rozumianej gospodarki komunalnej. Jako konsekwencję tego kroku wskazuje na obniżenie podatków i opłat miejscowych. Zdaniem Zbigniewa Rusaka, w Sandomierzu konieczne są szybkie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego i postawienie na budownictwo wysokie, żeby zmniejszyć deficyt mieszkaniowy w mieście. W dziale „kultura” kluczowe miejsce w koncepcjach kandydata ma Muzeum Okręgowe, jako centrum życia kulturalnego. Uważa, że miasto powinno przejąć całkowitą odpowiedzialność za jego finansowanie i prowadzenie. Zbigniew Rusak uważa też za konieczną zmianę godzin pracy Urzędu Miasta tak, by ułatwić mieszkańcom załatwienie urzędowych spraw.

  CV KANDYDATA
  Zbigniew Rusak jest znanym przedsiębiorcą. Ostatnio startował w wyborach do Senatu jako kandydat niezależny. Ma 54 lata. Posiada wykształcenie wyższe. Ukończył politologię. Ma żonę, troje dzieci- dwie córki i syna oraz troje wnucząt. Zbigniew Rusak trzecią kadencję jest radnym Rady Miejskiej w Sandomierzu. Ogólnopolski rozgłos zdobył po powodzi w 2010 roku, gdy zainicjował pozew zbiorowy przeciwko państwu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone