Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające 2020 w Opatowie. Angelo Ciechowicz zabrał głos po przegranej. Zapowiada dalsze działania

Michał Kolera
Michał Kolera
Angelo Ciechowicz.
Angelo Ciechowicz. archiwum
W niedzielę, 7 czerwca, w Opatowie odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej. Zwyciężyła w nich Jolanta Baran, która pokonała Angelo Ciechowicza i Barbarę Kozłowską. Angelo Ciechowicz, będący kandydatem reprezentującym niewielką grupę mieszkańców stojących w ostrej opozycji do urzędującego burmistrza Grzegorza Gajewskiego, zdecydował się zabrać głos po swojej porażce. Zapowiada dalszą działalność w sferze politycznej.

Okręg numer 1 w Opatowie po raz trzeci wybierał swojego przedstawiciela na tę kadencję. W pierwszych wyborach, 21 października 2018 roku, wygrał Marcin Słapek. Ustąpił on jednak z rady, w związku z powołaniem go na stanowisko wiceburmistrza Opatowa. 12 maja 2019 roku, w tym okręgu odbyły się kolejne wybory, tym razem uzupełniające. Zwyciężył Mariusz Ryza. I on jednak zrezygnował z mandatu z początkiem 2020 roku, z powodów osobistych.

CZYTAJ TEŻ:

W ostatnich wyborach, które odbyły się 7 czerwca 2020, startowało trzech kandydatów. Jolanta Baran zdobyła 155 głosów, Angelo Ciechowicz - 84 głosy, Barbara Kozłowska 52 głosy. Drugi z wymienionych kandydatów zdecydował się zabrać głos po swojej porażce. Zapowiada dalsze działania w sferze politycznej.

Chce skupić wokół siebie mieszkańców

- Chciałbym serdecznie podziękować mieszkańcom gminy Opatów, za zaufanie które otrzymałem w niedzielnych wyborach - mówi Angelo Ciechowicz. - Dziękuje szczególnie, ponieważ byłem kandydatem mało znanym, można powiedzieć, „nowicjuszem” a mimo to wynik uznaje za zadowalający, zwłaszcza że w poprzednich wyborach żaden z kandydatów, dobrze znanych już w środowisku okręgu numer 1, nie osiągnął takiego wyniku. Dopisał niewątpliwe elektorat obecnych włodarzy, udzielili bowiem poparcia mojej konkurentce, której gratuluje wyboru - mówi Angelo Ciechowicz.

- Diagnoza świadomości samorządowej jest pesymistyczna, bo większość uprawnionych nie korzysta z możliwości decydowania o sprawach społeczności lokalnej, zatem te 30 lat samorządu terytorialnego w Polsce to wciąż aktualny problem podejścia wyborców (mieszkańców) do procesu decydowania o swoim samorządzie - analizuje.

- 30 lat samorządu to nierozwiązana kwestia wzmocnienia organów stanowiących, szczególnie w małych samorządach. Jednostki samorządu, borykają się z problemem efektywnego administrowania i zarządzania, zasadniczą częścią powierzonych spraw publicznych, a władza de facto spoczywa w rękach wójta (burmistrza, prezydenta miasta), taki model pozostaje w sprzeczności z główną koncepcją myśli samorządowej jako wspólnoty mieszkańców. W tym kontekście, mimo że przegrałem wybory do rady, chciałbym przynajmniej do czasu kolejnych wyborów samorządowych, skutecznie korzystać z uprawnień kontroli obywatelskiej wobec władz miasta i powiatu, tworząc grupę polityczną ze specjalnie powołanymi strukturami. „Patrzenie władzy na ręce” to pożądane i pozytywne zjawisko w samorządzie. Mogę powiedzieć, że zgłosiło się do mnie wiele osób zapewniających o chęci przystąpienia do wspólnych działań - zapowiada Angelo Ciechowicz.

Wybory w szerszym kontekście

Wybory uzupełniające w Opatowie, były przeprowadzone jedynie w jednym okręgu, jednak wszyscy w mieście uważnie się im przyglądali. Opozycja chciała koniecznie zyskać miejsce w radzie, a ekipa burmistrza pragnęła sprawdzić, na co stać ich politycznych oponentów. Kim właściwie są? Najbardziej aktywnym ostatnio działaczem opozycyjnym jest właśnie Angelo Ciechowicz. 27 kwietnia zorganizował konferencję przed siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Opatowie. Mówiono tam między innymi o zatrudnieniu żony burmistrza Opatowa Grzegorza Gajewskiego. Zasłynął także emocjonalnym wystąpieniem przeciw burmistrzowi na jednej z sesji Rady Miejskiej. W działaniach wspomaga go Ewa Ciszewska, koordynatorka stowarzyszenia Niepokonani 2012, oraz kilka innych osób.

ZOBACZ TEŻ: CZYTAJ TEŻ: Konferencja w Opatowie w sprawie kontrowersyjnej inwestycji oraz zatrudnieniu żony burmistrza [ZAPIS TRANSMISJI]

W wyborach uzupełniających kandydaturę Ciechowicza wsparł także Artur Lis z Prawa i Sprawiedliwości, obecnie kierownik opatowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obaj panowie wystąpili na wspólnym plakacie. Przypomnijmy, w wyborach samorządowych 2018 Lis wszedł do drugiej tury i uzyskał aż 2383 głosy, to jest 45,43 procent poparcia.

Wcześniej reprezentantem tej grupy mieszkańców, która stoi w ostrej opozycji względem burmistrza Grzegorza Gajewskiego, był w Radzie Miejskiej Mariusz Ryza, który jednak zrezygnował z mandatu.

CZYTAJ TEŻ: Mariusz Ryza zrezygnował z mandatu radnego w Opatowie. Będą wybory uzupełniające

Niedzielny wynik oznacza, że niewielka opatowska opozycja nie odzyska miejsca w radzie i nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie miała tam swoją reprezentację.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto