Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyczekiwana inwestycja drogowa w Kielcach zabierze parkingi. Przedsiębiorcy załamani. Zobacz film i zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Przedsiębiorcy są załamani planami przebudowy ulicy Domaszowskiej oraz jej skrzyżowania z aleją Solidarności w Kielcach. Choć inwestycja jest wyczekiwana przez wielu mieszkańców i kierowców to budzi obawy, ponieważ zniknie wiele miejsc parkingowych. - Kto do nas przyjedzie, gdy nie będzie miał, gdzie zostawić samochodu – mówi Andrzej Stępnik.

Przebudowa ulic Domaszowskiej i jej skrzyżowania z aleją Solidarności to największa inwestycja drogowa, która rozpocznie się w tym roku.

- Na mojej posesji przy ulicy Domaszowskiej 49 są 4 miejsca parkingowe, użytkuje je od 25 lata. W budynku działa fryzjer, a jeden lokal czeka na wynajęcie - informuje. - Kilka miesięcy temu dowiedziałem się, że nie będę miał dojazdu do parkingu, ponieważ między jezdnią, a chodnikiem powstanie wysoki krawężnik. Teraz dojazd odbywa się przez chodnik. Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu miejscach w Kielcach na przykład na Zagórskiej, a na przebudowanej Domaszowskiej nie może być zastosowane. Kto do mnie przyjedzie, gdy będzie musiał zostawić samochód pół kilometra dalej? Nie wiadomo, gdzie będą najbliższe parkingi. Na przykład na ulicy Wiejskiej jest 14 miejsc a po przebudowie ulicy zostaną dwa. A tu działa hurtownia lodów, sklep z częściami samochodowymi i wiele innych. W pobliżu są osiedla mieszkaniowe, przy których zamontowano szlabany i nikt obcy nie wjedzie. Jak mamy tu funkcjonować? Powstanie ładna droga, która nas zniszczy.

Drogowcy przyznają, że obecne parkowanie na prywatnym gruncie odbywa się kosztem pasa drogowego.
- Temat obsługi tej nieruchomości był analizowany i jest bogata korespondencja z właścicielem. Przed budynkiem znajdują się 4 miejsca postojowe i wjazd do garażu podziemnego. Obecnie wjazd na 4 miejsca odbywa się przez chodnik, co jest rozwiązaniem niepożądanym zwłaszcza, że jest to obszar oddziaływania skrzyżowania. Dodatkowo dwa z tych miejsc (przy schodach wejściowych), nie posiadają wymaganych parametrów zgodnych z przepisami prawa – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - W chwili obecnej parkowanie na nich odbywa się częściowo kosztem działki pasa drogowego w zarządzie Miejskiego Zarządu Dróg, co nie było dotąd usankcjonowane.

Dodaje, że dokumentację inwestycji już raz zmieniono na korzyść przedsiębiorcy, ale być może uda się nanieść kolejną korzystną zmianę. - Pierwotnie w dokumentacji projektowej przewidziano jeden wjazd na działkę do garażu podziemnego - tłumaczy. - Po interwencji właściciela dokonano zmian w projekcie i powstanie drugi zjazd, który zapewni obsługę dwóch istniejących normatywnych stanowisk postojowych. Projektanci wykluczyli możliwość obniżenia krawężnika na szerokości wszystkich czterech miejsc. W opinii biura projektowego byłoby to rozwiązanie niebezpieczne narażające pieszego i rowerzystę na możliwość najechania przez pojazd wjeżdżający lub wyjeżdżający z parkingu. Aby maksymalnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom właściciela nieruchomości Miejski Zarząd Dróg rozważy jeszcze możliwość zabrukowania przestrzeni pomiędzy dwoma wjazdami na działkę, co zwiększy powierzchnię manewrowo-postojową.

Natomiast miejsca postojowe na ulicy Wiejskiej zostaną zabrane pod budowę ronda.
- Po przebudowie, zwiększy się tarcza skrzyżowania, ponieważ powstanie rondo w kształcie owalu. Na ulicach wlotowych zaprojektowano azyle dla pieszych, aby zapewnić im bezpieczeństwo. W obszarze, gdzie jest teraz część miejsc postojowych będzie rozbudowany układ drogowy ulicy Wiejskiej. Taki sposób zagospodarowania terenu wyklucza organizację miejsc postojowych w takiej liczbie i usytuowaniu, jak jest obecnie - informuje. - Ze względów bezpieczeństwa w bezpośredniej bliskości oddziaływania skrzyżowania udało się wygospodarować dwa miejsca postojowe, w zatoce równolegle do jezdni.

Po zakończeniu inwestycji kierowcy będą mogli zostawić samochody w trzech punktach w rejonie Domaszowskiej: przy ulicy Poleskiej- zaprojektowano 12 miejsc, Żniwnej przed skrzyżowanie z Rolną – 15 miejsc i Wiejskiej – 2 miejsca. Poza ulicą Wiejską liczba miejsc zostanie na podobnym poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto