Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2016 w Świętokrzyskiem - październik

saba
Burmistrz Chęcin zaatakowany w urzędzie nożem i substancją łatwopalną, napastnika obezwładniła policja
Burmistrz Chęcin zaatakowany w urzędzie nożem i substancją łatwopalną, napastnika obezwładniła policja
Zobacz najważniejsze wydarzenia mijającego 2016 roku w województwie świętokrzyskim, które miały miejsce w październiku
  • W całej Polsce, także w naszym regionie, ubrane na czarno panie a i nie rzadko panowie uczestniczyli w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, akcji protestacyjnej przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. W październiku demonstrowali także nauczyciele, hasłem było „Nie dla chaosu w szkole” – sprzeciwiali się reformie oświaty, zakładającej m.in. likwidacje gimnazjów. Z gwizdkami i transparentami manifestowali przed urzędami wojewódzkimi.
  • Ale październik to także miesiąc, w którym częściej niż zwykle służby różnej maści zatrzymywały ludzi podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. I tak: w tym miesiącu trzy osoby zostały aresztowane, wśród nich prezes i wiceprezes jednej z większych firm produkcyjnych w Starachowicach wiodącego w kraju producenta blach perforowanych i siatek. Kolejne kilka osób usłyszało zarzuty. Chodziło o podejrzenie wyłudzenia unijnych dotacji na podstawie faktur opiewających na 2,5 miliona euro czyli 10 milionów złotych.
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Świętokrzyskiem 14 osób, sześć z nich (w tym dwie kobiety) aresztowano. Informowano, że grupa jest podejrzana o przestępstwa gospodarcze - wyłudzanie funduszy unijnych.
  • Policjanci natomiast zatrzymali dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz miejscowego przedsiębiorcę. Dyrektor usłyszał zarzuty utrudniania przetargu o wartości 1,3 miliona złotych, a także działanie na niekorzyść placówki i narażenie jej na gigantyczną stratę.
  • Wróciliśmy w październiku do bulwersującej niegdyś sprawy tak zwanego gangu kantorowców czyli ludzi z naszego województwa, oskarżonych o zabójstwa pięciu właścicieli kantorów na południu Polski w latach 2002 - 2006. Tym razem pisaliśmy o zatrzymaniach pięciu osób podejrzanych o związki z gangiem – usłyszeli zarzuty między innymi rozbojów, kradzieży i włamań. Prokuratura twierdziła, że wśród przestępstw, jakich dotyczą zarzuty, są między innymi rozbój i kradzież auta w Jacentowie, włamanie do tira i kradzież alkoholu Górnie, kradzież samochodu w Górnie, kradzież przyczepy z choinkami w Górnie .
  • Opisywaliśmy także zaskakujący finał, jaki miała seria podpaleń w Sędziszowie. W ciągu czterech dni doszło tu do czterech pożarów. Najpierw na terenie zakładu segregacji odpadów paliły się śmieci wielkogabarytowe takie jak meble czy sprzęt AGD. Akcja trwała cała noc. Dwa dni później w tym samym miejscu płonęła sterta opon. Kolejne popołudnie przyniosło dwa pożary. Niemal w tym samym czasie strażacy dostali sygnał, że palą się samochód, na którym składowane były opony oraz pustostan odległy o około sto metrów. Policjanci zatrzymali podejrzewane o serię podpaleń. Okazało się, że to trzy 13-letnie dziewczynki. Nie potrafiły racjonalnie wytłumaczyć tego, co robiły.
  • Doszło też w październiku do wypadku, w którym zginął młody muzyk z Wąchocka – 24-letni perkusista Kuba Chaba (grał m.in. z Kapelą Sołtysa Marka Samsonowskiego w telewizyjnym show Must be the Music) , a jego kolega z zespołu, 24-latek z powiatu skarżyskiego został ranny. Wypadek rozegrał się na obwodnicy podkarpackiego Głogowa Małopolskiego. Kuba i jego kolega jechali volvo na zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Policjanci ustalili, że kierujący volvo 24-letni mieszkaniec powiatu skarżyskiego, jadąc w kierunku Rzeszowa zauważył, że nadjeżdżające z przeciwnego kierunku bmw zjechało na jego pas ruchu. Chcąc uniknąć zderzenia 24-latek zjechał na przeciwny pas. W tym momencie kierujący bmw wrócił na swój pas, gdzie doszło do zderzenia… BMW kierował 21-latek, odmówił badania alkomatem, więc pobrano mu krew do analizy na obecność alkoholu.
  • Groźnie wyglądało także zdarzenie, do którego doszło pewnego październikowego poranka w Skarżysku Kościelnym. Tędy jechał ciężarowy mercedes z ładunkiem węgla. Policja ustaliła, że z przeciwka jechali kolejno rowerzysta, auto osobowe oraz BMW. Oba samochody zaczęły wyprzedzać cyklistę. Pierwszy kierowca zdążył to zrobić i wrócił na swój pas, jednak BMW znalazło się na lewym pasie w momencie, gdy z przeciwka jechała ciężarówka z węglem. Kierowca mercedesa starając się uniknąć zderzenia odbił w prawo, to jednak nie wystarczyło. Ciężarówka otarła się o BMW od strony kierującej a potem zjechała na pobocze po lewej stronie drogi. Staranowała kilka przęseł metalowego ogrodzenia uszkadzając burtę i gubiąc ładunek a potem uderzyła w ścianę domu, w którym mieszkają cztery osoby. Na szczęście żadna z nich nie była w tej części domu, w którą uderzyła ciężarówka.
  • Strażacy pracowali w październiku także w Gniewięcinie w powiecie jędrzejowskim. Tu zatrzymał się pociąg z fosforem. Jedna z cystern zawierających około 50 ton tego materiału była nieszczelna, doszło do wycieku. Z pobliskich domów ewakuowano kilkanaście osób. Usterkę usunęli strażacy wspólnie z przedstawicielami zakładu chemicznego z Małopolski, do którego jechał pociąg.
  • Gorsze skutki miała eksplozja gazu z rozszczelnionej 11-kilogramowej butli w domu w Ostrowcu. Wybuch uszkodził strop i zniszczył dwie ściany budynku. Mieszkający tu 49-latek poparzony trafił do szpitala. Policjanci nie wykluczali, że do wybuchu doszło gdyż mężczyzna próbował odebrać sobie życie.
  • Do dramatu doszło w październiku w Ostrowcu. Tu w siedzibie szkoły jazdy znaleziono ciało 47-letniej kobiety, ślady na jej szyi wskazywały, że ktoś przyczynił się do jej śmierci. Godzinę później na strychu domu pary w gminie Ćmielów odnaleziono jej powieszonego męża. Śledczy mówili, że najprawdopodobniej doszło do tak zwanego samobójstwa rozszerzonego czyli przypuszczalnie najpierw zabójstwa, a potem samobójstwa.
  • Chwile grozy w październiku przeżył burmistrz Chęcin Robert Jaworski po tym, jak w urzędzie zaatakował go mężczyzna z nożem i łatwopalną substancją. Próbował ranić burmistrza, a gdy mu się to nie udało, oblał jakąś cieczą (prawdopodobnie łatwopalną) siebie i pomieszczenie. Gdy włodarzowi udało się opuścić pokój, napastnik zabarykadował się. Wezwano policjantów, ci wyprowadzili ludzi z budynku, wezwali antyterrorystów i negocjatora. Ich pomoc nie była jednak – jak się okazało – niezbędna. Nim dojechali, policjanci obezwładnili napastnika, jak się okazało 44-latka. Wciąż był agresywny. Został zabrany do szpitala.
  • Opisywaliśmy też w październiku dwie mocno kontrowersyjne historie. Pierwsza swój początek miała w województwie łódzkim. Mieszkaniec Pabianic odebrał telefon ze wstrząsającą ofertą. Dzwoniący zapytał swojego rozmówcę, czy chce kupić 4-letnie dziecko, po czym się rozłączył. I choć zdumiony mężczyzna nie potraktował tej propozycji poważnie, zdecydował się zawiadomić policję. Funkcjonariusze ustalili, że dzwoniono z telefonu mieszkańca powiatu ostrowieckiego. Na miejscu okazało się, że 12-letni syn właściciela aparatu chcąc popisać się przed kolegą wybrał na komórce ojca losowy numer i złożył zaskakującą propozycję.
  • Druga szokująca historia rozegrała się w październiku w Skarżysku-Kamiennej. Początek był taki: do Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej zgłosiła się kobieta, która wraz z pracownikami zakładu pogrzebowego chciała odebrać zwłoki mężczyzny. Okazało się, że w prosektorium ich nie ma, bo… najprawdopodobniej przez pomyłkę zostały wydane dwa dni wcześniej, jako ciało innego człowieka. Sygnał o sytuacji trafił do policjantów i Prokuratury Rejonowej w Skarżysku. Omyłkowo wydane ciało, zostało przewiezione do sąsiadującej z powiatem skarżyskim gminy Szydłowiec na Mazowszu. Tu odbył się już pogrzeb.
  • W październiku na szczęście nie brakowało dobrych informacji. W Bilczy w gminie Morawica odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowoczesną halę produkcyjną firmy Dafi Pro. Zatrudnienie ma znaleźć tu 120 osób. Informowaliśmy, że hala ma też powstać za murami Aresztu Śledczego przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach, wedle planów zatrudnieni w niej będą więźniowie, mowa jest o 80 miejscach pracy. Inwestycję sfinansuje rząd, a zakład prowadził będzie prywatny przedsiębiorca.
  • Świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podęli lobbing dotyczący budowy centralnego portu lotniczego w podkieleckich Obicach. Napisali specjalne pismo do premier Beaty Szydło, w którym przekonywali, że lokalizacja kielecka warta jest poważnego rozważenia. „W przypadku podjęcia decyzji o budowie w Polsce centralnego portu lotniczego prosimy o wysłuchanie w gronie ekspertów argumentów za rozwiązaniem kieleckim” – pisali. Opozycja powątpiewała jednak w ich intencje, twierdząc, że to tylko symboliczny gest.
  • Na naszych łamach gościł też transport naziemny – informowaliśmy, że pierwsze kompletne autobusy miejskie firmy MAN, produkowane w całości w Starachowicach zostały oficjalnie zaprezentowane. W grudniu pisaliśmy, że grupa MAN zapowiedziała, że na przełomie 2017 i 2018 roku przeniesie z Niemiec do Starachowic produkcję nadwozi autobusowych! Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Podwoziowego, w którym pracę znajdzie co najmniej 130 osób. W pojemniku, który wmurowano w fundamenty, znalazł się egzemplarz "Echa Dnia" z 9 grudnia.
  • Skoro o powietrzu i lądzie już była mowa, to teraz słów kilka poświęconych wodzie. Informowaliśmy o tym, jak ma wyglądać pierwszy w Świętokrzyskiem Aquapark w Kielcach, który ma powstać w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się basen Leśny. Do inwestycji szykują się właściciele hotelu Binkowski, zapowiadają, że w kompleksie powstaną baseny ze zjeżdżalnią, łóżkami wodnymi, biczami i innymi atrakcjami przykryte szklaną kopułą. Budowa ma ruszyć wiosną 2017 roku, zaś jej zakończenie planowane jest na 2018 rok.
  • Pozostając przy inwestycjach – w Skarżysku-Kamiennej odbyło się pierwsze Międzynarodowe Forum Inwestycyjne. Brali w nim udział przedsiębiorcy i samorządowcy z Polski, Włoch, Francji i Belgii. Najważniejszym punktem programu było wystąpienie Mirosława Hejduka z Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej, która wykupiła od miasta w wieczyste użytkowanie dużą działkę w dzielnicy Bernatka. Tu do końca 2018 roku ma tam powstać centrum edukacyjno – rozrywkowe, a w nim m.in. muzeum biosfery, ośrodek edukacyjny , laboratoria wiedzy, leśne przedszkole, ogród sztuki, mini zoo, małpi gaj, park linowy, miejsca do ćwiczeń survivalu, biwakowisko i wiele innych atrakcji.
  • Mieliśmy również dla Państwa informację kadrową tyczącą gospodarki. Związany z Kielcami Radosław Domagalski-Łabędzki został odwołany z funkcji wiceministra rozwoju i powołany na prezesa KGHM, jednej z największych spółek kontrolowanych przez państwo. Radosław Domagalski-Łabędzki w latach 2006-2013 pracował w firmie największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Był prezesem zarządu w Magellan Trading Co. Ltd w Chinach. Pracował też jako prawnik w GSP Group w Łodzi oraz w American Enterprise Institute w Waszyngtonie. Od grudnia 2015 był wiceministrem rozwoju
  • O gospodarce dużo mówiliśmy także podczas zorganizowanej przez „Echo Dnia” konferencji „Świętokrzyskie, jaka przyszłość?”, która towarzyszyła innej imprezie gospodarczej – w Kielcach po raz dziewiąty ogłoszona została przygotowana przez "Echo Dnia" lista 100 największych firm w regionie - Złota setka, a także Diamenty Świętokrzyskie.
  • Konferencja odbyła się także w Targach Kielce. Gościem specjalnym 16 Ogólnopolskiej Konferencji Bezpieczny Stadion był prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Podczas gali Fair Play PZPN wręczył wyróżnienia za miniony sezon. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele Korony Kielce. Wyróżnienie dla najlepszego kierownika do spraw bezpieczeństwa dostał Marcin Stasieczek, zaś wśród najlepszych piłkarskich spikerów znalazł się Paweł Jańczyk pełniący także rolę rzecznika prasowego kieleckiego klubu.
  • A’propos sportu: piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce wygrali w meczu trzeciej kolejki Ligi Mistrzów. W węgierskim Segedynie pokonali miejscowy MOL-Pick 29:27 i z kompletem sześciu punktów nadal są liderami grupy B.
  • Kolejny sukces, największy w swojej karierze na arenie międzynarodowej, odniosła Katarzyna Dudek z Ludowego Klubu Sportowego w Sandomierzu. W międzynarodowych zawodach Ms. Olympia rozgrywanych w Czechach zdobyła brąz. Zresztą do sukcesów pani Katarzyny jeszcze wrócimy.
  • Informowaliśmy także, że świętokrzyskie placówki zdrowia leczą najlepiej w kraju – tak wynikało z raportu przygotowanego przez organizację PwC, która oceniła wszystkie województwa pod względem sprawności ochrony zdrowia. Najlepiej wypadło świętokrzyskie (130 punktów), na drugim miejscu znalazło się zachodnio-pomorskie (125 punktów) a na trzecim łódzkie (94 punkty). Pod uwagę brane były poprawa stanu zdrowia mieszkańców, efektywność gospodarki finansami i jakość konsumencka opieki zdrowotnej.
  • Jakby na dowód tego warto przypomnieć choćby pewien pionierski zabieg ratujący życie – chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili pierwszy w regionie zabieg wszczepienia stentgraftu fenestrowanego.
  • Mieliśmy też dla Państwa informację o tym, że lada moment ruszy nowe skrzydło w Szpitalu Kieleckim. Nie jest przeznaczone jednak dla mieszkańców regionu, Narodowy Fundusz Zdrowia nie zakontraktował tu usług. Mają tu być leczeni odpłatnie pacjenci z zagranicy - Niemiec, Rosji i Ukrainy.
  • Pewna nowość pojawiła się w październiku także na naszej mapie edukacyjnej. Informowaliśmy bowiem, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu zostanie włączona do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Senaty obu uczelni podjęły uchwały o ich konsolidacji. Podpisana została umowa o współpracy. Wniosek o włączenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu w struktury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego został skierowany do Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Od 1 stycznia Sandomierz ma się stać miastem uniwersyteckim.
  • O pewnej zmianie zdecydowali w październiku także radni Starachowic - większością głosów postanowili, że część dotychczasowej ulicy Krzosa będzie nosiła imię Jadwigi Kaczyńskiej. Mama Lecha i Jarosława urodziła się w Starachowicach, skończyła tu liceum a podczas wojny działała w okupacyjnym harcerstwie.
  • Mieliśmy także garść newsów z krainy rozrywki. Jak choćby ten, że 22-letnia Maja Wojtaszek z Zagnańska i 19-letnia Marcelina Mróz z Tumlina to mieszkanki podkieleckiej gminy Zagnańsk, które pokazały się w telewizyjnym show "The voice of Poland", przygodę z programem będą kontynuowały pod skrzydłami grupy Afromental. W drużynie Natalii Kukulskiej jest natomiast Kuba Adamus z Włoszczowy. Do finału dostała się Kasia Góras z Linowa w gminie Zawichost z drużyny Marii Sadowskiej. I choć nie wygrała, to i tak byliśmy z niej bardzo dumni.
  • Z uwagą śledziliśmy też karierę kielczanina Karola Gnata, który w styczniu ubiegłego roku zadebiutował na antenie TVP INFO. Od marca tego roku jest prezenterem serwisów w głównym kanale informacyjnym Telewizji Polskiej oraz głównym gospodarzem Poranka TVP Info. Wybił się prowadząc wraz z Agatą Biały relacje dla TVP INFO ze Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce. Pod koniec wakacji otrzymał propozycję nie do odrzucenia: dołączenie do grona prezenterów Panoramy w TVP2 i rychło został prowadzącym główne wydanie serwisu informacyjnego.
  • A na koniec o niezwykłym pokazie – chodzi o finał drugiej edycji Akademii Off Fashion, która odbyła się w Kielcach. Zwieńczeniem był pokaz najnowszej kolekcji pochodzącego z Kielc Roberta Kupisza na lato 2017 zatytułowanej „Ocean 5”.

Podsumowując ten rok, wybieramy Człowieka Roku 2016 w regionie, Kielcach oraz w każdym z powiatów. Kto zasłużył na ten zaszczytny tytuł?

Wybieramy Człowieka Roku 2016. Poznaj nominowanych i ZAGŁOSUJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie