Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia Roku 2017 w województwie świętokrzyskim. Grudzień

redakcja

Rok do łatwych nie należał, więc i nie kończył się łatwo. Grudzień nie szczędził nam ludzkich nieszczęść. Dramat rozegrał się na przykład na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Rudce w gminie Sobków. Tu w bok opla uderzył pociąg relacji Kołobrzeg-Kraków. Hamujący skład przez kilkaset metrów pchał przed sobą rozbitą osobówkę. W wypadku zginęły dwie kobiety z auta: 38- i 48-letnia.

Dramatyczne były też skutki wypadku, do jakiego doszło we Włoszczowicach. Zderzyły się tam opel i hyundai. Do szpitala przewieziono sześć osób. 40-letnia pasażerka opla zmarła jeszcze tego samego dnia, w ciągu kilku kolejnych dni po wypadku zmarły 61-latka z hyundaia i jej 39-letnia córka.

Groźnie było także, gdy w domu w Modliszewicach wybuchł gaz ulatniający się z nieszczelnej butli. Budynek został tak zniszczony, że nie nadaje się do zamieszkania. Dach nad głową stracili trzej chłopcy w wieku od 12 do 16 lat i babcia, która jest ich prawnym opiekunem. Kobieta z wnukami trafili do szpitala.

Opisywaliśmy w grudniu również nieprzyjemne „sportowe” wydarzenie z udziałem znanego trenera karate Zbigniewa Zaborskiego od kilkudziesięciu lat z sukcesami szkolącego w Skarżysku karateków i adeptów innych sztuk walki. Gdy młodzi piłkarze kończyli trening w hali, gdzie za chwilę zaczynały się zajęcia karate, miało dojść do scysji między posiadaczem czarnego pasa a 13-letnim futbolistą. Nastolatek został uderzony w brzuch i trafił do szpitala. Karateka publicznie przeprosił podczas imprezy w Miejskim Centrum Kultury i w liście otwartym przesłanym redakcji. Napisał w nim, że działał "pod wpływem nerwów, problemów życiowych".

Złe informacje płynęły także ze służby zdrowia. Przyszło nam informować, że w związku z brakiem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia z końcem roku zamknięty zostanie oddział neurologii w Szpitalu Kieleckim imienia św. Aleksandra. Trzem lekarzom, piętnastu pielęgniarkom i dwóm salowym wręczono już wypowiedzenia.

Sporo miejsca poświęciliśmy pod koniec roku także politykom. W tym miesiącu świętokrzyska Platforma Obywatelska wybrała swego nowego przewodniczącego. Poseł z Kielc Artur Gierada uzyskał w powszechnym głosowaniu 276 głosów członków partii w regionie. Tymczasem świętokrzyscy senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wyszli z inicjatywą ustawienia w Kielcach pomnika Przemysława Gosiewskiego. Akt założycielski prócz pomysłodawców sygnowali także rodzice i małżonka zmarłego w katastrofie smoleńskiej wicepremiera i lidera PiS w regionie. Wkrótce ruszy zbiórka pieniędzy, zaś pomnik ma stanąć w przyszłym roku. Pozostając przy koalicji rządzącej: kielczanin Mariusz Gosek został wybrany sekretarzem Solidarnej Polski. Funkcję skarbnika partii powierzono innemu kielczaninowi, senatorowi ze Świętokrzyskiego Jackowi Włosowiczowi. I jeszcze a’propos partii rządzącej: po zmianie premiera (Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki) do dymisji podali się wojewodowie, w tym także świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Opowiadaliśmy także o pewnej historii z udziałem naszej gazety, która „zadebiutowała” na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Otóż podczas występu na gali z okazji 25-lecia Polsatu Kabaret Moralnego Niepokoju w swym skeczu wspominał przeszłość, wertując… "Echo Dnia" z 1997 roku. Menadżerka artystów pytana dlaczego akurat ta gazeta „wystąpiła”, odparła, że to "fantazja rekwizytora" – pan odpowiedzialny za rekwizyty wręczył kabareciarzom przed skeczem właśnie egzemplarz naszej gazety.

Pisaliśmy też o tym, że policjantom udało się zatrzymać ludzi podszywających się pod stróżów prawa. Cała sprawa zaczęła się od tego, że do 77-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwonił ktoś, kto mówił, że jest z policji i tropi złodziei czających się na pieniądze, jakie mężczyzna ma na koncie. Kazał, by w ramach "tajnej operacji" 77-latek wypłacił 50 tysięcy złotych i reklamówkę z nimi zostawił w koszu na śmieci. Tak też się stało. Następnego dnia mężczyzna dostał kolejny telefon. Raz jeszcze wypłacił 50 tysięcy. Tym razem miał zostawić je w Iłży. Pojechał tam, ale o sprawie wiedzieli już ostrowieccy kryminalni. Zatrzymali 34- i 62-latka z Mazowsza.

Miło nam było także opowiedzieć Państwu historię, w której ładnie się spisali policjanci, gdy w Pińczowie podenerwowany kierowca forda poprosił ich o pomoc. Mówił, że jego 24-letnia żona zaczęła rodzić i musi jak najszybciej dostać się do szpitala w Kielcach. Mundurowi po konsultacji z dyżurnym, na sygnale odeskortowali forda do granic powiatu. Potem w podobny sposób poprowadzili go policjanci z powiatu kieleckiego. Kilka godzin później kobieta urodziła w szpitalu synka Jakuba.

Zresztą przyjemnych chwil na szczęście pod koniec roku było niemało. Swoje święto miała Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, która obchodziła piętnastolecie. Impreza z tej okazji była imponująca – to było magiczne, trójwymiarowe widowisko z ekstatycznym sabatem czarownic, tańczących wokół prawdziwego ognia, z duchami jeżdżącymi na elektrycznych deskorolkach, z laserowymi nietoperzami i zagubioną białą damą. „Ożył” też jeden z obrazów z Muzeum Narodowego. Widowisko z udziałem tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca szybko zostało okrzyknięte jednym z wydarzeń artystycznych roku w Kielcach. Marszałek Adam Jarubas, gratulował prezesowi Jackowi Kowalczykowi oraz dyrektor Małgorzacie Wilk - Grzywnie 15 lat sukcesów oraz oficjalnie ogłosił, że ROT WŚ razem z gminą Nowa Słupia otrzymają unijne dofinansowanie na budowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Obiekt ma powstać w 2021 roku i zachwycić gości najnowocześniejszymi technologiami, w tym grami… sterowanymi myślą.

Po raz drugi wręczone zostały nagrody w konkursie „Echa Dnia” Menadżer Roku. Podczas gali w Targach Kielce nagrodę dla najlepszego i najskuteczniejszego w regionie świętokrzyskim odebrał Roman Golek, założyciel i współwłaściciel firmy Partner, która działa w Wojciechowicach w powiecie opatowskim. Roman Golek jest też pomysłodawcą i jedynym sponsorem pierwszego w powiecie opatowskim klubu bokserskiego RMG Boks - Ożarów.

Pisaliśmy także, że ksiądz Andrzej Kaleta, który – jak już wspominaliśmy – w listopadzie został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej, teraz przyjął w kieleckiej katedrze święcenia biskupie. Mszy przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

A gdy święta zbliżały się wielkimi krokami, mieszkańcy świętokrzyskiego pokazywali, że potrafią się dzielić. W grudniu odbył się finał tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”. W Świętokrzyskiem pomoc trafiła do ponad 900 rodzin. „Echo Dnia” i kielecka Galeria Echo jak co roku zorganizowały Malowaną Niedzielę. Podczas licytacji rekordową cenę osiągnęła chatka z piernika od cukierni Świat Słodyczy. Za 1500 złotych wylicytowali ją wspólnie bizneswoman Dorota Tworek i dyrektor Galerii Echo Grzegorz Czekaj. Łącznie udało się zebrać ponad 22 tysiące złotych. Dochód z licytacji bombek malowanych przez zaproszonych gości zostanie w tym roku przeznaczony kieleckiemu kołu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz buskiej fundacji Słoneczna Przyszłość z przeznaczeniem na profilaktykę onkologiczną dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie