Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia Roku 2017 w województwie świętokrzyskim. Kwiecień

redakcja

Po raz pierwszy w Świętokrzyskiem, właśnie w kwietniu tego roku, odbył się finał olimpiady przedmiotowej: w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli koło Końskich zmierzyło się 153 najlepszych młodych matematyków z całej Polski. W tym gronie znalazło się ośmiu uczniów z województwa świętokrzyskiego.

Opowiadaliśmy także w kwietniu o tym, że w Kielcach trwały zdjęcia do krótkometrażowego mrocznego kryminału "Gracz" w reżyserii kielczanina Jana Chałupki, który – jak sam mówił – inspirował się prozą Raymonda Chandlera. W rolach głównych pojawili się Olga Bołądź i Mariusz Ostrowski. Spora część filmu nagrywana była na terenie Hotelu Binkowski - zarówno przed obiektem, jak i w mieszczącym się pod ziemią klubie. Inne ujęcia obejmowały między innymi Galerię Winda, biuro przy ulicy Sienkiewicza oraz prywatne mieszkanie.

Entuzjazmowaliśmy się w kwietniu jeszcze jedną produkcją związaną z naszym regionem. Informowaliśmy mianowicie, że film 24-letniego Grzegorza Mołdy z Włoszczowy zatytułowany "Koniec Widzenia" wziął udział w festiwalu filmowym w Cannes. Był jednym z dziewięciu, jakie wybrano (spośród pięciu tysięcy zgłoszonych) do udziału w konkursie. Główną rolę zagrała 22-letnia Zofia Domalik, wcieliła się w Martę, dziewczynę uwikłaną w konflikt między ojcem i chłopakiem, który trafił za kraty za przemyt narkotyków. Choć Złotą Palmę w Konkursie Głównym przyznano Chińczykowi Qiu Yang, to sama nominacja to dla naszego rodaka i tak duży sukces.

Miło nam było donieść także o telewizyjnych sukcesach mieszkańców naszego regionu, Izabela Wojcierowska z Końskich wygrała piąty odcinek programu "The Brain" w telewizji Polsat. Bezbłędnie wskazała, które instrumenty przestały grać podczas występu wieloosobowej orkiestry. Pani Izabela jest nauczycielką rytmiki w przedszkolu, prowadzi parafialną Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Odrowążku, jest także organistką w kościele w Szałasie. Z kolei 25-letni Konrad Janik, lekarz pochodzący z Malkowic w powiecie staszowskim wygrał 125 tysięcy złotych w teleturnieju Milionerzy. Swój udział w teleturnieju zakończył na pytaniu za 250 tysięcy. Co ciekawe, znał poprawną odpowiedź. Chodziło o wskazanie polskiego samolotu, którego nie zaprojektował inżynier Tadeusz Sołtyk. Była nim I-22 Iryda. „Choć podejrzewałem, że tak jest, nie podjąłem ryzyka, bo rozwiązanie wydawało mi zbyt proste” - mówił Konrad Janik „Echu Dnia”.

W zupełnie innej dziedzinie zabłysnął kielczanin Paweł Spiczonek - stworzył aplikację teleopieki dla seniorów, jego wynalazek został już wprowadzony w kilku miastach w Polsce między innymi Warszawie, Bielsku-Białej i Ostrowie Wielkopolskim.

Powody do radości dała nam także pewna informacja kadrowa kwietnia. Otóż ksiądz Tadeusz Wojda, pochodzący z Kowali w gminie Brzeziny został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim. Zastąpił przechodzącego na emeryturę arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Święcenia biskupie przyjął w czerwcu w katedrze białostockiej, w tym też miesiącu odbył się uroczysty ingres, czyli objęcie władzy nad diecezją.

Tradycyjnie w tym miesiącu odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki i Agroturystyki AGROTRAVEL organizowane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. To największa pod względem liczby gości impreza branży agroturystycznej w Polsce, która w mijającym roku zyskała dodatkowy wymiar, czyli prezentację świętokrzyskich uzdrowisk. Targi odwiedziło 20 tysięcy zwiedzających, a Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego już zapowiedziała, że jubileuszowa X edycja imprezy w roku 2018 będzie wyjątkowa i zaskakująca.

A teraz rzecz o pomaganiu. Mieszkająca w Londynie, ale pochodząca z Ostrowca Świętokrzyskiego Karolina Kolatorowicz zgłosiła się do niezwykłej edycji Top Model w Wielkiej Brytanii. Razem z innymi modelkami-amatorkami pomogła chorym dzieciom. Została nagrodzona drugim miejscem w kategorii powyżej 25 lat, otrzymała także specjalną nagrodę od fotoreporterów. Cały dochód z imprezy został przekazany na rzecz dzieci chorujących na raka.

Jak co roku przed Wielkanocą, tak i teraz „Echo Dnia” zorganizowało Malowaną Niedzielę. Pisanki zdobili przedsiębiorcy, przedstawiciele wszelkich władz, sportowcy, artyści, politycy. Udało się zebrać ponad 16 tysięcy złotych, to rekord w historii wielkanocnych zbiórek. Dochód został przekazany podopiecznym Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną KOŁO w Kielcach oraz Fundacji „Słoneczna Przyszłość” z przeznaczeniem na profilaktykę onkologiczną dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, w ramach akcji „Kocham, więc badam!”.

Teraz garść informacji gospodarczych kwietnia. Pisaliśmy na przykład o powstaniu w Koprzywnicy nowoczesnej fabryki soków, jednego z największych tego typu zakładów w Europie. Na naszych łamach znalazło się też Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, które podpisało z marszałkiem województwa świętokrzyskiego osiem umów o dofinansowanie badań w zakresie profilaktyki nowotworowej ukierunkowanej na wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy. Dofinansowanie ma sięgnąć ponad 8,5 miliona złotych, z czego przeszło 7,6 miliona do środki unijne. Pisaliśmy także o planach rozbudowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, powstaniu w niej nowoczesnego Centrum Multimedialnego. Powierzchnia użytkowa budynku zostanie zwiększona do 1800 metrów kwadratowych. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 15 milionów złotych.

Informowaliśmy także o planach rodziny Henryka Sienkiewicza dotyczących otworzenia w Oblęgorku poświęconego mu parku tematycznego. Mózgiem tego przedsięwzięcia jest praprawnuk pisarza Michał Sienkiewicz, który od ubiegłego roku wraz z Anną Dziewanowską zarządza majątkiem Sienkiewiczów. Pierwsza ma być kraina poświęcona "W pustyni i w puszczy". Kolejna - „Trylogii”.
W następnej krainie będzie można dowiedzieć się znacznie więcej o Henryku Sienkiewiczu.

Ale nie zawsze było tak kolorowo. Informowaliśmy na przykład, że Prokuratura Rejonowa w Starachowicach wszczęła śledztwo w sprawie przestępstw, do jakich miało dochodzić w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice" za poprzedniego zarządu spółki. W sprawie pojawiła się inwestycja z Połańca oraz znana bizneswoman z powiatu kieleckiego.

A’propos ludzi znanych: na cztery miesiące bezwzględnego więzienia prawomocnym wyrokiem skazany został były rzecznik Kieleckiego Komitetu Referendalnego, oskarżony o złamanie sądowego zakazu kierowania autem. Podczas rozprawy odczytano… list poparcia dla oskarżonego, podpisany przez kilku posłów i część kieleckich radnych.

Ogromny sukces odnotowali w kwietniu nasi policjanci. Znaleźli osiem kilogramów amfetaminy w formie ciekłej i sproszkowanej, a także blisko dwa kilogramy materiałów wybuchowych, do aresztu trafił 58-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej niegdyś uchodzący za bossa tutejszego półświatka.

Nie wiodło się prokuratorowi ze Świętokrzyskiego, tymczasowo aresztowanemu na trzy miesiące. Mężczyzna usłyszał zarzuty w śledztwie tyczącym „przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnionych na szkodę dwójki dzieci". Najpoważniejsze oskarżenia obejmują okres między grudniem 2008 a końcówką 2011 roku. Postawienie zarzutów i aresztowanie osoby objętej immunitetem było możliwe dopiero po tym, jak zgodę wyraził sąd dyscyplinarny. Przełożony zawiesił śledczego w czynnościach. We wrześniu do sądu został skierowany akt oskarżenia prokuratora.

Zakończyło się też w kwietniu kilka sądowych spraw, głośnych wiele miesięcy temu. Jak choćby ta z udziałem duchownego - sąd wydał prawomocny wyrok w sprawie, gdzie ksiądz pozwał swoich byłych parafian. Chodzi o zderzenie z Gowarczowa, kiedy to wierni chcieli odwołania księdza - przed domem parafialnym zebrało się wówczas około 300 osób, duchowny zamknął się w kościele. Wezwano policję. Ksiądz poczuł się dotknięty tym, jak określano go potem w mediach. Sąd przyznał mu rację i kazał parafianom przeprosić go na łamach gazety.

Zapadł też wyrok w głośnej sprawie zabójstwa kibica Korony Kielce Karola Piróga. Zginął on od ciosu nożem we wrześniu 2007 roku. W tym samym zajściu ciężko poraniony został inny kielczanin. Ataki zostały zakwalifikowane jako zabójstwo i usiłowanie zabójstwa. Podejrzany o zbrodnię mieszkaniec Krakowa, który w tamten tragiczny dzień przyjechał do Kielc wraz z grupą fanów Wisły, latami ukrywał się w Wielkiej Brytanii. Teraz został skazany na 25 lat więzienia. Dodatkowo sąd pozbawił go praw publicznych na osiem lat i zasądził 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla ojca zamordowanego Karola. „Oskarżony dokonał ataku na najwyższe dobra chronione prawem - życie. Dwa razy w jednym zdarzeniu. Jego postawa wskazuje na brak poszanowania życia ludzkiego, wręcz jego pogardę i tylko dlatego, iż kibicuje się innej drużynie piłkarskiej. Powód zupełnie irracjonalny, niezrozumiały także dla sympatyków innych klubów piłkarskich” – uzasadniał sędzia. W grudniu sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy.

Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz dwa tysiące złotych grzywny - to natomiast prawomocny wyrok dla 33-letniej kobiety, oskarżonej o spowodowanie w Kielcach wypadku, w którym zginęła 20-letnia Karolina. Rozgoryczona rodzina 20-latki twierdziła, że wyrok jest rażąco niski. „Co to za wyrok, jak ta pani normalnie żyje i pracuje, a my już nie mamy dziecka?!” – pytała Stanisława Biesaga, babcia Karoliny.

Nieszczęść w kwietniu też zresztą nie brakowało. W Świętokrzyskiem tragicznie rozpoczął się sezon motocyklowy - na początku kwietnia w wypadkach pod Sandomierzem, pod Kielcami i pod Ostrowcem zginęło trzech kierowców jednośladów. Dramatyczne sceny rozegrały się w warsztacie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. 49-letni mężczyzna został poraniony nożem. O atak podejrzewany był 47-latek, także zatrudniony w firmie. Sam zgłosił się do policjantów. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i został tymczasowo aresztowany.

W tym miesiącu przyszło nam pożegnać wielkiej klasy Witolda Pyrkosza, niezapomnianego między innymi z ról Pyzdry w Janosiku i Duńczyka w Vabanku. Debiutował w 1955 roku w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego "Lekkomyślna siostra" w reżyserii Tadeusza Kubalskiego na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zmarł w wieku 90 lat .

Opisywaliśmy także w kwietniu pewną ciekawostkę przyrodniczą. Z Rynku w Sandomierzu zniknął charakterystyczny pokaźny klon. Drzewo, w którego cieniu odpoczywali mieszkańcy i turyści, nie raz pojawiło się w serialu "Ojciec Mateusz". Zostało wycięte, bo zdaniem magistratu stanowiło zagrożenie. W jego miejsce posadzono platan.

A na koniec nasz akcent w political fiction czyli świętokrzyskie „gwiazdy” w „Uchu prezesa”. W 13 odcinku serii bijącej rekordy popularności pojawiły się postaci Scyzoryka (Jan Aleksandrowicz) i Grzegorza z Platformy (Tomasz Sapryk). Pierwszy do złudzenia przypomina Piotra Liroya Marca, drugi Grzegorza Schetynę, który – jeśli nie wszyscy pamiętają – też jest posłem Ziemi Świętokrzyskiej. „Mogę tylko powiedzieć, że jestem od pierwszego odcinka wiernym widzem „Ucha Prezesa” i niezmiennie bawi mnie ten serial. Uważam, że aktorzy kapitalnie wychwytują charakterystyczne zachowania postaci. Czekam na kolejne odcinki” – komentował Piotr Marzec, zaś Grzegorz Schetyna, pytany, czy zgadza się – jak chcą internauci, że postać Grzegorza z Platformy jest najlepsza w całej serii, pisał na Twitterze tak: „ Nie zgadzam się. Są lepiej zagrane postaci, na przykład „Mariusz””

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie