Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia Roku 2017 w województwie świętokrzyskim. Luty

red.

Karol Bielecki, piłkarz ręczny Vive Tauronu Kielce i trener tej drużyny Tałant Dujszebajew wygrali 65. Plebiscyt Sportowy 2016 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu. Miejsce drugie w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec zajął Daniel Adamiec (Rushh Kielce, boks), miejsce trzecie - Michał Jurecki (Vive Tauron Kielce, piłka ręczna). W kategorii Najpopularniejszy Trener na miejscu drugim uplasował się Grzegorz Nowaczek (Rushh Kielce, boks), na trzeciej pozycji - Marek Mierzwa (Korona Kielce, piłka nożna, juniorzy). W jubileuszowym plebiscycie otrzymaliśmy ponad 74 tysiące smsów i ponad 8 tysięcy kuponów.

Był jeszcze jeden sportowiec, który dał nam powody do radości. Pisaliśmy w lutym, że Valerjan Romanovski, kolarz supermaratończyk z Buska-Zdroju ustanowił światowy rekord Guinessa w 12-, 24- i 48-godzinnej jeździe ciągłej na rowerze w warunkach zimowych. Bił rekord w miejscowości Ojmiakon w Jakucji we wschodniej Syberii przy temperaturze minus 40 stopni Celsjusza.

Sportowe sukcesy odnotowali też duchowni z naszego regionu. Księża z diecezji kieleckiej, mający w składzie dwóch proboszczów, zostali mistrzami Polski w halowej piłce nożnej. W Rzeszowie nie dali szans rywalom. Wygrali finał 3:1 z diecezją zamojską, tym samym wywalczyli trzeci złoty medal w historii startów w tej imprezie: pierwsze „złoto” zdobyli w 2005 roku, a drugie w 2013 roku. Najlepszym bramkarzem mistrzostw Polski został ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej i kapelan kieleckiej Korony!

Świetnie spisała się diecezja kielecka także w IX Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w halowej piłce nożnej. W finale nasi klerycy wygrali z drużyną z Białegostoku 4:0 i tym samym po raz pierwszy w historii zdobyli tytuł Mistrza Polski. Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany Jacek Kosakowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Notabene nie była to jedyna dziedzina sportu, w której nasi klerycy stanęli w tym roku na najwyższym podium. W grudniu zwyciężyli także w XX Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w tenisie stołowym, zdobywając po raz pierwszy w historii tytuł mistrzowski.

Wracając do plebiscytów. 19 świętokrzyskich firm i instytucji zostało nagrodzonych w lutym w 17 edycji Liderów Regionu, laureatami Superlidera zostali Wyższa Szkoła Ekonomi, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach oraz Unimax Development. Bertus Servaas, prezes klubu Vive Tauron Kielce, który w 2016 roku wygrał Ligę Mistrzów, został Człowiekiem Roku 2016 w województwie świętokrzyskim. Kapituła plebiscytu postanowiła przyznać także cztery wyróżnienia. Otrzymali je biskup Marian Florczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka, Stanisław Skóra (od 19 lat prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie) oraz Krzysztof Gajewski, od 27 lat wójt gminy Waśniów.

Wyłoniliśmy też w tym miesiącu najlepszych lekarzy w województwie. Laur zwycięstwa zdobył Arkadiusz Chil, specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Drugie miejsce w plebiscycie Lekarz Roku 2016 zajęła Jolanta Wieczorek, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego ,,Zdrowie” w Kielcach. Na trzecim miejscu uplasował się Rafał Cyranewicz, specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu, pracujący m.in. w szpitalu na Czerwonej Górze.

Miło nam było także powiadomić, że najbogatszy świętokrzyski biznesmen Michał Sołowow awansował z trzeciego na drugie miejsce w rankingu najbogatszych Polaków według miesięcznika Forbes. Na 45. miejscu znalazł się twórca Kolportera Krzysztof Klicki. Liderami zestawienia było rodzeństwo Kulczyków.

Opisywaliśmy w lutym również pewną niespodziankę, jaką dostali uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie, uczestnicy projektu "English Teaching "Przygoda z angielskim" . Otrzymali list z Londynu, sygnowany przez damę dworu Mary Morrison, która pisała w imieniu brytyjskiej królowej Elżbiety II. To odpowiedź na przesyłkę, którą uczniowie piątej klasy wysłali do Pałacu Buckingham - wówczas wysłali do królowej angielskiej własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami oraz świąteczną bombkę. Notabene nie była to jedyna korespondencja brytyjskiej monarchini ze świętokrzyskim uczniami. Dzieci ze Studia Językowego Funky English tuż przed Wielkanocą wysłały do Elżbiety II własnoręcznie przygotowane życzenia świąteczne. W czerwcu pisaliśmy, że dostały odpowiedź od królowej. W imieniu królowej napisała ją Richenda Elton - dama dworu, która zaznaczyła, że pisze z polecenia Elżbiety II.

Po raz kolejny na małym ekranie zagościła 12-letnia Natalia Paździor ze Zbludowic koło Buska-Zdroju, pierwszy polski MasterChef Junior. Tym razem nastolatka wraz ze swoją drużyną Niebieskich wygrała w specjalnym odcinku telewizyjnego show, w którym mierzyli się uczestnicy MasterChef i MasterChef Junior. Drużyna przekazała nagrodę - 25 tysięcy złotych - na leczenie 20-letniego Dawida Szpaka z Buska-Zdroju, podopiecznego Fundacji Miśka Zdziśka - Błękitny Promyk Nadziei, który cierpi na ciężką chorobę - ataksję móżdżkowo-rdzeniową.

Wracając do telewizji: ekipa telewizyjnego show Magdy Gessler "Kuchenne rewolucje" zawitała do Ostrowca Świętokrzyskiego. Przez cztery dni metamorfozie poddawany był bar na osiedlu Stawki. Zyskał nowy wygląd i nazwę "Gospoda Jagoda". Restauratorka po kilku tygodniach od zmian odwiedziła lokal i poleciła go widzom. Właścicielka Gospody Anna Kopała przyznawała, że ma tyle zamówień iż musiała zwiększyć obsadę kadrową.

Ale w lutym pisaliśmy i o tym że finał znalazła inna sprawa związana z tym programem - po "Kuchennych rewolucjach " w "Wyszynku z szynką" w Kielcach właścicielka lokalu stanęła przed sądem pod zarzutem naruszania prawa pracowniczych i poświadczenia nieprawdy. Została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Na wielkim ekranie w warszawskiej Kinotece w ostatnim dniu lutego odbyła się premiera filmu "Wyklęty" (opowiadającego o losach żołnierzy zbrojnego polskiego podziemia antykomunistycznego ), wyreżyserowanego przez kielczanina, Konrada Łęckiego i realizowanego w większości w regionie świętokrzyskim. W premierze wzięło udział ponad 700 osób, wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. W październiku informowaliśmy, że Konrad Łęcki otrzymał dwie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu. Powędrowała do niego nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Nagroda Publiczności. Ale była też w związku z tym obrazem pewna kontrowersja: poszło o postać sadystycznego funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa, Józefa Gierady. Kielecki radny, były wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Jan Gierada zarzucał reżyserowi, że celowo nazwał tak bohatera, przez co szkalowane jest jego nazwisko. Sprawa trafiła do sądu. Skończyła się w marcu przeprosinami i ubolewaniem ze strony reżysera Konrada Łęckiego, który mówił, że zrobił to dla świętego spokoju. Sąd umorzył sprawę.

Nie brakowało w lutym także chwil bardzo wzruszających, jak wtedy, gdy przyszło nam pisać o bohaterach. Na naszych łamach zagościł podporucznik marynarki Piotr Bidziński, pochodzący z Godowa w gminie Pawłów w powiecie starachowickim żołnierz 3 Flotylli Okrętów. Cała Polska dzięki nagraniom z monitoringu, mogła zobaczyć, jak uratował życie mężczyźnie, który w Gdańsku Wrzeszczu spadł na tory pod nadjeżdżający pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej. Kamery zarejestrowały, że od momentu upadku do wjazdu składu na torowisko minęło tylko dziewięć sekund. Podporucznik skoczył na szyny i ocalił mężczyznę. „Nie czuję się żadnym bohaterem. Moim zdaniem na bohaterstwo trzeba zapracować latami, długotrwale. Tam na peronie wszystko działo się za szybko, żeby się przygotować na bohaterstwo. Moim zdaniem była to właściwa postawa obywatela” – mówił Piotr Bidziński.

Pięknie spisał się także Łukasz Bukała, policjant z Kielc. Gdy odwiedzał rodziców w Ćmielowie, ocalił kobietę, w której domu wybuchł pożar. Wyciągnął ją z ognia przez okno, w tym czasie jego ojciec, były wiceszef kieleckiej policji, wzywał służby ratunkowe. „Gdy dobiegłem do domu, okazało się, że w oknach pomieszczeń od strony ulicy są już ogień i dym. Drzwi były otwarte, jednak nie dało się już wejść do środka. (…) Podszedłem do uchylonego okna od pokoju, w którym była kobieta. Otwarłem je i zacząłem wołać, by do mnie podeszła. Mówiła, że nie da rady, zdołałem jednak przekonać ją, by się zbliżyła. Potem udało mi się ją chwycić i wyciągnąć przez okno. Paliły jej się włosy” – opowiadał policjant-bohater.

Na ustach całej Polski w lutym znalazł się wypadek w Oświęcimiu, z udziałem kolumny wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło. Na lotnisku w podkieleckim Masłowie lądował helikopter, który transportował ją do szpitala w Warszawie. Przyczyną lądowania było uzupełnianie paliwa. Przez kilka miesięcy Prokuratura Okręgowa w Kielcach sprawdzała, czy policjanci i prokuratorzy z Małopolski pracujący na miejscu wypadku limuzyny dopełnili wszystkich obowiązków, później nasi śledczy przekazali sprawę do Tarnobrzega, tamtejsi prokuratorzy w sierpniu umorzyli postępowanie, bo nie dopatrzyli się nieprawidłowości.

Miło nam było poinformować, że wicepremier Jarosław Gowin podpisał umowę, na mocy której Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże 15 milionów złotych na budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. Do nowego czterokondycyjnego obiektu, o powierzchni prawie 6300 metrów kwadratowych, przeniosą się trzy instytuty Wydziału Humanistycznego kieleckiego uniwersytetu, które do tej pory znajdowały się w różnych miejscach. Budowa ma się rozpocząć w czerwcu 2017, zaś obiekt zostanie oddany do użytku w 2019 roku. Wartość inwestycji wynosi 21,3 milionów złotych

Pozostając przy kasie – w lutym pisaliśmy też, że blisko 3 miliony złotych otrzyma klasztor na kieleckiej Karczówce na realizację projektu "Kompleksowa rewitalizacja Karczówki wraz z przystosowaniem do celów kulturalnych i turystyki historycznej". Rektor klasztoru ksiądz Jan Oleszko podpisał w tej sprawie umowę z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem. Ksiądz Oleszko deklarował, że w tym roku remontu doczeka się m.in. wieża klasztorna, która zostanie udostępniona zwiedzającym. Zostanie tu utworzona galeria historyczno-kulturalna. Dodatkowo zabezpieczone zostaną otwory wieży oraz odnowione balustrady.

Z kolei dzięki dotacji unijnej przekraczającej sześć milionów złotych w Świętokrzyskiem ma powstać 355 nowych miejsc w przedszkolach, a z opieki i zajęć dodatkowych skorzysta w sumie 539 dzieci. O kasie, tyle że o jej wydawaniu a nie zarabianiu, decydowali w lutym kieleccy radni. Na specjalnie zwołanej sesji zgodzili się przekazać 700 tysięcy złotych na wymianę murawy na stadionie Korony Kielce przy ulicy Ściegiennego.

A na koniec historia jak z komedii. Do komisariatu w Kielcach wezwany został 46-letni mężczyzna – świadek w jednej z prowadzonych tu spraw. Po jego wyjściu policjanci zauważyli, że ze ściany znikł… alkomat. Monitoring uwiecznił, jak ów 46-latek zdejmuje urządzenie ze ściany, w swoim mniemaniu niepostrzeżenie chowa je pod kurtkę i wychodzi. Policjanci błyskawicznie ustalili nazwisko mężczyzny i szybko odzyskali sprzęt. 46-latek zdecydował się dobrowolnie poddać karze. To osiem miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 32 godzin w miesiącu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie