Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia Roku 2017 w województwie świętokrzyskim. Maj

redakcja

Pierwszy weekend maja, właściwie przełomu kwietnia i maja stał pod znakiem pyszności, a to za sprawą II Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków, który odbywał się w skansenie w podkieleckiej Tokarni. Odwiedziło go około 13 tysięcy osób. W trakcie imprezy wręczone zostały nagrody Świętokrzyskiego Mistrza Kuchni 2017. W kategorii zawodowcy bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Adach z restauracji Solna 12 w Kielcach. Jego pomocnikiem był Paweł Czerwiński z restauracji Odyssey w Dąbrowie. W kategorii amatorzy najlepsza była Elżbieta Korczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Korytnicy. Pomagała jej Małgorzata Kukuryk. Podczas kulinarnej majówki poznaliśmy też laureatów szóstej edycji konkursu redakcji „Echa Dnia” i naszego portalu „Jedzenie i zabawa” na najlepsze lokale w regionie.

W Sandomierzu dobiegł końca 14 Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych. Kamieniami Optymizmu (statuetkami z krzemienia pasiastego) uhonorowano trzech aktorów, którzy grali w filmach Andrzeja Wajdy, wspominanego podczas tegorocznej edycji festiwalu. Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn odebrali statuetki podczas gali finałowej. Wojciech Pszoniak nie mógł przyjechać na uroczystość.

Wzruszająco było też wtedy, gdy setki ludzi dobrego serca przyszły do kieleckiej Galerii Echo na aukcję, z której dochód przeznaczony był na leczenie ciężko chorej 4-letniej Gabrysi. Udało się zabrać 63,5 tysiąca złotych. Rekordową sumę 30 tysięcy złotych przekazał sama galeria. Nie była to zresztą jedyna w tym miesiącu akcja, podczas której mieszkańcy naszego regionu, pokazywali, jak wielkie mają serca. Kilkaset osób w Stopnicy przyszło oddać krew dla chorego 31-letniego Michała Segdy, który cierpi na celiakię i aby żyć, w krótkim czasie musiał dostać olbrzymią ilość krwi grupy 0Rh-. Okazało się niestety, że zawiedli pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Przywieźli ze sobą tylko 75 woreczków na krew. Zabrakło probówek, a nawet czekolad dla krwiodawców.

Jak zwykle doskonale spisała się natomiast fundacja Fabryki Marzeń na czele z Andrzejem Załuckim i Karoliną Sołowow. Nie tylko od podstaw wyremontowała mieszkanie rodziny (dwóch nastolatek i ich mamy), którą wskazał Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, ale kupiła także zupełnie nowe wyposażenie. Notabene nie był to jednostkowy przypadek, w którym Fabryka Marzeń stanęła na wysokości zadania. We wrześniu opisywaliśmy finał pomocy kolejnej rodzinie, tym razem z Bilczy. Dzięki zbiórce pieniędzy, jaką zorganizowała fundacja, wyremontowano im mieszkanie.

W maju przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego po raz pierwszy pojechali do Kijowa na Ukrainie promować przebiegający przez nasze województwo wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wyruszyło tam także świętokrzyskie mobilne kino 5D, które zrobiło prawdziwą furorę. Kolejki do kina zaczynały się rano, a kończyły przed północą. Niektórzy, żeby po raz drugi lub trzeci obejrzeć świętokrzyski film promocyjny, brali się na sposób: przychodzili z babcią, która rzekomo przyjechała na pokaz specjalnie z Charkowa, ogłaszali się wnuczką znanego kompozytora lub weteranami z Doniecka.

A teraz słów kilka o najlepszych. Maj przyniósł finał wyborów najbardziej urodziwych panien i najprzystojniejszego kawalera w Świętokrzyskiem. Karolina Majewska zdobyła koronę Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017, tytuł I Wicemiss trafił do Wiktorii Błachuckiej z Zajączkowa, zaś II Wicemiss do Anity Wyki ze Staszowa. Julia Michalska została Miss Nastolatek, a tytuł Mistera wywalczył Cezary Ksel. Zakończyliśmy w maju także plebiscyt Belfer Roku 2016/17. Ten zaszczytny tytuł zdobył Michał Markowicz, instruktor praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach W 11 już edycji konkursu organizowanego przez „Echo Dnia” zdobył ponad 33 tysiące głosów. Druga była Ilona Jaśkowska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Mniowie. Trzecie miejsce przypadło Joannie Kudle, nauczycielowi geografii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie.

Blisko tysiąc osób wystartowało w III sieBIEGA Półmaratonie Kieleckim. Biegacze mieli do pokonania ponad 21 kilometrów. Najlepszy, zresztą po raz kolejny, okazał się, Łukasz Woźniak ze Strawczyna, który na mecie pojawił się po godzinie, 9 minutach i 53 sekundach. W maju powody do radości miał też Maciej Giemza z Piekoszowa, absolwent Akademii Orlen Team, który zapisał na swoim koncie znakomity start. Debiutujący na marokańskiej pustyni Giemza wygrał Afriquia Merzouga Rally w klasyfikacji Rookie. Był najszybszym zawodnikiem w stawce riderów po raz pierwszy startujących w zawodach Merzouga Rally. Dzięki zwycięstwu w klasyfikacji Dakar Challenge Maciej Giemza zapewnił sobie start w przyszłorocznym rajdzie Dakar!

Tymczasem inny wybitny sportowiec odwiedził Kielce. Utytułowany i popularny skoczek narciarski Piotr Żyła pojawił się na Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol w Kielcach. Przy stanowisku Grupy Azoty, która jest sponsorem skoczków robił sobie zdjęcia z fanami i rozdał setki autografów.

I jeszcze kadrowe informacje ze świata sportu. Włoch Gino Lettieri został nowym trenerem Korony Kielce. Zastąpił Macieja Bartoszka. Z kolei Tałant Dujszebajew (trenujący Vive Kielce) zapowiedział, że złoży dymisję ze stanowiska trenera reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Decyzję podjął po tym, jak reprezentacja nie zakwalifikowała się do przyszłorocznych mistrzostw Europy, które odbędą się w Chorwacji. I rzeczywiście, jak zapowiedział, tak zrobił. Dymisja została przyjęta.

Opisywaliśmy w maju także pewien obrzydliwy incydent, który dotknął Grzegorza Piechnę, legendę Korony Kielce, najlepszego strzelca ekstraklasy w sezonie 2005/2006. Został fatalnie potraktowany, gdy przyjechał na mecz w Kielcach, oczywiście by kibicować swojej Koronie. On sam opowiadał to „Echu Dnia” tak: „ Jechaliśmy z kolegami na mecz samochodem i stojąc na światłach już blisko stadionu, zaczęło nas prowokować kilku kibiców. Widocznie nie spodobały im się numery samochodu (Piechna mieszka na stałe w województwie łódzkim – przyp. red), bo spytali komu kibicujemy. Otworzyłem okno, ale nim się obejrzałem dostałem pięścią w twarz. Byłem zszokowany, wyskoczyłem z samochodu, ale napastnicy uciekli”.

Miał też maj dla nas sporą garść dobrych informacji gospodarczych. Pisaliśmy na przykład, że przy hotelu przy ulicy Szczepaniaka w Kielcach powstaje park wodny. Będzie miał rozsuwany dach, pięć pięter, potężne zjeżdżalnie. Jednocześnie pomieści do 600 osób. Władze "Uzdrowiska Busko-Zdrój" zapowiedziały natomiast, że planują przebudowę XIX-wiecznej wieży ciśnień. Miałaby się tu znaleźć restauracja wraz z instalacją do warzenia piwa. Koszt inwestycji to blisko osiem milionów złotych. Równie dobre informacje płynęły z Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie rozpoczęła się budowa odkrytych basenów na Rawszczyźnie. Dowiedzieliśmy się także, że w Kielcach powstanie kompleks Plaza Park z centrum handlowo-usługowym i drapaczami chmur. To nie wszystko: informowaliśmy w maju także, że w Chęcinach pod Kielcami powstanie ogromne centrum logistyczne, ma mieć powierzchnię około 60 tysięcy metrów kwadratowych, a zatrudnienie znajdzie tu około 250 osób. Koszt inwestycji może sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Były też newsy dla wielbicieli zwierząt. Pierwszy w województwie świętokrzyskim ogród zoologiczny powstał w Lisowie pod Kielcami. Na 24 hektarowej działce żyje 95 gatunków zwierząt m.in. antylopy, zebry czy kangury. Donosiliśmy także, że najstarszy na świecie, 29-letni orlik krzykliwy mieszka w województwie świętokrzyskim. Znaleziono go pod Jędrzejowem, stamtąd trafił do Ptasiego Azylu w Ostrowie. Z kolei w Chorzewie pod Jędrzejowem na stawach hodowlanych pojawił się egzotyczny gość. Pelikan różowy przez trzy tygodnie podkradał liny i karasie. Ornitologom, którzy zjeżdżali z całej Polski, pozwalał podejść do siebie z aparatami nawet na 10 metrów.

Niestety, bywały w maju także momenty, w których musieliśmy żegnać tych, którzy odeszli na zawsze. Zmarł profesor Jerzy Zaremba. W latach 1969-1999 uczył matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, był też wicedyrektorem szkoły. W maju także, w wieku 79 lat zmarł Paweł Pierściński, słynny fotografik, twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, jedna z najbarwniejszych postaci kieleckiego świata artystycznego

Do tragedii w maju doszło w centrum pocztowym w Kielcach. Od ciosu nożem w szyję zginęła pracująca tu 38-letnia kobieta. Jej współpracownicy ujęli 27-letniego mężczyznę podejrzanego o atak, notabene także pracownika poczty. Pod zarzutem m.in. zabójstwa został aresztowany na trzy miesiące.

Tragiczny wypadek rozegrał się w podkieleckim Górnie. Jak przekazywali policjanci, chrysler potrącił 33-latkę idącą poboczem z 4-letnim synkiem, uderzył w zaparkowaną skodę a potem wpadł do rowu. Życia chłopca nie udało się uratować. Jego matkę w ciężkim stanie zabrał śmigłowiec. Do szpitala trafiła też 55-latka z chryslera. Świadkowie opowiadali, że kobieta z dzieckiem dopiero co wyszła z domu. Mama z synkiem szła do cioci chłopca mieszkającej nieopodal. Dziecko zapłaciło za błędy dorosłych także w Jędrzejowie. Tu z okna na czwartym piętrze bloku wypadła 14-miesięczna dziewczynka. Dziecko zginęło na miejscu. 33-letnia mama w wydychanym powietrzu miała około dwóch promili alkoholu. We wrześniu prokurator oskarżył ją o to, że naraziła na niebezpieczeństwo utraty życia dziecko, którym miała obowiązek się opiekować, a także ż nieumyślnie spowodowała jego śmierć, w ten sposób iż przez jej zaniedbanie dziewczynka wypadła z okna.

W Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej ruszył proces przedsiębiorcy pogrzebowego z Szydłowca, któremu prokuratura zarzuciła znieważenie zwłok i składanie fałszywych zeznań. Sprawa miała związek z zamianą ciał w prosektorium skarżyskiego szpitala w ubiegłym roku. Sąd uznał czyn za wykroczenie, a nie przestępstwo, ukarał mężczyznę grzywną w wysokości dwóch tysięcy złotych.

25 lat więzienia - taki wyrok usłyszał 38-letni mężczyzna oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w mieszkaniu na osiedlu KSM w Kielcach. Do zbrodni doszło podczas libacji alkoholowej w jednym z mieszkań bloku na osiedlu KSM w Kielcach. 46-letni mężczyzna został brutalnie pobity, w grę wchodziły też wątki seksualne.

Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej uznał natomiast wicemarszałka województwa Jana Maćkowiaka za winnego w sprawie o nielegalne wywieszenie plakatu wyborczego. W listopadzie okazało się jednak, że sprawa ponownie trafi na wokandę, sąd wyższej instancji skierował ją bowiem do ponownego rozpatrzenia, uznając, że poprzednio nie została należycie wyjaśniona.

Maj upłynął nam też na festiwalowych emocjach, które dzieliło z nami pół Polski. Chodziło o 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, który zdecydowało się zbojkotować ponad 20 artystów, w tym wokalista Andrzej Piasek Piaseczny i kielczanin, reżyser Konrad Smuga (miał reżyserować trzy koncerty). Początkiem miało być ponoć wykluczenie Kayah za jej niektóre wypowiedzi i udział w manifestacji Komitetu Obrony Demokracji bądź usunięcie grupy Dr Misio. Ze współpracy z telewizją wycofał się prezydent Opola, zaś władze TVP zdecydowały o przeniesieniu festiwalu do innego miasta. Jako „pewniak” pojawiły się w tym kontekście Kielce. „Pewniak” okazał się niepewny jednak, festiwal odbył sie we wrześniu w Opolu. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski ogłosił, że telewizja zorganizuje w Kielcach festiwal w całkiem nowej formule, innej niż wszystkie znane tego typu imprezy. Mówił, że chce, by Kielce stały się nową stolicą polskiej piosenki. Pierwsza taka impreza ma się odbyć w przyszłym roku. A ten opolski tegoroczny nieszczęsny festiwal współprowadziła tancerka z Kielc, Edyta Herbuś. Artystka gościła na naszych łamach w maju także za sprawą zdjęć. Pisaliśmy mianowicie, że to pierwsza w historii mieszkanka regionu świętokrzyskiego, która znalazła się na okładce i rozkładówkach Playboya.

A wracając jeszcze do festiwalowych emocji, tych dostarczył nam też Polsat SuperHit Festiwal 2017. Zabłysnęli czterej kielczanie czyli Kabaret Skeczów Męczących, którzy podbili Sopot politycznym skeczem "Psychiatryk" . Tekst „27:1. Szydło się pomyliła. Myślała, że to Eurowizja i nie można głosować na Polaka” stał się niemal kultowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie