Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrały dzieci

/SB/
Reprezentacja Artystów Polskich przegrała mecz 3:0 z miejscową drużyną.
Reprezentacja Artystów Polskich przegrała mecz 3:0 z miejscową drużyną. Sz. Basiński

Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotnim festynie sportowo-rekreacyjnym na stadionie staszowskiej Pogoni, organizowanym w tym roku pod hasłem "Artyści dzieciom niepełnosprawnym". Całkowity dochód z imprezy w wysokości 15 tys. zł złotych zostanie przeznaczony dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Upośledzeniem Umysłowym w Staszowie.

Ponad 200 tysięcy w dziesięć lat!

- Pierwszy festyn sportowy na rzecz niepełnosprawnych dzieci odbył się 10 października 1992 roku. Wówczas zespół "Old Boys" zagrał z "Orłami Górskiego". Od tamtej pory staszowskie społeczeństwo i lokalne firmy wpierają inicjatywę pomocy dla potrzebujących maluchów. W ciągu dziesięciu lat przekazaliśmy dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego ponad 200 tys. złotych. Sądzę, że pieniądze przyczyniły się do poprawy warunków w placówce - przypominał pomysłodawca i organizator imprez Tadeusz Madej.

Nie tylko pieniądze

Nie tylko pieniędzy potrzebują niepełnosprawne dzieci, by mogły funkcjonować w społeczeństwie. Tego typu imprezy przyczyniają się do integracji z otoczeniem i zaakceptowania faktu, że wśród nas żyją ludzie pozornie inni, którzy również zasługują na godne życie. Właśnie o godne życie dla swoich niepełnosprawnych dzieci walczą rodzice, którzy w 1994 roku założyli koło w Staszowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jako cel obrano działanie na rzecz tworzenia jak najkorzystniejszych warunków do pełnego fizycznego i osobowego rozwoju oraz godnego uczestnictwa w życiu społecznym ludzi z upośledzeniem umysłowym, a także pomoc ich rodzinom. Kilka lat temu zrodziła się potrzeba utworzenia ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego. Podjęty wysiłek zaowocował w 2000 roku otwarciem placówki, która jak dotąd jest jedyną w powiecie. Jej głównym celem jest szeroko pojęta rehabilitacja, ale także realizowanie programu według szkoły życia.

Głównym punktem sobotniego festynu było spotkanie piłkarskie rozegrane pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich z miejscowym zespołem Old Boys, które komentował Tadeusz Majewski z TVP1. W składzie jedynego, a zarazem wyjątkowego zespołu RAP znaleźli się przedstawiciele muzyki, filmu i teatru. Tym razem do Staszowa przyjechali między innymi aktor Andrzej Andrzejewski, znany z głównych ról w filmach "Enduroboys" i "W kogo ja się wrodziłem", występujący w Dzienniku TV Jacka Federowicza, założyciel zespołu ANT Tomasz Kalczyński, muzyk, kompozytor i założyciel zespołu "De Mono" Marek Kościkiewicz, kaskader Maciej Kubica, grający w zespole "Sex Bomba" na perkusji Dariusz Piskorz, kompozytor, skrzypek oraz producent muzyczny Filip Siejka, Edward Linde-Lubaszenko - znany aktor oraz prezes RAP Sport Fundacji Ryszard Adamus. Spotkanie ze staszowskimi Old Boyami zakończyło się zwycięstwem lokalnego zespołu 3:0. Dochód z imprezy wesprze działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego. Dokładne informacje, ile pieniędzy udało się zebrać podczas festynu znane będą 10 czerwca. 32 lokalne firmy zadeklarowały, że do tego czasu wpłacą pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie