Wygrana w Mielcu! Łomża Vive Kielce po raz 18. mistrzem Polski!

Paweł Kotwica z Mielca
W meczu przedostatniej kolejki PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, Stal Mielec przegrała z Łomża Vive Kielce. Kielczanie na jedną kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewnili sobie 18. w historii mistrzostwo Polski.

Stal Mielec - Łomża Vive Kielce 24:33 (10:14)
Łomża Vive Kielce: Wolff (1-30, 50-60 min, 18/29 = 62 %), Wałach (31-50, 5/18 = 28 %) – Fernandez 7 (4), Surgiel 1 – Sićko, Kulesz 6 – Olejniczak 2 – Moryto 3, Yusuf 3 – Gudjonsson 5 – Tournat 4, Karaliok 2, Kaczor. Trener: Krzysztof Lijewski.
Stal: Wiśniewski (1-60 min, 11/44 = 25 %, 1 gol) - Krupa 1, Nowak 1 – Ivanović 7 – Adamczuk, Wałyncow 1, Mochocki 3 – Oliveira 6, Wojdak, Flont – Wilk, Janyst – Petrović 4, Krytski. Trener: Dawid Nilsson.

Karne. Łomża Vive Kielce: 4/6 (rzuty Moryto i Gudjonssona obronił Wiśniewski). Stal: 0.

Kary. Łomża Vive Kielce: 4 minuty (Moryto, Tournat po 2). Stal : 12 minut (czerwona kartka Wojdak 48 min za faul, Krupa 4, Wojdak, Ivanović, Krytski po 2).

Sędziowali: Andrzej Kierczak (Pielgrzymowice), Tomasz Wrona (Kraków).

Widzów:100.

Przebieg: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4, 3:4, 3:6, 4:6, 4:8, 5:8, 5:9, 5:10, 6:10, 6:11, 7:11, 7:12, 8:12, 8:13, 10:13, 10:14 – 13:14 (‘33), 13:15, 14:15, 14:16, 15:16 (‘35), 15:19 (‘40), 16:19, 16:20, 17:20, 17:22, 18:22, 18:23, 20:23 (‘49), 20:24, 21:24, 21;26, 22:26, 22:27, 23:27 (‘54), 23:32 (‘58), 24:32, 24:33 .

To nie był dobry mecz naszej drużyny, która zagrała zdecydowanie słabiej, niż w niedzielę w Kaliszu, gdy pokonała Grupę Azoty SPR Tarnów 42:20 i wygrała Puchar Polski. Mało to jednak istotne, bo zwycięstwo w Mielcu przypieczętowało 18. w historii klubu mistrzostwo Polski. Niedzielny (godzina 12) pojedynek w Hali Legionów z Orlenem Wisłą Płock, kończący sezon, będzie miał charakter tylko prestiżowy.

Kielczanie, którym do mistrzostwa wystarczał w Mielcu punkt, mieli przed meczem nieco problemów kadrowych, bo do kontuzjowanych Haukura Thrastarsona, Daniela Dujszebajewa, Branko Vujovicia i Tomasza Gębali dołączyli Alex Dujszebajew (problemy ze ścięgnem Achillesa, trzy tygodnie przerwy, nie zagra również w niedzielę z Orlenem Wisłą Płock) oraz chory Igor Karacić. Krzysztof Lijewski pełnił rolę zastępcy zawieszonego pierwszego trenera, Talanta Dujszebajewa (obchodził w środę 53. urodziny, mistrzostwem Polski drużyna zrobiła mu prezent), więc w zespole pozostał jeden środkowy rozgrywający – Michał Olejniczak, i jeden prawy rozgrywający – Faruk Yusuf. Na prawym rozegraniu mecz rozpoczął więc skrzydłowy, Arkadiusz Moryto.

Początek spotkania był nieco nerwowy z obu stron. Walczący o utrzymanie mielczanie grali bardzo ambitnie i często udawało im się rozpracowywać kielecką defensywę. Na szczęście znakomicie w naszej bramce spisywał się Andreas Wolff, który w pierwszej połowie bronił z 57-procentową skutecznością, w w końcówce meczu dołożył jeszcze kilka obron i zakończył mecz z fenomenalnym wynikiem – 62 procent odbitych piłek!

Tak jak do obrony, sporo zastrzeżeń można było mieć również do ataku Żółto-Biało-Niebieskich, sporo było błędów technicznych i nieskutecznych rzutów. Mimo to gościom udało się odjechać na kilka bramek, głównie dzięki Wolffowi (w 15 minucie, przy stanie 5:9, reprezentant Niemiec odbił trzy rzuty rywali w ciągu kilkudziesięciu sekund, w tym dwa w sytuacjach sam na sam) oraz skuteczności Angela Fernandeza.

Najsłabszy okres gry zespołu z Kielc to pierwsze minuty po przerwie. Gospodarze szybko to wykorzystali i kilka razy zbliżyli się na różnicę jednej bramki. Przy prowadzeniu Łomża Vive Kielce Stal miała dwie piłki na remis, ale oddawała niecelne rzuty. Od tego momentu mecz toczył się już pod zdecydowane dyktando kielczan, którzy zaczęli odbudowywać przewagę. Kilka dobrze zorganizowanych i skutecznie wykończonych ataków zniechęciło zawodników Stali. „Mamy mistrza!!!” śpiewała kilkunastoosobowa grupa kieleckich kibiców na 10 minut przed zakończeniem, by po końcowych gwizdkach świętować mistrzostwo ze swoją drużyną.