Wyjaśniamy jak rolnicy mogą korzystać teraz z dofinansowania

Katarzyna Kaszluga
Wyjaśniamy jak rolnicy mogą korzystać teraz z dofinansowaniaGrzegorz Przysucha, specjalista do spraw funduszy firmy Pro-Invest   z Kurowa w gminie Lipnik wyjaśnia, jak przeprowadzić procedurę ofertową w modernizacji gospodarstwa rolnego.
Wyjaśniamy jak rolnicy mogą korzystać teraz z dofinansowaniaGrzegorz Przysucha, specjalista do spraw funduszy firmy Pro-Invest z Kurowa w gminie Lipnik wyjaśnia, jak przeprowadzić procedurę ofertową w modernizacji gospodarstwa rolnego. archiwum
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już weryfikację wniosków inwestycyjnych, które w tym i ubiegłym roku rolnicy złożyli o uzyskanie dotacji na modernizację swojego gospodarstwa z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednakże podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji to dopiero pierwszy krok w podjętych działaniach, ponieważ w nowym naborze Program Rozwoju Obszarów Wiejskich inwestor musi wyłonić dostawcę i wykonawcę każdego zadania, którego koszt przekracza 20 tysięcy złotych netto w procedurze ofertowej.

Są pewne zmiany
W starym rozdaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 rolnik mógł rozpocząć realizację zamierzonej inwestycji już na drugi dzień po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy. 
Nowy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym obszarze przynosi pewne zmiany. Przede wszystkim przy realizacji inwestycji z programu „Modernizacja gospodarstw” z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020, właściciele gospodarstw są zobligowani do przeprowadzenia procedury wyboru wykonawcy lub dostawcy przy zachowaniu zasad konkurencyjności. 

Procedurę ofertowego wyboru dostawcy maszyn lub wykonawcy robót budowlanych czy usług należy przeprowadzić dla każdego zadania inwestycyjnego wyszczególnionego w zestawieniu rzeczowo – finansowym, którego koszt realizacji przekracza 20 tysięcy złotych netto. - Należy pamiętać, że nie można sztucznie dzielić zakupów, tak aby uniknąć postępowania ofertowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli inwestycje zostaną wykonane z naruszeniem zasad obowiązujących i na przykład kupimy agregat uprawowy, czyli kultywator z wałem nie jako jedno zadanie a rozdzielimy zakup na dwie części w celu pominięcia procedury ofertowej, to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może wykluczyć to konkretne zadanie z dofinansowania  – tłumaczy Grzegorz Przysucha, specjalista do spraw funduszy z firmy Pro Invest – Doradztwo Inwestycyjne z Kurowa w gminie Lipnik.

Wartość wykonania robót budowlanych także odnosi się do całego ich zakresu, a nie do wydzielonych elementów scalonych, czy też rodzajów robót. 

Przy wykonywaniu robót budowlanych systemem gospodarczym, gdy kosztem kwalifikowalnym w ramach danego zadania jest jedynie zakup materiałów budowlanych o wartości powyżej 20 tysięcy netto, również należy zastosować zasadę konkurencyjności wyboru dostawcy. 

Jak zacząć postępowanie ofertowe?
Rolnik całą procedurę ofertową powinien rozpocząć od przygotowania zapytania ofertowego i oczywiście jego upubli-cznienia na łamach stworzonej w tym celu strony internetowej. Dokument zapytania oferto-wego opracowany jest na podstawie informacji zawartych w wniosku o przyznanie pomocy i powinien zawierać elementy takie jak: określenie zamawiającego, opis przedmiotu zamówienia, kryteria oceny jak również wyboru oferty oraz termin realizacji inwestycji i czas (termin) złożenia oferty. W ostatnim punkcie inwestor powinien podać informacje o miejscu i formie składania ofert. 

Wedle prawa, termin na złożenie oferty to nie mniej niż 7 dni. W przypadku robót budowlanych zaś termin nie  może być krótszy niż 14 dni.
Tak przygotowane zapytanie ofertowe należy wysłać pocztą do przynajmniej trzech potencjalnych dostawców.
- Trzeba wybrać takich odbiorców naszego zapytania, którzy mogą potencjalnie zrealizować naszą usługę lub dostawę. Przykładowo trzy firmy handlujące sprzętem, który zamierzamy kupić, a nie tylko upatrzoną przez inwestora firmę i dwie inne, które taką działalnością się w ogóle nie zajmują. Takie działanie jest złamaniem zasad konkurencyjności – mówi Grzegorz Przysucha z Kurowa. 

Całą dokumentację związaną z procedurą wyboru oferty wraz z protokołem wyboru najkorzystniejszej propozycji ofertowej należy przedstawić w Agencji Restrukturzacji i Modernizacji Rolnictwa najpóźniej razem z wnioskiem o płatność.  Agencja daje także możliwość wcześniejszego złożenia dokumentów związanych z postępowaniem ofertowym- najwcześniej po podpisaniu umowy, ale nie później niż 4 miesiące przed terminem złożenia wniosku o płatność. 

Agencja w ciągu miesiąca ocenia przekazaną dokumentację i pisemnie powinna powiadomić wnioskodawcę o poprawności bądź popełnionych błędach w dokumentacji, które skutkowałyby odmową wypłaty pomocy. 
- Jeżeli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajdzie istotne błędy w przekazanych dokumentach, które skutkować mogą odmową wypłaty pomocy, można będzie takie postępowanie przeprowadzić ponownie. Dlatego właśnie radzę wstrzymać się z realizacją inwestycji do ostatecznej decyzji Agencji – przestrzega Grzegorz Przysucha. 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie