Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa historia lotniska w Masłowie. 90 lat temu rozpoczęto jego budowę. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Lotnisko w Masłowie
Lotnisko w Masłowie NAC/fotopolska
5 października 1932 roku Okręgowy Urząd Ziemski w Kielcach przekazał i budynki Ministerstwu Spraw Wojskowych pod lotnisko sportowe w Masłowie. Zostało ono otwarte kilka lat później – w 1937 roku. Było pierwszym tego typu obiektem na Kielecczyźnie.

Ciekawa historia lotniska w Masłowie

Główni inicjatorzy budowy, członkowie Zarządu Wojewódzkiego Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej, inżynierowie Otmar Kwieciński i Czesław Rościszewski postanowili, iż lotnisko zostanie umiejscowione w oddalonej 9 kilometrów na północ od Kielc wsi Masłów, u podnóża Pasma Klonowskiego. Historycy nie mają wątpliwości, że obiekt miał umożliwić kolejny stopień nauki adeptom Szkoły Szybowcowej Polichno-Pińczów, jako ośrodek szkolenia motorowego. Istniejący w Masłowie dwór szlachecki przebudowano na budynek dla pilotów, administracji lotniska oraz kawiarnię. Na zachodnim skraju pola wzlotów wzniesiono bliźniaczy hangar. Trawiaste lądowisko oznaczono wapiennym napisem „Kielce”.

Wielkie otwarcie lotniska w Masłowie

„Wstrzymajcie się z wyjazdem na letniska. Nikogo z kielczan nie może zabraknąć na lotnisku Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Masłowie w dniu 27 czerwca (w niedzielę) [1937 roku]. Kielce i całe województwo kieleckie będzie tu święcić swój wielki dzień […]. Kielce stają się ważnym punktem na mapach lotniczych świata, staną się ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego […]. Czyż to nie skusi nas byśmy wyjazd na urlop odłożyli do 27 czerwca” – informowała „Gazeta Kielecka”.
Uroczystość otwarcia lotniska była wyjątkowym przedsięwzięciem, któremu nadano dużą rangę. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz biskup Franciszek Sonik, który pokreślił znaczenie wiary w życiu pilotów. Obchody z udziałem licznych gości, m.in. wojewody kieleckiego Władysława Dziadosza, zostały wzbogacone pokazem skoków spadochronowych i akrobacji samolotowej.
Otwarcie lotniska w Masłowie było możliwe dzięki „ofiarnemu wysiłkowi województwa kieleckiego, przy poparciu władz państwowych, w szczególności Ministerstwa Komunikacji”. W opinii ówczesnych prominentnych polityków z regionu kieleckiego, masłowskie lotnisko miało wzmocnić potencjał militarny i lotniczy Polski.

Spektakularna impreza w Masłowie

W dniach 10-23 lipca 1938 roku w Masłowie odbyła się najważniejsza impreza lotnicza w przedwojennej historii województwa kieleckiego, a zarazem ostatnia tego typu w II Rzeczypospolitej – VI Krajowe Zawody Szybowcowe. Zawodom towarzyszyły złe warunki atmosferyczne. Mimo to, niektóre z przelotów osiągnęły dystans 200-300 kilometrów. 19 lipca dwóch pilotów wylądowało nawet nieopodal Koszyc w ówczesnej Czechosłowacji. Nie wszystkie loty zakończyły się szczęśliwe. Podczas jednego z nich doszło do tragicznego w skutkach wypadku w wyniku, którego zginął kapitan Eugeniusz Makowski. Jego pogrzeb odbył się kilka dni później.

Głównym przeznaczeniem nowego obiektu stała się jednak działalność w ramach Lotniczego Przysposobienia Wojskowego. Wyposażenie szkoły stanowiło 12 samolotów typu RWD-8 i 2 RWD-17. Dodatkowo w hangarach bazował jeden sanitarny RWD-13 oraz kolejny samolot tego samego typu będący prywatną maszyną prezesa Zarządu Komitetu Wojewódzkiego Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Kielcach i dyrektora Huty „Ludwików” w Kielcach – Otmara Kwiecińskiego.
Jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych część samolotów ewakuowano, a kolejne zdemontowano i ukryto na terenie lotniska. 3 września 1939 roku, atak Luftwaffe spowodował zniszczenie 9 samolotów, choć zabudowania lotniska pozostały nienaruszone. 10 września 1939 roku z Masłowa odleciał samolot Adolfa Hitlera, który odbywając podróż inspekcyjną wojsk odwiedził Kielce. 9 sierpnia 1944 roku wobec ofensywy wojsk Armii Czerwonej, Niemcy zaminowali zabudowania lotniska.

W Masłowie po wojnie

Po zakończeniu wojny, 28 września 1945 roku powołano do życia aeroklub kielecki. Prezesem został zasłużony dla kieleckiego lotnictwa Otmar Kwieciński, a honorowo wojewoda Eugeniusz Wiślicz-Iwańczyk. Aeroklub oraz powołany 12 kwietnia 1947 roku Kielecki Okręg Wojewódzki Ligi Lotniczej podjęły starania o pełną odbudowę infrastruktury podkieleckiego lotniska.
We wrześniu 1947 roku w Masłowie odbyły się pierwsze powojenne pokazy lotnicze, a w październiku I Okręgowe Zawody Szybowcowe Juniorów. W 1948 roku zakończono budowę nowego hangaru. W okresie powojennym przy Aeroklubie Kieleckim działalność prowadziły także sekcja szybowcowa, modelarska, lotniowa i spadochronowa. Doniosłym wydarzeniem w historii lotniska, nie mającym jednak związku ze sportem lotniczym, była msza święta odprawiona przez papieża świętego Jana Pawła II 3 czerwca 1991 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie