Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe Groby Boże w skarżyskich kościołach [ZOBACZ ZDJĘCIA]

BOL
Bazylika mniejsza kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku
Bazylika mniejsza kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku
Wierni czuwali, modlili się i śpiewali przy Grobach Pańskich od Wielkiego Piątku do Wielkanocy. Jak co roku w okresie Triduum Paschalnego odwiedziliśmy świątynie w powiecie skarżyskim, by zaprezentować czytelnikom znajdujące się w nich Groby Boże.

Budowane są od setek lat, to piękna tradycja. Warto pamiętać, że groby nie tylko obrazują postać Jezusa przed zmartwychwstaniem. W Wielki Piątek kapłani przenosili do nich z tabernakulum przy głównym ołtarzu Najświętszy Sakrament. W tym roku Groby Pańskie były wyjątkowo piękne.

Największe wrażenie robił ten w kościele pod wezwaniem świętego Alojzego Orione. Nad grobem umieszczono nekrolog z napisem „Po długiej i krwawej modlitwie w ogrójcu, po okrutnej i bezlitosnej dla każdego człowieka drodze krzyżowej, po uśmierceniu Go na krzyżu odszedł do domu Ojca Jezus z Nazaretu - Matka Maria z najbliższymi oraz uczniami. Prosimy nie składać kondolencji, ponieważ wierzymy w Jego zmartwychwstanie”. Był również napis - Umarł, by wydobyć ich z otchłani, a na dole klepsydry zmarłych osób.

Groby najczęściej przedstawiały skalistą grotę, w której złożono ciało Chrystusa, tłem w Suchedniowie była panorama Jerozolimy, w kościele św. Józefa Oblubieńca w Skarżysku - wzgórze Golgota z pustymi już krzyżami. W kościele pod wezwanie,m świętego Brata Alberta w Skarżysku stał prosty, brzozowy krzyż. Wszędzie groby ozdabiano wiosennymi kwiatami.

W piątek i sobotę tysiące ludzi przychodziło modlić się i czuwać przy Jezusie. Świątynie otwarte były przez całą noc z soboty na Niedzielę Wielkanocną. Przy grobach honorowe warty pełnili strażacy, strzelcy i Rycerze Kolumba w paradnych strojach. Modlitewne dyżury mieli ministranci i grupy parafialne. W wielu miejscach przygotowały one czuwania z wielkopostnymi śpiewami i rozważaniami Męki Pańskiej. W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego wspaniale śpiewał chór Sursum Corda. Najwięcej wiernych odwiedzało Groby Boże w sobotę, gdy zgodnie z tradycją kapłani święcili przyniesione do kościołów potrawy na stoły wielkanocne. Po rezurekcji z grobów figury leżącego Jezusa usuwano lub przykrywano białym materiałem - jako znak zmartwychwstania.

ZOBACZ TAKŻE: Czy woda może leczyć?

(Źródło: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie