Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe imieniny pisarza. Barszczewska i Trela w Ciekotach czytali Żeromskiego [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Imieniny Stefana świętowano przed ciekockim dworkiem. Grażyna Barszczewska nie kryła zachwytu nad klimatem miejsca, a Jerzy Trela podkreślał ważną rolę w przypominaniu prozy Stefana Żeromskiego.

Doroczne Imieniny Stefana organizowane przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” podzielono na kilka wydarzeń. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się czytanie dzieł pisarza przez laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Zaproszenie do Ciekot przyjęli wybitni aktorzy. Grażyna Barszczewska zachwyciła interpretacją "Wiernej rzeki", a Jerzy Trela "Zapomnienia". Lektorka i przewodniczka po zamku w Malborku Marta Szewczyk snuła opowieść z "Przedwiośnia", a leśnik Adrian Wiśniowski swoim barwnym językiem przeniósł słuchaczy do "Puszczy Jodłowej". Spotkanie poprowadził prof. Bolesław Faron, ceniony badacz polskiej literatury związany z krakowskim środowiskiem naukowym.

Bardzo cenne jest to, że organizatorzy wydarzenia chcą przypominać prozę Stefana Żeromskiego. Chwała im za to – mówił Jerzy Trela. - Jego język nie jest prosty, ale piękny i daje duże możliwości interpretacji – dodaje. Grażyna Barszczewska nie kryła zachwytu nad Ciekotami. - W Świętokrzyskiem mam rodzinę i lubię tu wracać. W Ciekotach stworzono miejsce, które jest piękne i daje publiczności obcowania z literaturą w wyjątkowy sposób – zaznacza aktorka.

Co ważne wszystkie interpretacje zostały nagrane i już wkrótce zostaną udostępnione bezpłatnie przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz Program Społeczny Mistrz Mowy Polskiej w formie audiobooków.

Spotkanie z mistrzami poprzedziły równie ciekawe kulturalne wydarzenia. Ewa Mickiewicz, wnuczka Marii i Jana Szczepkowskich, przekazała swój portret namalowany przez Monikę Żeromską, córkę pisarza. - Do Moniki Żeromskiej zwracałam się ciociu, przyjaźniła się z moją rodziną od lat. Obraz powstał w 1975 roku na kilku sesjach przez dwa miesiące w jej domu – opowiada. Obraz został wypożyczony ze zbiorów Ewy Mickiewicz i będzie częścią nowej interaktywnej wystawy, która wiosną powstanie w „Szklanym Domu”.

Wcześniej w galerii otwarto wystawę "Światy barw" Moniki Handke inspirowaną kolorami w twórczości Stefana Żeromskiego. Publiczność mogła obejrzeć prace, powstające na przezroczystych płótnach, z użyciem naturalnych materiałów takich jak piasek, trawy, włókna roślinne czy kawałki jedwabnych i bawełnianych materiałów, bywają zmienne jak natura. Cykle obrazów – tkanin określane są przez autorkę jako „Cienka tkanka”.

Nie zabrakło rozmowy o literaturze. Danuta Hanna Jakubowska, agentka pisarki Barbary Wachowicz i Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu”, współautorzy nowego wydania książki Barbary Wachowicz "Stefan Żeromski" opowiedzieli o pracy nad tym wyjątkowym wydawnictwem. Był też czas na podsumowanie działań od imienin do imienin. Opowiedziała o nich Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowa ciekockiego dworku, która w tym okresie wydała aż dwie książki poświęcone Ciekotom.

Literackie wydarzenie przyciągnęło wielu wielbicieli twórczości Żeromskiego. - Imieniny Stefana to zawsze święto w Ciekotach. Tegoroczna edycja pokazała różnorodność form dbania o pamięć o Żeromskim. Ważne jest to, że również w ten sposób edukujemy. Wystawę będzie można obejrzeć do końca października, a audiobooki nagrane przez naszych mistrzów będą przez lata cieszyć słuchaczy – podsumowuje wójt Tomasz Lato.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie