Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy obraz Edwarda Dwurnika przedstawiający Szydłów wystawiony na aukcję. Jest warty krocie!

Piotr Walczak
Obraz przedstawiający panoramę Szydłowa może być warty nawet 140 tysięcy złotych
Obraz przedstawiający panoramę Szydłowa może być warty nawet 140 tysięcy złotych Mazowiecki Dom Aukcyjny Warsaw Art. Promotion
Mazowiecki Dom Aukcyjny Warsaw Art. Promotion wystawił na licytację obraz Edwarda Dwurnika „Szydłów”. Cena wywoławcza tego dzieła wynosi 60 tysięcy złotych ale organizatorzy spodziewają się, że zwycięzca zapłaci za nie od 110 do 140 tysięcy złotych.

Obraz „Szydłów” to olej na płótnie o rozmiarach 146 na 114 centymetrów. Powstał w 1977 roku w ramach cyklu „Podróże autostopem”. Uważany jest za początek twórczości Dwurnika, to właśnie ten cykl rozpoczął nieprzerwany charakterystyczny styl i temat polskich miast z lotu ptaka.

Patrząc pierwszy raz na „Szydłów” Dwurnika szokuje nieprawdopodobna liczba osób, zwierząt (psy, koty) czy pojazdów (samochody, rowery). Niektóre osoby tańczą, inne się czemuś przyglądają, można dostrzec scenę rabunku czy może jakiejś szarpaniny. Jest malarz (być może to sam autor), któremu anioł pomaga w malowaniu obrazu. W dodatku postaci te są poubierane na różną modłę, jakby wyjęte z różnych epok historycznych i różnych światów (diabły, anioły). Właściwie nie znajdziemy miejsca na tym obrazie, gdzie wzrok może odpocząć.

O tym, że to Szydłów, informują napisy w dwóch narożnikach obrazu oraz architektura. Budowle są symboliczne, nie odzwierciedlające rzeczywistości, ale bez trudu w centralnej części dzieła odnajdziemy Bramę Krakowską, która na obrazie Dwurnika właściwie bramą nie jest, gdyż artysta ją zamurował, pozbawiona jest także blankowania. Przy bramie właśnie ktoś wyzionął ducha, a drugi osoba najwyraźniej go opłakuje. Tuż obok ktoś kogoś dusi, a może reanimuje… Drugim charakterystycznym obiektem jest szydłowski ratusz. Rynek wokół ratusza roi się od ludzi i pojazdów, podobnie zresztą jak wszystkie ulice na obrazie. Mur w prawej, dolnej części obrazu za którym kopuluje jakaś para, to zapewne mur okalający kościół Wszystkich Świętych.

Oferty cenowe można składać przez Internet. W poniedziałek rano najwyższa oferta wynosiła 75 tysięcy złotych. Dzieło Edwarda Dwurnika pod młotek pójdzie 28 grudnia o godzinie 19.30 na Kolekcjonerskiej Aukcji Sztuki. Organizatorzy aukcji spodziewają się uzyskać za obraz od 110 do 140 tysięcy złotych.

Licytacja online trwa TUTAJ

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych, współczesnych polskich malarzy. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa i Wydziale Rzeźby. Artysta wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, około 14 tysięcy prac na papierze i 3,5 tysiąca grafik. Jest laureatem licznych nagród, między innymi nagrody krytyki artystycznej imienia Cypriana Kamila Norwida, nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności", nagrody Coutts Contemporary Art Foundation. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie