Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienie od Janiny Ochojskiej dla sandomierskiej "Marmolady"

(GOP)
Młodzież uczestnicząca w programie Polskiej Akcji Humanitarnej z jej szefową Janiną Ochojską.
Młodzież uczestnicząca w programie Polskiej Akcji Humanitarnej z jej szefową Janiną Ochojską. Archiwum
Placówka z Sandomierza jest jedyną w powiecie i jedną z dwóch w województwie świętokrzyskim uhonorowaną certyfikatem Szkoły Humanitarnej.
Uczennice - koordynatorki akcji w sandomierskiej "Marmoladzie” z certyfikatem Szkoły Humanitarnej.
Uczennice - koordynatorki akcji w sandomierskiej "Marmoladzie” z certyfikatem Szkoły Humanitarnej. Archiwum

Uczennice - koordynatorki akcji w sandomierskiej "Marmoladzie" z certyfikatem Szkoły Humanitarnej.
(fot. Archiwum)

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu otrzymał od Janiny Ochojskiej tytuł Szkoły Humanitarnej. Działania "Marmolady" realizowane w ramach programu prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną zostały ocenione na szóstkę.

"Marmolada" jest jedyną placówką w powiecie sandomierskim i jedną z dwóch w województwie świętokrzyskim uhonorowaną certyfikatem Szkoły Humanitarnej. Dodatkowym powodem do satysfakcji jest dla przedstawicieli szkoły z Sandomierza fakt, że ich pomysły, a potem realizacja i efekty uzyskały najwyższe uznanie podczas "targów projektów" na konferencji w siedzibie Polskiej Akcji Humanitarnej w Warszawie. Pokonali reprezentacje z całego kraju. O zwycięstwie sandomierzan zdecydowała w głosowaniu młodzież z innych szkół, którą ujęła oryginalność pomysłów oraz szeroki zakres działań.

Tytuł jest zwieńczeniem udziału uczniów "Marmolady" w programie Polskiej Akcji Humaniternej pod nazwą "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności". Koncentrował się on wokół spraw związanych z pomocą humanitarną w czasie kataklizmów i katastrof oraz poprawą życia ludzi w najbiedniejszych częściach świata, tego jak zapewnić wszystkim dostęp do wody i żywności.

- Uczniowie poznawali zależności łączące ludzi na całym świecie i praktyczne znaczenie otwartości na innych, uczyli się empatii oraz przygotowywali się do życia w nowoczesnym globalnym społeczeństwie - wyjaśnia Danuta Szczygielska, nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, koordynatorka projektu.

W pierwszym semestrze minionego roku szkolnego prowadzone były działania pod hasłem: "Ja, Ty i On stosujemy PLON". PLON, jak wyjaśnia nauczycielka, druga koordynatorka akcji Agnieszka Powałek, to metoda propagowana przez Polską Akcję Humanitarną. Uczy, jak gotować i kupować żywność, by pozytywnie wpływać na życie innych.

- Przekonywaliśmy innych do wspierania lokalnych producentów żywności, do sięgania po produkty sezonowe. Uczyliśmy, jak sensownie planować zakupy i jak przygotowywać posiłki, by nie marnować jedzenia - tłumaczy nauczycielka.

Zorganizowany został konkurs na przepisy kulinarne zgodne z metodą PLON. Przeprowadzono warsztaty gastronomiczne, w czasie których młodzież uczyła się jak zasady propagowane przez Polską Akcje Humanitarną stosować w kuchni. Opracowana została książka kucharska z przepisami uczniów.

Młodzi z "Marmolady" wystosowali odezwę do społeczności lokalnej dotyczącą między innymi potrzeby wspierania miejscowych producentów żywności. Odezwa została odczytana na sesji Rady Powiatu.

Drugi semestr wprowadził młodych ludzi w problematykę pomocy humanitarnej. - Próbowaliśmy objąć naszymi działaniami dzieci i młodzież od przedszkola do gimnazjum. Przygotowaliśmy przedstawienie teatralne oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych. Zachęcaliśmy ich do udziału w akcji "Pajacyk" - kontynuuje Agnieszka Powałek.

Odbyły się warsztaty dla gimnazjalistów dotyczące pomocy humanitarnej. Uczniowie propagowali akcje Polskiej Akcji Humanitarnej również podczas Powiatowego Forum Kobiet.

Aleksandra Kowalska, koordynatorka projektu ze strony uczniów przyznaje, że zwiększył on jej świadomość w kwestii skali problemów związanych z głodem czy brakiem wody pitnej.

- Wiedziałam o istnieniu problemów, nie wiedziałam jednak, że ich skala jest tak ogromna. Zrozumiałam teraz, jak ważna jest pomoc humanitarna. Ponadto miałam możliwość poznania wielu ciekawych ludzi - zaznacza Aleksandra.

Uczennica jest pod wrażeniem spotkania z Janiną Ochojską, jej poświęcenia i odwagi. Aleksandra zapewnia, że nowe doświadczenia nie pójdą na marne, chce wykorzystać je w działalności wolontariackiej. Jej koleżanka, druga koordynatorka Aleksandra Gatkowska już pracuje jako wolontariuszka - na mistrzostwach świata w siatkówce.

- Projekt formalnie się skoczył, ale nadal zamierzamy działać. Tytuł zobowiązuje - stwierdza Dariusz Łuczak, dyrektor szkoły.

Jak informuje Danuta Szczygielska, Polska Akcja Humanitarna proponuje dalszą współpracę, związaną z tematyką konfliktów zbrojnych, szczególnie tego na Ukrainie oraz problematyką kryzysów humanitarnych. - Współpracujemy ze szkołą na Ukrainie, a zatem program będzie się wpisywał w nasze działania - podkreśla Danuta Szczygielska.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie