Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Ukraina przed wiekami” w Częstocicach. Dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wystawa „Ukraina przed wiekami”  w Częstocicach. Dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci
Wystawa „Ukraina przed wiekami” w Częstocicach. Dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci fb. Pałac Wielopolskich w Częstocicach
Wystawa "Ukraina przed wiekami" prezentowana w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie według pomysłu Radosława Liwocha przedstawia zabytki odkryte na ziemiach współczesnej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX w. do II wojny światowej.

Wystawa w pałacu w Częstocicach

Od niedzieli, 27 listopada do końca lutego 2023 roku w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, można zobaczyć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które do Muzeum Archeologicznego w Krakowie przekazywali od połowy XIX wieku po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Zobacz zdjęcia z wernisażu:

"Na „Ukrainie przed wiekami” wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych"- pisze o wystawie Radosław Liwoch.

Wystawa mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro „konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację. Przypomina o ludziach, którzy już odeszli, ale przyczynili się do poszerzenia wiedzy o pradziejach i średniowieczu ziem nad Dniestrem i Dnieprem, współtworząc archeologię Ukrainy. Zaznajamia nas z różnorodnością i bogactwem kulturowym wielkiego sąsiada Polski, z którego obywatelami od lat spotykamy się codziennie w przestrzeni publicznej, w miejscach pracy, a coraz częściej także w życiu prywatnym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie