Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Zawisza Czarny. Polski rycerz i dyplomata” jest już prezentowana w Muzeum Twierdza w Golubacu, w Serbii

Klaudia Tajs
Serbski rekonstruktor podziwiający film promujący „Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego".
Serbski rekonstruktor podziwiający film promujący „Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego". Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
W nowo otwartym Muzeum Twierdzy w Golubacu, w Serbii prezentowana jest wystawa pod tytułem „Zawisza Czarny. Polski rycerz i dyplomata”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w celu upamiętnienia Zawiszy Czarnego, który zginął w bitwie pod Golubacem w 1428 roku. W murach serbskiej twierdzy prezentowane są także fragmenty dzieł Jana Długosza i Adama Świnki zawierające opisy śmierci rycerza z Garbowa i wzmianki o Golubacu jest także wzmianka o Sandomierzu.

W dniu otwarcia ekspozycji dla publiczności, 30 marca, wystawę odwiedziło ponad 2 tysiące osób , w tym cztery osoby z Polski. W obecności licznie przybyłych gości dokonano uroczystego, ponownego otwarcia Muzeum po prowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat działaniach remontowych i rewitalizacyjnych. W uroczystości udział wzięli między innymi prezydent Republiki Serbii, Aleksandar Vučić oraz premier rządu Republiki Serbii, Ana Brnabić; przedstawiciele Unii Europejskiej oraz austriackiego inwestora. Stronę polską reprezentowali: charge d’affaires a.i. RP w Republice Serbii, Andrzej Kindziuk; konsul Paweł Sokołowski oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Dominik Kacper Płaza.

Wątek Zawiszy Czarnego
Na szczególną uwagę w nowo otwartym Muzeum Twierdzy w Golubacu zasługuje wystawa usytuowana na drugim piętrze wieży, zlokalizowanej tuż przy bramie prowadzącej do fortecy. Wystawa pod tytułem „Zawisza Czarny. Polski rycerz i dyplomata” została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w celu upamiętnienia Zawiszy Czarnego, który zginął w bitwie pod Golubacem w 1428 roku.

Realizacja planszowej ekspozycji była możliwa dzięki współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie i pomocy konsula RP, Pawła Sokołowskiego. Odpowiedzialnym za teksty oraz materiały graficzne był Tomisław Giergiel; za sprawy organizacyjne, w tym kontakty ze stroną serbską - Dominik Kacper Płaza; niezbędnych tłumaczeń na język angielski dokonała Agata Maryniak.

Wystawa obejmuje osiem plansz prezentujących w interesujący sposób szczegółowe informacje w języku serbskim i angielskim na temat biografii Zawiszy Czarnego, jego rodziny i herbu. Znalazły się tu ponadto fragmenty dzieł Jana Długosza i Adama Świnki zawierające opisy śmierci rycerza z Garbowa i wzmianki o Golubacu.

Pokłosie kilkuletniej współpracy
Utworzenie stałej ekspozycji w Golubacu to jeden jest z wielu aspektów działalności Muzeum Okręgowego w Sandomierzu skupionych wokół postaci Zawiszy Czarnego, świadczących o świadomości rangi jego dziedzictwa. Pierwsze kontakty z dyrektor Muzeum Twierdzy w Golubacu, Iskrą Maksymovic nawiązane zostały w 2015 roku przez ówczesnego dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Dominika Abłamowicza. „Poszukiwania siedziby rodu Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Garbowie, gm. Dwikozy, woj. Świętokrzyskie” były przedmiotem projektu naukowo-badawczego realizowanego w 2016 roku w ramach programu Ochrona Zabytków Archeologicznych.

Pomysły na przyszłość
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma jeszcze wiele pomysłów dotyczących badań naukowych nad Zawiszą Czarnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prowadzenie dalszych, nieinwazyjnych poszukiwań w okolicach Garbowa oraz w Serbii w pobliżu Golubaca. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu partnerów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu: Miasta Sandomierz, Powiatu Sandomierskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Gminy Dwikozy i Stowarzyszenia Zawiszy Czarnego z Garbowa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie