Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytatuowany dawca szpiku? Czemu nie. Zobacz kto może uratować życie ośmioletniej Liwii Bąk

Fundacja DKMS, ach
Ośmioletnia Liwia Bąk walczy z białaczką. Pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku. Można zostać potencjalnym dawcą i uratować jej życie. Poniżej rozpiska akcji charytatywnych, które odbędą się w marcu na terenie Staszowa oraz informacje - kto może zostać dawcą.

Obecnie poszukiwany jest dawca szpiku dla Liwii. Dlatego na terenie Staszowa odbędzie się kilka akcji, podczas których będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca.

Oto harmonogram wydarzeń:

  • 22 marca, godzina 10 - 17 - Liceum Ogólnokształcące, ulica 11 Listopada 3, Staszów,
  • 23 marca, godzina 10 - 17 - Tesco Staszów (Galeria Staszicowska), ulica Mickiewicza 28, Staszów,
  • 23 marca, godzina 10 -17 - Galeria Vistula, ulica Krakowska 46, Staszów,
  • 23 marca, godzina 10 - 19 - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Staszowie, ulica Mickiewicza 40, Staszów.
  • 24 marca, godzina 10 - 17 - Staszowski Ośrodek Kultury, ulica Parkowa 6, Staszów,
  • 24 marca, godzina 10 - 18 - Świetlica "Jutrzenka", ulica Szkolna 14, Staszów.

Podczas wyżej wymienionych akcji, organizowanych przez Fundację DKMS, będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest bardzo niskie - dlatego tak ważne, aby jak najwięcej potencjalnych dawców się zgłosiło. Wtedy wzrastają szanse na życie dla Liwii.

Kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kilogramów i nieposiadający znacznej nadwagi. Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku jest bezbolesna. Najpierw trzeba wypełnić odpowiedni formularz, a następnie pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Potencjalni dawcy proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości.

Wytatuowany dawca szpiku - czemu nie?
Do redakcji "Echa Dnia" dociera wiele pytań na temat tego - czy osoba z tatuażami może zostać dawcą szpiku. Informujemy - nawet jeśli posiada się tatuaż można być dawcą.

Posiadanie tatuażu nie przekreśla nikogo z bycia dawcą szpiku! Jeszcze jakiś czas temu, po zrobieniu tatuażu, potencjalni dawcy szpiku, figurujący w bazie Fundacji DKMS, musieli zgłaszać wykonanie tatuażu i na pewien czas byli blokowani w rejestrze, a ich dane nie były widoczne dla systemu. Oznaczało to, że przez ten czas nie mogli zostać dawcą faktycznym i oddać szpiku potrzebującemu przeszczepienia pacjentowi. Procedura obowiązywała ze względu na bezpieczeństwo, które zarówno w kontekście
biorcy, jak i dawcy – jest zawsze priorytetem. Głównym powodem okresowego zablokowania potencjalnego dawcy szpiku był fakt, że podczas wykonywania tatuażu następuje kontakt z krwią, co niesie za sobą ryzyko zakażenia przede wszystkim wirusami HBV, HCV (wirusami, wywołującym zapalenie wątroby typu B lub C) i HIV, które mogłyby być przekazane - wraz z preparatem krwiotwórczych komórek macierzystych - biorcy. Po upływie bezpiecznego okresu - 6 miesięcy - podczas którego można było wykryć ewentualne zakażenie, dane potencjalnego dawcy były automatycznie odblokowywane i ponownie dawca mógł uratować życie potrzebującemu pacjentowi.

Obecnie procedury zmieniły się i nie ma potrzeby blokowania potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS na etapie rejestracji. Jednocześnie potencjalni dawcy nie muszą zgłaszać wykonania tatuażu czy zabiegów takich, jak piercing i makijaż permanentny, ale powinni pamiętać o tym, kiedy były one wykonane. Tatuaż nie stanowi również problemu na etapie procedury CT- typizacji potwierdzającej, ale należy o nim poinformować koordynatora i zaznaczyć w ankiecie medycznej jego posiadanie, podając datę wykonania. Wówczas Fundacja DKMS informuje ośrodek transplantacyjny o tym fakcie i może - w razie potrzeby - wykonać badania molekularne, sprawdzające obecność wirusa we krwi dawcy. Takie postępowanie jest wskazane zwłaszcza w okresie „okienka serologicznego” – czyli 4 miesięcy od momentu zrobienia tatuażu. Jeśli tatuaż był wykonany wcześniej, niż 4 miesiące, to standardowo wykonywane badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne) wykryją ewentualne ryzyko. Powyższe zmiany oparte są na obowiązujących zaleceniach Światowego Stowarzyszenia Dawców Szpiku (WMDA).

Podsumowując – wszyscy wytatuowani dawcy są mile widziani w bazie Fundacji DKMS!

Więcej na temat Liwii Bąk
TUTAJ

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie