Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem w Kielcach buduje nową halę produkcyjną Majonezu Kieleckiego [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Od ponad 100 lat Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem w Kielcach produkuje żywność, która niezmiennie kojarzy się i wiąże z historią kraju i Kielc. Swoją działalność rozpoczęła w 1920 roku, stopniowo rozwijając się i unowocześniając produkcję. Do flagowych produktów zalicza dzisiaj Majonez Kielecki czy serię Musztard Kieleckich, ale mało kto wie, że to właśnie w wytwórni w Kielcach rodziły się receptury innych produktów, znanych i cenionych nie tylko w Polsce.

- Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem istnieje na rynku od 100 lat. Sukces swój zawdzięcza przywiązaniu do tradycji i najwyższej jakości wyrobów, które od dziesięcioleci produkowane są na oryginalnych recepturach. Po wynikach sprzedaży widać, że jakość i tradycja doceniane są przez naszych konsumentów. Naszym flagowym produktem jest Majonez Kielecki. Ciągły wzrost sprzedaży wskazuje, że zyskuje on coraz większą popularność. Liczne nagrody potwierdzają jego jakość i uznanie wśród konsumentów. Spółdzielnia w ostatnich czasach poszerzyła swoje grono odbiorców, co zaowocowało rozwojem przedsiębiorstwa. Firma inwestuje w nowe linie produkcyjne oraz technologie. W ostatnim czasie podjęliśmy decyzje o budowie nowej hali produkcyjnej Majonezu Kieleckiego, w której znacznie poprawimy wydajności produkcyjne – mówi Adam Jamróz – prezes zarządu WSP Społem.

Historia Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem w Kielcach zaczęła się przed wiekiem, po odzyskaniu po 123 latach przez Polskę niepodległości. Powstały Zakłady Wytwórcze w Kielcach - protoplasta Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem. W pierwszych latach skupiono się przede wszystkim na produkcji chemii domowej i produktach codziennego użytku, jak mydło, proszek do prania czy pasta do butów. Zakład stopniowo zwiększał produkcję i asortyment – produkował papierowe torby i kartony, pasty do butów i podłogi, gilzy papierowe i świece. Przełomowym w historii zakładu był rok 1932, kiedy to uruchomiono nowoczesny generator do produkcji octu – jeden z pierwszych w Polsce i rozpoczęto produkcję musztardy kieleckiej, która z biegiem czasu stała się symbolem przedsiębiorstwa.

W 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej uruchomiono produkcję drożdży, które szybko stały się na tyle popularnym towarem, że czasie wojny i po niej pełniły rolę waluty wymiennej.
Okres powojenny przyniósł dynamiczny rozwój zakładu, który z produkcja ruszył już dwa miesiące po odzyskaniu niepodległości, czyli w lipcu 1945 roku. W 1950 roku kielecka drożdżownia stała się jednym z najbardziej nowoczesnych i nowatorskich zakładów w Polsce. Dzięki pomysłowości Ignacego Kurka zakład znacząco zwiększył wydajność, a opracowana przez niego autorska technologia do dziś określana jest jako metoda kielecka.

W 1957 roku w nowym laboratorium rozpoczęto prace nad, jak się później okazało, najważniejszym i najbardziej znanym produktem w historii spółdzielni – Majonezem Kieleckim. Przez dwa lata opracowywano jego recepturę i kompletowano park maszynowy, i tak narodził się legendarny Majonez Kielecki – ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To jeden z pierwszych krajowych wyrobów, który otrzymał najpierw Znak Jakości Klasy 1, a potem Znak Najwyższej Jakości Q i stał się niepodważalnym symbolem Kielecczyzny.

W 1969 roku uruchomiono nową linię do produkcji makaronu, a w 1973 na rynku zadebiutowały pierożki Tortellini. Dynamiczny rozwój firmy i produktów przyniosły lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Dynamika rozwoju przedsiębiorstwa zyskała uznanie w oczach ekspertów od ekonomii i zarządzania.

Majonez Kielecki, Musztardy Kieleckie, Makaron Wyborowy, Snack Przysmak Świętokrzyski, Przysmak Adasia, Kotleciki Ziemniaczane, ciasta szybko podbijały rynek, znakomita jakość produktów pozwoliła spółdzielni przejść suchą stopą przez trudny okres transformacji ustrojowej po 1989 roku.

Obecnie spółdzielnia stanęła naprzeciw wyzwaniom nowoczesnej kuchni o oczekiwań konsumentów.

- Jesteśmy otwarci na nowe rynki, nowe produkty, cały czas nad nimi pracujemy, po to, żeby spełniać oczekiwania naszych klientów. Współpracujemy z największymi sieciami handlowymi, ich udział w naszej sprzedaży wynosi ponad 50 procent. Pozostała część to handel tradycyjny i eksport. Jesteśmy obecni na czterech kontynentach w 18 państwach – między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australia, Europa i Azja. Otrzymaliśmy ponad 120 prestiżowych nagród – mówi Zbigniew Mojecki – zastępca prezesa do spraw handlowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie