Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzruszająca uroczystość i premiera filmu o ostrowieckim bohaterze Września Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim (ZDJĘCIA, WIDEO)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Wideo
od 16 lat
Przypadającą w ubiegłym roku rocznicę 30- lecia ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, świętowano w piątek, 11 czerwca w Ostrowieckim Browarze Kultury. Spotkanie pod hasłem „Ku wolnej Polsce”, było również wspomnieniem prezesa koła Kazimierza Kocowskiego, który zmarł w listopadzie 2020, nie doczekawszy jubileuszu.

Chwila ciszy i upamiętnienie postaci Kazimierza Kocowskiego, uczestnika powstania warszawskiego i wieloletniego prezesa koła, rozpoczęły uroczystości związane z 30- leciem działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kwiaty i podziękowania odebrała jego żona- Eulalia.

To ostrowieccy kombatanci byli najważniejszymi postaciami piątkowej uroczystości, co podkreślali ich goście, w tym między innymi poseł Andrzej Kryj, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. Wśród uczestników znalazła się również, obchodzące 103. urodziny Stanisława Grys, podczas wojny łączniczka i sanitariuszka Batalionów Chłopskich. Podziękowania zarówno swoim kolegom, jak i wszystkim przyjaciołom koła, wspierającym je od lat, składał obecny prezes Zdzisław Bzymek. Wręczył on kilkudziesięciu osobom pamiątkowe medale.

Uroczystości towarzyszyła piękna oprawa słowno- muzyczna w wykonaniu uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej numer 7 oraz Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu.

Jednym z punktów uroczystości była ostrowiecka premiera filmu dokumentalnego „Żołnierz Rzeczpospolitej”, którego bohater, Edward Bzymek-Strzałkowski, był szkolnym kolegą Jana Piwnika „Ponurego”, oficerem Września, szefem kontrwywiadu AK w okręgu małopolskim, szefem Brygad Wywiadowczych, wreszcie członkiem II Zarządu WiN. Dzień po aresztowaniu w roku 1946, dokonał desperackiego kroku...

Film w reżyserii Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony zrealizowany został na podstawie scenariusza Zdzisława Bzymka, bratanka Edwarda, który wraz z narratorem, w którego wcielił się Wojciech Niemczyk, prowadzi przez historię swojego stryja. Autorami zdjęć są Dominik Niewadzi i Mateusz Śliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie