Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Festiwal Ludowy w Sędziszowie z pysznym jedzeniem i świetną muzyką. "Krzcięcicki smakołyk - tulipan z gęsiną" - najlepszy wśród pierogów

Opracowała: albo
XII Festiwal Ludowy w Sędziszowie
XII Festiwal Ludowy w Sędziszowie Gmina Sędziszów
Już po raz kolejny Festiwal Ludowy w Sędziszowie cieszył się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców i przybyłych z różnych zakątków powiatu i województwa gości. Na scenie zaprezentowało się 19 kapel i zespołów z tradycyjną muzyką ludową. Swoimi przysmakami częstowały Panie z 22 Kół Gospodyń Wiejskich. Wśród wielu atrakcji najwięcej emocji wzbudził konkurs "Pierogi wczoraj i dziś". Najlepsze okazały się pierogi Koła Gospodyń Wiejskich Krzcięcice - "Krzcięcicki smakołyk - tulipan z gęsiną".

XII Festiwal Ludowy imienia Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora z ogromnym sukcesem. W niedzielę, 30 czerwca w Bazie Turystyczno - Kulturalno - Rekreacyjnej w Sędziszowie było głośno od świetnej, skocznej muzyki i aromatycznie od przepysznego jedzenia.

Tego dnia na scenie wystąpiło 11 kapel, 6 zespołów pieśni i tańca oraz 2 zespoły śpiewacze Kół Gospodyń Wiejskich. Wśród kapel znalazły się: kapela Stanisława Wyczyńskiego z Lubczy, "Działoszacy" z Działoszyc, "Helios" z Sędziszowa, Edwarda Goli z Sędziszowa, "Świętokrzyska" z Kielc, "Sami Swoi" z Gniewięcina, Stanisława Malickiego z Sędziszowa, "Małopolanie" z Książa Wielkiego, "CAŁKÓW" z Zielonek, Czesława Wojsława z Jędrzejowa, Kapela Heńka z Małogoszcza. Zespoły pieśni i tańca reprezentowali: "Sędziszowianie", "Furmani", "Leśnianie" z Domu Kultury w Małogoszczu, "Wincentowianie" i "Wierna Rzeka", a dwa zespoły śpiewacze to Koła Gospodyń Wiejskich "Cieślaneczki" i "Skorkolanki", oba z gminy Krasocin.

Większość muzykantów przyjechało z powiatu jędrzejowskiego. Zachwyciło swoistą nutą, w której słychać było twórczość festiwalowych patronów Ostrowskiego i Jawora.

Muzyka i ludowe śpiewanie królowały na scenie od godziny 13 do 22 i zgromadziły bardzo licznie przybyłą publiczność nie tylko z gminy Sędziszów czy gmin ościennych, ale także z odległych terenów województwa małopolskiego i śląskiego. Występom towarzyszyły tańce - polkom, walczykom i oberkom nie było końca.

Konkurs na pierogi i stoisko
Najwięcej emocji budziły przeprowadzone wśród Kół Gospodyń Wiejskich konkursy. Pierwszy z nich to konkurs pod tytułem „Pierogi wczoraj i dziś" na najpyszniejsze pierogi, a także konkurs na najładniejsze stoisko. W konkursach wzięły udział 22 Koła, w tym 19 z gminy Sędziszów. Były to Panie z gmin: Borszowice, Czekaj, Gniewięcin, Klimontówek, Krzcięcice, Łowinia, Marianów, Mierzyn, Pawłowice, Piołunka, Piła, Słaboszowice, Swaryszów, Szałas, Tarnawa, Koryczany (gmina Żarnowiec), Falęcin Stary (gmina Stopnica), Węgleszyn Dębina (gmina Oksa) i Nowa Wieś (gmina Słupia), a także 3 stowarzyszenia: Osiedla Rynek, Osiedla Skarpa i Osiedla Sady (wszystkie z Sędziszowa).

Najlepsze okazały się pierogi przygotowane przez:

  • I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Krzcięcice za pierogi "Krzcięcicki smakołyk - tulipan z gęsiną",
  • II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Słaboszowice za pierogi „"Zielone pocieszki",
  • III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Mierzyn za pierogi "Przepióreczki mierzyńskie".

Nagrodę na najładniejsze stoisko zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Marianów.

Laureatki I miejsca wygrały wędzarnię ogrodową. Za II miejsce Panie zdobyły stojak na nalewki, a za III robot kuchenny. Najładniejsze stoisko otrzymało dyplom oraz zegary z tabliczkami potwierdzającymi wygrany konkurs.

Potrawy oceniała ośmioosobowa komisja w składzie: Antoni Pietkiewicz – prezes Sefako, Adam Mysiara – przewodniczący Rady Miejskiej, Marzena Okła-Drewnowicz – poseł na Sejm RP, Marek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Mentel – przewodniczący Rady Powiatu w Jędrzejowie, Tomasz Koper – wójt gminy Słupia, Zbigniew Huk – wójt gminy Imielno i Czesław Siekierski – europoseł minionych kadencji Parlamentu Europejskiego. Komisji towarzyszyli: Adam Jarubas – poseł do Parlamentu Europejskiego, Paweł Faryna – starosta jędrzejowski oraz burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek.

Oprócz muzyki i stoisk z jedzeniem pojawiły się dodatkowe atrakcje. Swoje stoiska zaprezentowali przedstawiciele najstarszych rzemieślniczych zawodów. Garncarz Ryszard Arkuszyński z Człuchowa pokazywał jak na co dzień wyglądała praca przy kole garncarskim, a Grzegorz Szymański ze swoim programem „ostoja dworska” zapraszał do gospodarskiego obejścia gdzie można było wykonać zabawkę z pachnącego siana oraz wydoić kozę. Pszczelarze z Sędziszowa Rejonowego Koła Pszczelarzy częstowali miodami z tegorocznych zbiorów. Po raz kolejny podczas Festiwalu z akcją profilaktyczną na rzecz wczesnego diagnozowania raka piersi, pojawiły się "Amazonki z Sędziszowa", którym prezesuje Aleksandra Swebocka.

Tego dnia Baza Turystyczno - Kulturalno - Rekreacyjna zgromadziła parę tysięcy zwolenników ludowości i wszystkiego co związane z wiejską tradycją.

Festiwal poprowadziły Ewa Kubas-Samociuk oraz Anna Grzybowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie