Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Marsz Pamięci przeszedł ulicami Sędziszowa. Upamiętniono wszystkich poległych i pomordowanych za wolność Polski. Zobacz zdjęcia z marszu

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
XII Marsz Pamięci w Sędziszowie. Mieszkańcy oddali hołd tym, którzy poświęcili swoje życia za wolną Polskę
XII Marsz Pamięci w Sędziszowie. Mieszkańcy oddali hołd tym, którzy poświęcili swoje życia za wolną Polskę Mateusz Zapart
W piątek, 21 kwietnia ulicami Sędziszowa po raz dwunasty przeszedł „Marsz Pamięci”, zapoczątkowany przez nauczycieli i uczniów dawnego Gimnazjum z Sędziszowa w 2009 roku. Obecnie w uroczystości bierze udział młodzież ze wszystkich szkół z gminy Sędziszów.

XII Marsz Pamięci w Sędziszowie

Jak co roku uczestnicy marszu po zebraniu się na placu przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie by stamtąd udać się w kierunku kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam odbyła się uroczysta msza święta, którą celebrował gospodarz parafii ksiądz Edward Giemza.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie, pan Krzysztof Trela:

- Nie przypadkowo kwiecień nazywany jest Miesiącem Pamięci Narodowej. Żaden inny miesiąc nie przyniósł tyle cierpienia naszym rodakom w czasie II wojny światowej. Dlatego też pośród wielu uroczystości o charakterze patriotyczno-historycznym jakie odbywają się w ciągu roku na terenie naszej gminy „Marsz Pamięci” odbywający się w ostatnich tygodniach kwietnia ma wyjątkowe znaczenie. Spotykamy się tutaj wszyscy razem, i ci młodsi i ci starsi. Jesteśmy tu po raz dwunasty aby oddać hołd i wspomnieć bohaterów, naszych przodków i mieszkańców naszej sędziszowskiej ziemi.

- powiedział dyrektor Krzysztof Trela.

W sędziszowskiej świątyni odbył się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej numer 1. W jego trakcie uczniowie przypomnieli zebranym o wielu tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce w kolejnych kwietniach w czasie II wojny światowej, szczególnie podkreślając zbrodnię katyńską oraz szlak bojowego oddziału „Spaleni”.

Oddział „Spaleni” powstał na skutek działań sił niemieckich gdy 10 i 11 marca 1944 roku urządzono obławę na komendę placówki Armii Krajowej „Dwór”. Aresztowanych członków Armii Krajowej rozstrzelano w lesie pod Miąsową. Ci, którym udało się uciec przed aresztowaniem zostali „spaleni” - Niemcy najprawdopodobniej poznali ich nazwiska i adresy, nie mieli więc dokąd wracać. Wszyscy ci ludzie musieli się ukrywać. Jedynym rozwiązaniem było utworzenie oddziału partyzanckiego. Oddział Partyzancki „Spaleni” pierwszą swoją zbiórkę miał 17 kwietnia 1944 roku. Dowódcą oddziału był kolejarz, podporucznik rezerwy Stefan Rajski „Zryw”, a jego zastępcą i szefem oddziału Stanisław Boryń „Tygrys”. Oddział dokonał wielu brawurowych akcji dywersyjnych między innymi na niemieckie składy kolejowe. Oddział „Spaleni” liczył ponad 80-ciu żołnierzy. Co najmniej 25 z nich pochodziło z Sędziszowa, 10 z Jędrzejowa, 22 z różnych wsi i miasteczek powiatu jędrzejowskiego, 16 ludzi pochodziło z innych rejonów w Polsce.

Pomnik upamiętniający oddział AK „Spaleni” został uroczyście odsłonięty w kwietniu 2008 roku nieopodal Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym roku upłynęło już 15 lat od odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Spalonych”. To właśnie pod nim odczytano Apel Pamięci i zapalono znicze oraz zostawiono kwiaty.

Na „XII Marszu Pamięci” zgromadzili się między innymi: burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek, radna Rady Powiatu Małgorzata Muzoł, Ewa radna Rady Powiatu Kubas-Samociuk, burmistrz miasta i gminy Chmielnik Paweł Wójcik, komendant Komisariatu Policji w Sędziszowie Paweł Abramowicz, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie Jolanta Wiekiera, prezesi OSP w tym komendant gminny Piotr Kurek i społeczność szkolna ze szkół z regionu Sędziszowa. Na uroczystości obecni także byli potomkowie rodzin pomordowanych w Piotrkowicach i Chmielniku oraz rodzina porucznika Juliana Lipca. Pośród przedstawicieli środowisk kombatanckich znaleźli się: Janusz Rudnicki - więzień obozów Auschwitz-Birkenau i Matthausen, Otton Grynkiewicz - Związek Sybiraków, Edward Rzadkowski - prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Piotrkowic oraz zarząd koła Sędziszów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zobaczcie zdjęcia z marszu i uroczystości w Sędziszowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie