Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2012". Rekordowe wędrowanie na Święty Krzyż (zdjęcia, video)

Łukasz Zarzycki
Grupa prowadzona przez przewodnika świętokrzyskiego Jarosława Leszczyńskiego szła z Makoszyna trasą "Słowiańską”.
Grupa prowadzona przez przewodnika świętokrzyskiego Jarosława Leszczyńskiego szła z Makoszyna trasą "Słowiańską”. Łukasz Zarzycki
Ponad pięć tysięcy turystów pielgrzymów wzięło udział w sobotę w XIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym "Święty Krzyż 2012". To rekordowa liczba uczestników w historii rajdu. Najmłodsza uczestniczka miała… 10 dni.

[galeria_glowna]

Przewodnik świętokrzyski Lena Skibińska-Opoka prowadzi rajdową grupą w Kakoninie.
Przewodnik świętokrzyski Lena Skibińska-Opoka prowadzi rajdową grupą w Kakoninie. Łukasz Zarzycki

Przewodnik świętokrzyski Lena Skibińska-Opoka prowadzi rajdową grupą w Kakoninie.
(fot. Łukasz Zarzycki )

- Cieszymy się, że z kolejną edycją rajdu przybywa jego uczestników. Z pewnością jest to związane z celem wędrówki, czyli sanktuarium na Świętym Krzyżu, pięknymi Górami Świętokrzyskimi i wspaniałą pogodą - mówi Kamila Zabielska-Niedbała, szef biura prasowego rajdu.

Pierwsza grupa na rajdową trasę wyruszyła już o godzinie 5.30, gdyż do pokonania miała aż 40 kilometrów. "Mocarnym szlakiem" wędrowały 32 osoby, a wśród nich Justyna Żubrowska z Pierzchnicy, Olga Półkoszek z Rykoszyna i Jakub Jastrzębski z Chęcin. - Poznaliśmy się niedawno na pielgrzymce do Asyżu i postanowiliśmy wyruszyć wspólnie na rajd. Wybraliśmy trasę z Kielc, która jest bardzo długa i trudna, ale udało się ją przejść i to w całkiem dobrym czasie - powiedzieli.

Gdy ekstremalni piechurzy mieli już w nogach kilka kilometrów, na szlaki wyruszały kolejne grupy. Ze Świętej Katarzyny trasą "Puszczańską" szły między innymi grupy z Bodzentyna, Chęcin, Tczycy, Brzeska, Kościelca z diecezji kieleckiej oraz Jedlni-Letniska i Gozdu z diecezji radomskiej. Pod kapliczką świętego Franciszka uczestników rajdu pobłogosławili księża Zygmunt Nocoń i Jarosław Majka z parafii świętej Katarzyny. Z Bielin wyruszyło ponad tysiąc osób. Proboszcz parafii ksiądz Jan Wojtyna życzył udanej wędrówki i pięknej pogody. - Trasa "Zbójecka" cieszyła się w tym roku największą popularnością. Szło nią prawie 1300 osób - mówi Marcin Wroński, wicekomandor rajdu.

W rajdzie wraz ze swoimi grupami uczestniczyło 77 kapłanów, 23 siostry zakonne, 55 katechetów, 227 opiekunów świeckich i 50 kleryków z kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego. Najliczniejszą grupą rajdową - 300 osób - byli uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia świętego Stanisława Kostki. Na Święty Krzyż wędrował także rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Stanisław Adamczak i Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK.

Grupa z parafii pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika w Dobrzeszowie podczas odpoczynku na szlaku.
Grupa z parafii pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika w Dobrzeszowie podczas odpoczynku na szlaku. Łukasz Zarzycki

Grupa z parafii pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika w Dobrzeszowie podczas odpoczynku na szlaku.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Najmłodsi rajdowicze na Święty Krzyż dotarli z rodzicami w wózeczkach. Najmłodsza uczestniczka miała 10 dni. - Na rajd chodzimy co roku. Dobrze się czujemy, pogoda jest wspaniała, zabraliśmy więc malutką Kingę i piętnastomiesięcznego Franciszka na dwukilometrowy spacer z przełęczy Huckiej - mówią Barbara i Marcin Lisowscy z Kielc.

Rajd zakończyła uroczysta Msza święta, którą koncelebrowali biskupi Kazimierz Ryczan i Kazimierz Gurda z Kielc oraz Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. - Wasza obecność w tym miejscu jest dowodem na to, że wybraliście pielgrzymkę. Bez względu na motywację ta wędrówka kosztowała was wysiłek, który w nią włożyliście. Takie jest wędrowanie człowieka. Zawsze wiąże się z trudnościami i walką z samym sobą - powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wygłosił homilię.

Inicjatorem rajdu, który od trzynastu lat towarzyszy uczestnikom tej niezwykłej wędrówki, jest biskup kielecki Kazimierz Ryczan. - Dziękuję wam, że jesteście, jest was tak dużo i jesteście zdyscyplinowani. Dziękuję za atmosferę modlitwy i śpiewu. Oby tak było zawsze! Niech Boże błogosławieństwo spłynie na was, na wychowawców i na wasze domy - powiedział biskup Kazimierz Ryczan i udzielił błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Rajdowe trasy prowadziło stu przewodników świętokrzyskich z całego regionu. Jak co roku na zakończenie rajdu stają oni do wspólnej fotografii. - Dla nas to już tradycja, że w ostatnią sobotę września bierzemy udział w rajdzie na Święty Krzyż - mówią przewodnicy Edyta Jarząbek i Marcin Sołtys, którzy prowadzili uczestników rajdu ze Świętej Katarzyny.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy to jedna z największych jednodniowych imprez turystyki pieszej w Polsce. Organizatorami rajdu jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej, Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach oraz przewodnicy świętokrzyscy.

5190 turystów-pielgrzymów dotarło w sobotę na Święty Krzyż.
5190 turystów-pielgrzymów dotarło w sobotę na Święty Krzyż. Łukasz Zarzycki

5190 turystów-pielgrzymów dotarło w sobotę na Święty Krzyż.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Najmłodsi uczestnicy rajdu - Franciszek i Kinga Lisowscy z rodzicami Barbarą i Marcinem oraz Andrzej Niedbała z rodzicami Kamilą i Grzegorzem.
Najmłodsi uczestnicy rajdu - Franciszek i Kinga Lisowscy z rodzicami Barbarą i Marcinem oraz Andrzej Niedbała z rodzicami Kamilą i Grzegorzem.

Najmłodsi uczestnicy rajdu - Franciszek i Kinga Lisowscy z rodzicami Barbarą i Marcinem oraz Andrzej Niedbała z rodzicami Kamilą i Grzegorzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie