Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIX-wieczna kapliczka świętej Barbary w gminie Bodzentyn odzyskuje swój dawny blask. Zobaczcie na zdjęciach jak idzie renowacja

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Trwają prace renowacyjne przy XIX-wiecznej kapliczce świętej Barbary w gminie Bodzentyn.
Trwają prace renowacyjne przy XIX-wiecznej kapliczce świętej Barbary w gminie Bodzentyn. Miasto i Gmina Bodzentyn
W gminie Bodzentyn trwają prace renowacyjne przy XIX-wiecznej kapliczce świętej Barbary upamiętniającej górników i żołnierzy Armii Krajowej. Warto przypomnieć, że gmina na renowację zabytkowej kapliczki otrzymała 10 tysięcy złotych z programu "Czuwamy! Pamiętamy!" Edycja V Fundacji Orlen. Zobaczcie jak obecnie idą prace.

Zabytkowa kapliczka świętej Barbary odzyska swój dawny blask

W połowie maja tego roku, gmina Bodzentyn złożyła wniosek do programu Fundacji Orlen "Czuwamy! Pamiętamy!" Edycja V na renowację kapliczki świętej Barbary upamiętniającej górników i żołnierzy Armii Krajowej. Pod koniec lipca samorząd otrzymał informację o przyznanym na ten cel grancie w wysokości 10 tysięcy złotych.

Już teraz można zauważyć, że kapliczka odzyskuje dawny, a zarazem piękny wygląd poprzez wymianę dachu, naprawę elewacji oraz renowację pamiątkowej tablicy.

W poniedziałek, 31 października burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba postanowił sprawdzić przebieg prac.

Historia kapliczki

Kapliczka świętej Barbary znajduje się na wzgórzu, skąd rozpościera się wspaniały widok na gminę Bodzentyn. Budynek został wzniesiony w 1 połowie XIX wiek przez górników z okolicznych terenów trudniących się wydobywaniem rud żelaza, którzy wędrowali do pracy w hutach w okolicy Suchedniowa i Parszowa. Kapliczka została poświęcona ich patronce, czyli świętej Barbarze. Na części frontowej budowli znajduje się tablica umieszczona przez żołnierzy Armii Krajowej z podziękowaniem dla mieszkańców Gór Świętokrzyskich za pomoc w latach II wojny światowej.

Miejsce to ma wielkie znaczenie dla gminy pod względem kulturowym, jak i turystycznym. Co roku wzgórze odwiedzają setki osób, w celu podziwiania jedynego w swoim rodzaju widoku na pasmo Gór Świętokrzyskich oraz okoliczne miejscowości, poznania historii regionu, czy chwilowego odpoczynku podczas podróży.

Koordynatorem projektu z ramienia gminy jest zastępca kierownika Referatu Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska, Marcin Chrzęszczyk, przy pomocy merytorycznej dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen, Prezesa Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna.

Działania związane z renowacją kapliczki mają się zakończyć najpóźniej na początku przyszłego roku.

Zobaczcie najnowsze zdjęcia z przebiegu prac.

(źr. MiG Bodzentyn/Ewa Kita)

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie