Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Świętokrzyska Wiosna Jazzowa w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. W niedzielę Jarosław Bester i Krzysztof Ścierański Quartet

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
18. Świętokrzyska Wiosna Jazzowa trwa. To drugi dzień wyjątkowych jazzowych brzmień.
18. Świętokrzyska Wiosna Jazzowa trwa. To drugi dzień wyjątkowych jazzowych brzmień. Kamil Bielaszewski
Prawdziwa muzyczna uczta w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach trwa. W niedzielę, 19 marca odbywał się tu drugi dzień XVIII Świętokrzyskiej Wiosny Jazzowej. Na scenie wystąpili Jarosław Bester i Krzysztof Ścierański Quartet. Publiczność dopisała.

18. Świętokrzyska Wiosna Jazzowa trwa. To drugi dzień wyjątkowych jazzowych brzmień

Drugi dzień 18. edycji Świętokrzyskiej Wiosny Jazzowej w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach rozpoczął się o godzinie 17. Przed publicznością wystąpili: na akordeonie Jarosław Bester oraz Krzysztof Ścierański Quartet w składzie: Krzysztof Ścierański (gitara basowa, gitara elektryczna), Grzegorz Górkiewicz (instrumenty klawiszowe), Waldemar Gołębski (EVI - Electronic Valve Instrument) oraz Marcin Ścierański (perkusja).

Dzień wcześniej, na scenie Pałacyku wystąpili: Just Jazz – jazz tradycyjny, Martin Wesely – Piotr Domagała – Acoustic, Guitar Duo. Zobacz:

Świętokrzyska Wiosna Jazzowa w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Zobaczcie zdjęcia z soboty, 18 marca

Jarosław Bester - akordeonista i kompozytor, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie,
laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków na świecie.

W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.

Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Litwie, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Rumunii,Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Meksyku, Słowacji, Białorusi, Turcji, Brazylii, Danii.

Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Jego kompozycje oraz aranżacje wykonywane były przez m.in. kwartet smyczkowy Dafo, Sinfonietta Cracovia, Aukso, Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa z Wilna, Capella Bydgostiensis, kwartet smyczkowy NeoQuartet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. (źr. besterquartet.com)

Krzysztof Ściarański Quartet
Co kojarzy się nam z Krzysztofem Ścierańskim? Nieodłączna broda, szelmowski uśmiech, emanujący z oblicza optymizm, poczucie humoru, ciekawość świata, miłość do sztuki. Oraz last, but zdecydowanie not least, fenomenalne czucie muzyki, umiejętności kompozytorskie, fantastyczne umiejętności gry na gitarze basowej i status legendy polskiego jazzu podkreślony ponad 150 płytami, na których słychać jego charakterystyczny bas.

Nigdy nie szukał taniego poklasku. Celebryctwo nie jest dla Ścierańskiego. Wielkość czasem idzie w parze ze skromnością, pokorą i ciężką pracą. Na pewno idzie w przypadku urodzonego w Krakowie genialnego artysty-samouka, który, co ciekawe, wykształcenie zdobył (na poziomie pomaturalnym) w zakresie… ochrony środowiska. "Kształcę się cały czas. To jest taka niekończąca się droga rozwoju" – powiedział kilka lat temu w jednym z wywiadów o swojej muzyce. Wypowiedział te słowa, mając na koncie współpracę z takimi gigantami jazzu, jak zespół Laboratorium, Wojciech Karolak, Tomasz Stańko, String Connection Krzesimira Dębskiego, czy Air Condition jednego z mistrzów Ścierańskiego, Zbigniewa Namysłowskiego plus niezliczone koncerty w Polsce i za granicą.

Nie powinno się też zapomnieć, że nazwisko "Ścierański" znajduje się również na płytach wielu artystów mainstreamowych, jak Wilki, Obywatel G.C., Edyta Bartosiewicz, Maryla Rodowicz, John Porter, Marek Grechuta. I tego, że Krzysztof Ścierański jest autorem muzyki do takich evergreenów polskiej piosenki, jak "Pomidory" Ewy Bem i "Brzydcy" Grażyny Łobaszewskiej. Z kolei dowodem na wspomniane we wstępie poczucie humoru Krzysztofa Ścierańskiego niech będzie wizualny efekt współpracy z gitarzystą Ryszardem Sygitowiczem w postaci teledysku do singla "Pro-Test Song"z 1984 roku. Jeśli akurat brakuje komuś powodów do śmiechu, wystarczy wejść na YouTube'a i wpisać tytuł piosenki. (źr. scieranski.art)

Zobaczcie zdjęcia z tego wyjątkowego wieczoru z muzyką jazzową w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach.

Jazzowym gospodarzem wieczoru po raz kolejny był Leszek Ślusarski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie