Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXIII Pińczowskie Spotkania Historyczne tym razem pełne zadumy. Z historiami o klasztorze, szpitalu oraz miłosierdziu [ZDJĘCIA]

Jolanta Opoka, oprac. ach
Pińczowskie Spotkania Historyczne 2019.
Pińczowskie Spotkania Historyczne 2019. Biblioteka Pińczów
Tegoroczne Pińczowskie Spotkania Historyczne pełne były nie tylko historii o klasztorze, szpitalu i miłosierdziu, ale także zadumy. Rozpoczęto je minutą ciszy dla zmarłego Andrzeja Dziubińskiego oraz wspomnieniem tego pedagoga, regionalisty, przewodnika, prelegenta "spotkań".

Tegoroczne Pińczowskie Spotkania Historyczne zorganizowano 23 września w siedzibie biblioteki w Pińczowie. Licznie zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli wydarzenie od minuty ciszy dla Andrzeja Dziubińskiego, prelegenta "spotkań", wielkiego człowieka kultury, autora publikacji o Pińczowie, między innymi „Przechadzka po Pińczowie”, „Pińczowskie rozmaitości”, „Sławne postacie w dziejach Pińczowa”.

Temat tegorocznych "spotkań" brzmiał: Klasztor. Szpital. Miłosierdzie. Z przeszłości pińczowskich zakonów żeńskich w XIX i XX wieku.
Na początku zmierzch pińczowskiego klasztoru norbertanek w latach 1820-1864 przedstawiła doktor habilitowana Anna Szylar. Siostry norbertanki szerzą kult Eucharystii i nabożeństwo do Matki Bożej. Zakon ma charakter kontemplacyjny. Do II wojny światowej norbertanki we własnych szkołach kształciły młodzież żeńską oraz prowadziły ochronki dla dzieci. Noszą habity koloru białego i czarne welony.

"Siostry miłosierdzia świętego Wincentego a Paulo w mirowskim szpitalu świętego Juliana w Pińczowie" - ten temat opracowała i wygłosiła referat siostra Jadwiga Kisielewska, szarytka z Warszawy. Zadaniem każdej szarytki jest szerzenie chwały bożej oraz służba Jezusowi w bliźnich najbardziej potrzebującym pomocy i żyjącym w niedoli, a więc ubogich, chorych, starcach i dzieciach. Siostry podejmowały przede wszystkim pracę w ambulatoriach, szpitalach i domach opieki, szkołach, sierocińcach i żłobkach.

Kolejny referat "Posługa sióstr sercanek w mirowskim szpitalu świętego Juliana w Pińczowie" wygłosiła pińczowianka, siostra Jadwiga Monika Kupczewska. Cechą duchowości Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego jest kult Najświętszego Serca Jezusowego. Wyraża to dewiza Zgromadzenia: „Chwała Najświętszemu Sercu Jezusowemu – Chwała na wieki” oraz symbol serca wyszyty na habitach sióstr. Sercanki związane są z Pińczowem od 1943 roku, gdy podjęły opiekę nad chorymi w tutejszym szpitalu. Obecnie pracują w duszpasterstwie, w katechizacji dzieci i młodzieży, podejmują obowiązki w instytucjach kościelnych, kancelariach diecezjalnych i parafialnych, a także angażują się w prace misyjne.

Wykłady uzupełniała wystawa dotycząca trzech zakonów żeńskich.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie