Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Jakubem Kuroniem przypominali tradycje uprawy jabłek i kucharzyli

Małgorzata Płaza
Z Jakubem Kuroniem przypominali tradycje uprawy jabłek i kucharzyliJakub Kuroń gotował między innymi zupy z dodatkiem jabłek. Mówił, że podczas warsztatów chce zaskakiwać.
Z Jakubem Kuroniem przypominali tradycje uprawy jabłek i kucharzyliJakub Kuroń gotował między innymi zupy z dodatkiem jabłek. Mówił, że podczas warsztatów chce zaskakiwać. Małgorzata Płaza
Mieszkańcy Skotnik koło Sandomierza biesiadowali z Jakubem Kuroniem. Wcześniej znany kucharz poprowadził warsztaty kulinarne.

Biesiada z Kuroniem zakończyła w Skotnikach dwudniowe warsztaty kulinarne połączone z konkursami. Zorganizowano je w ramach projektu pod nazwą: “Słodko-kwaśne jabłko skotnickie”. Jak wyjaśniła Agnieszka Rzepka, prezes Stowarzyszenia ”Nasze Skotniki”, celem projektu jest przypomnienie tradycji związanych z uprawą jabłoni i wykorzystywaniem ich w codziennej kuchni, a jednocześnie aktywizacja i integracja mieszkańców.

 

- Chcieliśmy, aby jabłko było elementem łączącym młodych i starszych, kuchnię obecną z tą starszą - mówiła prezes. W Skotnikach już w XVIII wieku istniały sady jabłoniowe, a teraz większość mieszkańców utrzymuje się z sadownictwa.

 

Z Jakubem Kuroniem przypominali tradycje uprawy jabłek i kucharzyli

Siostry Ewelina Dróżdż i Marta Niezgoda przygotowywały w ramach konkursu kaczkę z jabłkami. (fot. Małgorzata Płaza)

 

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wzięło w ich udział ponad 50 osób. Uczestnicy przygotowywali pod okiem mistrza naleśniki z orzechami i karmelizowanymi jabłkami oraz zupę dyniową z dodatkiem jabłek, z nutą orientalną. Mieszkanki Skotnik zgodnie mówiły, że było to cenne doświadczenie, gdyż mogły nauczyć się czegoś nowego. Jakub Kuroń stwierdził natomiast, że jest pod wrażeniem aktywności pań i dużego zainteresowania warsztatami. Zachęcał do eksperymentowania w kuchni, łączenia różnych smaków i poszukiwania nowych.

 

- Staram się podczas takich pokazów przygotowywać coś innego od potraw tradycyjnych, które gotujemy w domach, chcę zaskakiwać. Jabłko daje ogromne możliwości, które wykorzystujemy tylko częściowo, przede wszystkim do potraw słodkich. Tymczasem owoce te można wykorzystywać również w wariantach kwaśnych i słonych, na przykład jako składnik sosów – podkreślał Jakub Kuroń.

 

W drugim dniu spotkania kucharz przygotował zupę jarzynową, zagęszczoną jabłkiem, z dodatkiem ajwanu, prażonych orzechów i sezamu. Pan Jakub przyznał, że paniom udało się go zaskoczyć, między innymi sernikiem z jabłkami, ciastem z jabłkami z nutą anyżu i przyprawą orientalną. Mieszkańcy Skotnik uczestniczyli również w konkursach na: słodką dekorację z jabłkiem, regionalna potrawę z jabłkiem oraz ciasto skotnickie.

 

Czas biesiadowania umilał wszystkim Krzysztof „Kis” Kisiała, wokalista, wodzirej i didżej. Efektem warsztatów ma być książka z przepisami na dania z jabłek.

 

Z Jakubem Kuroniem przypominali tradycje uprawy jabłek i kucharzyli

 

Mieszkańcy Skotnik przygotowali na niedzielną biesiadę pierogi oraz karkówkę. (fot. Małgorzata Płaza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie