Z komputerem są za Pan Brat!

Artykuł sponsorowany
Ponad 400 osób z terenów wiejskich regionu świętokrzyskiego skorzystało z możliwości podniesienia kwalifikacji i kompetencji w zakresie umiejętności cyfrowych. Projekt współfinansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Projekt "Z komputerem za Pan Brat”, realizowany od 1 lutego 2018 roku do 31 lipca 2019 roku przez Fundację Możesz Więcej z Bilczy, skierowany był w szczególności do osób o niskich kwalifikacjach, mających minimum 25 lat. Jego głównym celem było podniesienie kompetencji w zakresie umiejętności cyfrowych i "oswojenie" z komputerem tych osób, które wciąż niepewnie czują się w wirtualnym świece. Wartość zadania to ponad 772 tys. zł, z czego 656 tys. zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

400 osób zdobyło nowe umiejętności

Ostatecznie, certyfikaty potwierdzające ukończenie zajęć otrzymało 240 kobiet i 160 mężczyzn z powiatów: skarżyskiego (gmina Bliżyn), opatowskiego (gminy: Opatów, Lipnik, Wojciechowice, Iwaniska, Baćkowice, Sadowie, Tarłów), koneckiego (gminy: Gowarczów, Stąporków, Smyków, Radoszyce, Fałków, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka); ostrowieckiego (gminy: Ćmielów, Bałtów, Bodzechów, Kunów, Waśniów) i kieleckiego (gminy: Mniów, Łopuszno, Pierzchnica, Raków, Łagów, Bodzentyn).

Jak wyglądały zajęcia?

Zajęcia z laptopami ze specjalistycznym oprogramowaniem odbywały się pod okiem doświadczonych trenerów, którzy pracowali z niewielkimi, 10 - 12- osobowymi grupami, aby móc dotrzeć do każdego słuchacza i wszystko dokładnie wytłumaczyć. Program obejmował 40 godzin, a tematyka zajęć była bardzo różnorodna. Uczestnicy uczyli się wyszukiwać w internecie potrzebnych informacji, filtrować je, przechowywać, duży nacisk kładziono na komunikację z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i aplikacji, a także ochronę danych osobowych, ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z internetu. Uczestnicy zajęć uczyli się też rozwiązywać problemy techniczne związane z komputerem.

Indywidualne szkolenia dla osób niepełnosprawnych

Do udziału w projekcie "Z komputerem za Pat Brat" rekrutowano osoby o niskich kwalifikacjach cyfrowych, w tym 96 osób z różnymi typami niepełnosprawności, które zostały objęte szkoleniami i indywidualnym doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych. Sprzęt dostosowany był do potrzeb osób niedowidzących (programy powiększające, mówiące), a materiały szkoleniowe były dostępne w wersji elektronicznej oraz druku powiększonym zapewniając właściwy komfort nauki.

Wszystkie szkolenia rozpoczynały się "pre - testami" sprawdzającymi poziom wiedzy uczestników przed rozpoczęciem zajęć, a kończyły "post - testami", które weryfikowały oczekiwany wzrost ich umiejętności po zakończeniu nauki.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i podręczniki ECDL Base.

Najbardziej zaangażowały się osoby starsze

O tym, jakie emocje towarzyszyły "kursantom", mówi kierownik projektu z Fundacji Możesz Więcej, Jan Duda.

- Najbardziej cieszy otwarcie się osób starszych, tych, których wnuczkowie lub bliscy w rodzinnych domach namówili na taką „przygodę z komputerem”. Trzeba przyznać, że największe zaangażowanie wykazywali seniorzy dla których szkolenia komputerowe wiązały się do tej pory z nieuzasadnioną negacją i lękiem, towarzyszącym temu co nieznane - mówi Jan Duda. Dodaje on, że proste skorzystanie z poczty mailowej, zainstalowanie funkcjonalnych aplikacji na telefon komórkowy, czy przygotowanie pisma do urzędu w edytorze tekstowym to tylko niewielka część z tego, czego nauczyli się uczestnicy projektu. Prowadzący zajęcia przestrzegali też uczestników przed zagrożeniami czyhającymi w sieci, uczyli ich świadomego korzystania z internetu. Okazało się, że sporo osób zdecydowało się na podpis elektroniczny i dostęp do swoich spraw poprzez e-urząd.

Na emeryturze też można korzystać z bankowości internetowej

- Tego typu działania, jak te podjęte w ramach projektu „Z komputerem za Pan Brat”, budują rozległą świadomość prawdziwego społeczeństwa informacyjnego, które zmienia się na naszych oczach. Szczególnie cenne jest zachęcanie do korzystania z urządzeń elektronicznych seniorów. Warto, by zapoznali się oni z możliwościami, jakie daje Internet, ale też mieli świadomość zagrożeń czyhających na nich w cyfrowym świecie – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Dowiedź się więcej na www.rpo-swietokrzyskie.pl

Artykuł jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

Z komputerem są za Pan Brat!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie