Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z mleka zrobisz doskonały domowy ser koryciński i pyszny jogurt naturalny

/imo/
Karolina Zawierucha, właścicielka sklepu Swoyskie z Domwej Spiżarni w Kielcach i autorka bloga kulinarnego blog.domowaspizarnia.pl.
Karolina Zawierucha, właścicielka sklepu Swoyskie z Domwej Spiżarni w Kielcach i autorka bloga kulinarnego blog.domowaspizarnia.pl.
Jogurt naturalny można przygotować w domowych warunkach. Jak to zrobić? Zdradza Karolina Zawierucha, właścicielka sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni w Kielcach i autorka bloga kulinarnego blog.domowaspizarnia.pl.

- Jogurt naturalny to samo zdrowie. Jest łatwo przyswajalny, posiada dużo magnezu, potasu i wapnia, który wzmacnia nasze kości, a dodatkowo korzystnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego - podkreśla Karolina Zawierucha.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że jogurt naturalny można z powodzeniem przygotować samemu w domu. Jak to zrobić?

- Najprostszym sposobem jest kupienie profesjonalnej jogurtownicy i wyselekcjonowanych kultur bakterii jogurtowych w sklepie ze zdrową żywnością. Dla tych, którzy nie posiadają jednak specjalistycznego sprzętu istnieje równie prosty, skuteczny i przede wszystkim tani sposób na przygotowanie domowego jogurtu naturalnego - przyznaje nasza rozmówczyni.
Do przygotowania jogurtu domowym sposobem potrzebne są: wysterylizowane słoiki lub butelki, 1 litr mleka (najlepiej świeżo pasteryzowanego lub prosto od krowy, jednak nie UHT; im mleko będzie tłustsze, tym nasz jogurt stanie się gęstszy i smaczniejszy), kubeczek jogurtu naturalnego (około 150 g) z żywymi kulturami bakterii, bez żadnych dodatków, termometr spożywczy, termos, multicooker, piekarnik lub karton wyłożony polarem.

A oto sposób przygotowania jogurtu według przepisu Karoliny Zawieruchy:
1. Litr mleka wlewamy do garnka i podgrzewamy do temperatury 45-48 stopni Celsjusza. Jeśli nie posiadamy termometru, sprawdzamy temperaturę, zanurzając palec. Jeśli nie możemy utrzymać go w mleku dłużej niż 10 sekund, to znaczy, że jest ona odpowiednia. Jeśli zdecydowanie krócej – mleko jest za gorące. Dłużej niż 10 sekund oznacza, że mleko jest za zimne.

2. Kolejnym krokiem jest wlanie kilku łyżeczek ciepłego (ale nie gorącego) mleka do kubeczka z jogurtem naturalnym. Następnie jogurt mieszamy z pozostałym mlekiem. Gotowy produkt wlewamy do słoiczków, butelek lub termosu, zakręcamy i pozostawiamy na 3 godziny w temperaturze 43-45 stopni. Pamiętajmy, aby nie doprowadzić do ochłodzenia mleka, ponieważ bakterie jogurtowe potrzebują odpowiedniej temperatury do pracy. Wynosi ona 43-45 stopnie i możemy uzyskać ją za pomocą piekarnika.

3. Jeśli jednak nasz piekarnik nie posiada takiej funkcji, możemy zastąpić go na przykład kartonem wypełnionym polarem, którym szczelnie owiniemy nasze słoiki lub butelki. Przydadzą się również: poduszki, gazety bądź styropian. To tak zwany proces inkubacji. Jeśli w tym czasie temperatura będzie zbyt niska, nasz jogurt pozostanie zbyt płynny. Natomiast jeśli ostatecznie jogurt okaże się zbyt kwaśny, to znaczy, że był inkubowany zbyt długo.

4. Po 3 godzinach słoiki lub butelki przekładamy jak najszybciej w chłodne miejsce – najlepiej do lodówki. W taki sposób otrzymujemy domowy jogurt naturalny.
- Prawidłowo wykonany jogurt ma delikatny smak i kremową konsystencję. Nie jest aż tak gęsty jak ten, który możemy kupić w sklepie, ponieważ jogurt naturalny z marketu zagęszczany jest przez parowanie - zaznacza Karolina Zawierucha.

Jogurt naturalny doskonale nadaje się jako przekąska do szkoły lub pracy, którą możemy łączyć z owocami, orzechami, miodem lub innymi dodatkami.

Ser koryciński - przepis

Z mleka możemy przygotować też znakomity ser koryciński - przepis pochodzi z blogu blog.domowaspizarnia.pl:

POTRZEBUJESZ: 3 litry mleka niepasteryzowanego, świeżego – prosto od krowy lub mleka sklepowego „świeżego”.

ZE SKLEPU SWOYSKIE Z DOMOWEJ SPIŻARNI: 1g chlorku wapnia, podpuszczka mikrobiologiczna lub naturalna (1g na 1l mleka), forma serowarska, nóż do krojenia skrzepu, termometr serowarski, chusta serowarska, łyżka drewniana.

JAK ZROBIĆ? Do lekko podgrzanego gara dodaj chlorek wapnia. Podgrzej do 35 -37 stopni i dodaj podpuszczkę. Spokojnie i dokładnie mieszaj przez minutę. Przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 50 minut. Powstanie skrzep, pokrój go nożem na 1-1,5 cm kwadraciki. Delikatnie mieszaj, po 5 minutach za pomocą łyżki cedzakowej przełóż do formy wyłożonej chustą. Podłóż pod formę talerz, aby złapać odciekającą serwatkę. Po 30 minutach odwróć delikatnie ser i czekaj, aż cała serwatka odcieknie. Wtedy ser jest gotowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie