Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nich możemy być dumni. W Jędrzejowie po raz dziesiąty wręczono statuetki Złotego Gryfa

Przemysław Chechelski [email protected]
Laureaci Złotego Gryfa oraz przedstawiciele kapituły. Od prawej: Jan Wroński, Ryszard Kasperek, Zbigniew Węglowski, poseł Mirosław Pawlak, Krzysztof Nowak, Adam Jarubas, Marcin Kałka, a przed nim jego córka, Andrzej Adamczyk, a przed nim Ewa Kubas-Samociuk, Janusz Grabek, a przed nim Maria Supernat. Druga z lewej - żona Lucjana Rolka,pierwszy z lewej - Edmund Kaczmarek.
Laureaci Złotego Gryfa oraz przedstawiciele kapituły. Od prawej: Jan Wroński, Ryszard Kasperek, Zbigniew Węglowski, poseł Mirosław Pawlak, Krzysztof Nowak, Adam Jarubas, Marcin Kałka, a przed nim jego córka, Andrzej Adamczyk, a przed nim Ewa Kubas-Samociuk, Janusz Grabek, a przed nim Maria Supernat. Druga z lewej - żona Lucjana Rolka,pierwszy z lewej - Edmund Kaczmarek.
Dziesiąta, jubileuszowa gala Złotych Gryfów odbyła się w poniedziałek w Centrum Kultury. W pięciu dziedzinach wręczono osiem statuetek dla zasłużonych osób, firm, organizacji i instytucji

W poniedziałek po raz dziesiąty już zostały rozdane statuetki Złotego Gryfa. Jest to odznaczenie przyznawane przez samorząd powiatowy osobom, firmom i instytucjom zasłużonym dla powiatu. Tym razem podczas jubileuszowej gali wręczono aż osiem statuetek.

W kategorii "Działalność pożytku publicznego i integracja społeczności lokalnej" Złotego Gryfa przyznano Zarządowi Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jędrzejowie.

- Jest to najliczniejsza w powiecie organizacja pożytku publicznego, najlepiej zorganizowana grupa ludzi "dobrej woli". Członkowie tej organizacji są wszędzie tam, gdzie ludziom dzieje się krzywda, a działają w myśl starej dewizy "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" - uzasadniała swoją decyzję kapituła odznaczenia.

W tej samej dziecinie Gryfa otrzymał również Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie.

"Działalność PCK jest realizacją misji humanitarnej Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Wypełniając swoje zadania zgodnie ze statutem są postrzegani przez społeczeństwo jako dobro publiczne... - twierdzi kapituła odznaczenia.

W kategorii "Lokalny rozwój gospodarczy" Złotego Gryfa otrzymał Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych w Małogoszczu. Firma powstała w 1990 roku. Początkowo specjalizowała się w pracach w zakresie wymurówek piecowych dla Cementowni Małogoszcz. W kolejnych latach działalności poszerzała zakres swojej aktywności gospodarczej, działając najpierw w obszarze lokalnym - gmina, powiat, województwo, aby następnie lokować swoje usługi w wymiarze ogólnokrajowym. Aktualne zatrudnienie to ponad 90 osób.

W kategorii "Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych" przyznane zostały tym razem trzy Złote Gryfy.

Jednego z nich otrzymał Ryszard Kasperek - artysta, który poprzez swoją twórczość plastyczną stał się swoistym ambasadorem ziemi jędrzejowskiej w kraju i za granicą.

Drugiego Gryfa w tej dziecinie otrzymała Maria Supernat. Od 15 lat pełni funkcję dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Oksie. Kierowana przez nią placówka uzyskuje bardzo wysokie wyniki w egzaminach zewnętrznych. W ubiegłym roku szkolnym były one najwyższe w województwie świętokrzyskim. Maria Supernat przez dwie kadencje pełniła funkcję radnej Rady Gminy w Oksie. W latach 2002-2006 była radną Rady Powiatu w Jędrzejowie. Obecnie jest wiceprezesem Zarządu Lokalnej Grupy działania "Ziemia Jędrzejowska - Gryf".

Trzecim laureatem Złotego Gryfa w tej dziedzinie jest Lucjan Rolka - utalentowany muzyk, człowiek, którego działalność jest ściśle związana z Archiopactwem Cystersów w Jędrzejowie. Długoletni organista. Pracował w klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie od 1 lutego 1963 roku do 22 grudnia 2008 roku. Był również wieloletnim dyrygentem chóru kościelnego. Prowadził także młodzieżowy zespół muzyczno-wokalny. W jego imieniu statuetkę odebrała jego żona.

W kategorii "Ochrona środowiska, rozwój turystycznego wykorzystania walorów powiatu" doceniony został Marcin Kałka, przedsiębiorca, który w miejscowości Wygoda, gmina Imielno, wybudował kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy Sielsko na Wygodzie.

W kategorii "Działalność samorządowa" Złotego Gryfa otrzymał natomiast Adam Jakubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Kapituła doceniła tu jego pomoc i przychylność przy przydzielaniu pieniędzy unijnych na różne inwestycje dla powiatu jędrzejowskiego.

Nagrodę specjalną otrzymało natomiast Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki, które kilkanaście dni wcześniej odebrało nagrodę za najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w województwie świętokrzyskim, w plebiscycie organizowanym przez "Echo Dnia".

Z okazji jubileuszu wyróżnione zostały również osoby które w ciągu ostatnich dziesięciu lat przyczyniały się do organizacji gali Złotego Gryfa.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie