Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Pińczowa po raz czwarty wyruszył Marsz Imieninowy Józefa Piłsudskiego. 50 osób na trasie

albo
Grupa z Pińczowa po raz czwarty uczestniczyła w Marszu Imieninowym Józefa Piłsudskiego. W tym roku dołączyła do niej grupa z Jędrzejowa.

Z Pińczowa wyruszyła grupa około 50 osób. Na trasie marszu od samego początku idzie starosta pińczowski, Zbigniew Kierkowski. Grupa z Pińczowa i licząca około 40 osób grupa z Jędrzejowa spotkały się na cmentarzu w Mierzwinie, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na mogile żołnierzy walczących w 1915 roku nad Nidą. W tym miejscu upamiętnia się także najmłodszego, 16-letniego rekruta ziemi jędrzejowskiej, który wstąpił w szeregi brygady Józefa Piłsudskiego.

Z Mierzwina, ponad 90 osób pomaszerowało do Grudzyn, gdzie odbyły się wspólne uroczystości na pamiątkę pobytu w tym miejscu marszałka Józefa Piłsudskiego w marcu 1915 roku. To właśnie tu, widnieje tablica pamiątkowa ufundowana przez wójta gminy Imielno, Zbigniewa Huka. W tym miejscu robiono sobie pamiątkowe zdjęcia.

Imieniny Józefa Piłsudskiego po raz pierwszy uroczyście obchodzono właśnie w miejscowości Grudzyny w gminie Imielno w 1915 roku. To od tego wydarzenia rozpoczęła się tradycja obchodzenia imienin marszałka Piłsudskiego. Legioniści ofiarowali mu wtedy zegarek z napisem "Kochanemu Komendantowi - korpus oficerski", a III batalion ofiarował piękny album, przechowywany potem w Muzeum Belwederskim.

Obchody imienin Józefa Piłsudskiego były w okresie międzywojennym wyrazem największego, spektakularnego kultu w każdym polskim mieście. W całym kraju, ten dzień obchodzono niezwykle uroczyście, traktowano niczym święto narodowe.

- W zeszłym roku, dołączyliśmy do pińczowskiego marszu 5-osobową grupą. Stwierdziliśmy, że pięknie byłoby zorganizować marsz także od naszej strony. Mam nadzieję, że to wydarzenie już na stałe wpisze się w kalendarz cyklicznych uroczystości naszego miasta - mówił burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek - Duże podziękowania należą się pomysłodawcy i organizatorowi całego wydarzenia, Darkowi Greniowi, pochodzącemu z naszej ziemi, obecnie pracującemu jako archeolog w muzeum w Pińczowie.

W grupie około 90 osób znalazło się aż 32 dzieci - 15 z Jędrzejowa i 17 z Pińczowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie