Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Podwórka na Stadion Turniej o Puchar Tymbarku. Odbyły się finały wojewódzkie. Małe Baćkowice z kolejnymi dużymi sukcesami (WIDEO, ZDJĘCIA)

Damian Wiśniewski
Drużyna SEIP Baćkowice (U10). Rząd górny od lewej: Martyna Masternak, Natalia Kosik, Paulina Cegarska, Natalia Głodowicz, Patrycja Kucharska i trener zespołu, Marek Borkowski.  Rząd dolny od lewej: Oliwia Słota, Zuzia Babicz, Marysia Pająk, Magdalena Wąs, Anna Pasisz (najlepsza bramkarka turnieju)
Drużyna SEIP Baćkowice (U10). Rząd górny od lewej: Martyna Masternak, Natalia Kosik, Paulina Cegarska, Natalia Głodowicz, Patrycja Kucharska i trener zespołu, Marek Borkowski. Rząd dolny od lewej: Oliwia Słota, Zuzia Babicz, Marysia Pająk, Magdalena Wąs, Anna Pasisz (najlepsza bramkarka turnieju) Damian Wiśniewski
W dniach 28-29 marca tego roku w podkieleckich Nowinach odbyły się finały wojewódzkie 19. turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku.

Młodzi zawodnicy i zawodniczki (U8, U10, U12) rywalizowali, by stać się najlepszą drużyną w województwie, zagrać w wielkim finale, a w przyszłości pójść drogą innych, którzy przed laty brali udział w tych zawodach: Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego.

W 2019 roku województwo świętokrzyskie jako pierwsze w całym kraju organizowało finały wojewódzkie Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Zawody jako konferansjer po raz czternasty poprowadził Dariusz Ślęzak, znany również jak "DJ Ucho". Wśród zaproszonych był znany reprezentant Polski z ziemi świętokrzyskiej, Michał Gębura. Ten urodzony w Starachowicach, a grający między innymi w Orlętach Kielce były zawodnik, opowiedział dzieciom, czym była dla niego możliwość gry z białym orzełkiem na piersi i zdobywanie klubowego mistrzostwa Polski (w barwach Lecha Poznań w 1992 roku).

– Ja też zaczynałem od takich turniejów. Od małego aż po trampkarza przeszedłem wszystkie kategorie wiekowe i w końcu zadebiutowałem w reprezentacji Polski, z czego jestem bardzo dumny – powiedział były mistrz Polski. – Życzę wszystkim wam, żebyście i wy za kilkanaście lat zagrali z orzełkiem na piersi - dodał.

Swoją obecność zaznaczyły także zespoły z niewielkiej miejscowości z powiatu opatowskiego, z Baćkowic. Mająca około 500 mieszkańców wieś w poprzednich latach osiągała sukcesy na turnieju z Podwórka na Stadion i teraz przystąpiła do rywalizacji łącznie czterema zespołami.

Zespół PSP Baćkowice wystawił do gry trzy drużyny: jeden dziewcząt do lat ośmiu i po jednym chłopców do lat ośmiu i dziesięciu. Te ekipy prowadził trener Krzysztof Grzyb, który w poprzednich latach wygrywał w kategoriach chłopców do lat 10 i jeździł ze swoimi drużynami na finały do Warszawy. Tym razem jego zespół dziewczynek do lat ośmiu w pierwszym dniu rozgrywek zajął trzecie miejsce. W drugim do gry przystąpili chłopcy do lat ośmiu oraz do lat 10. Ci pierwsi zdołali osiągnąć ćwierćfinał rozgrywek.

- Powalczyliśmy. Zostaną dla nas stroje, koszulki z Tymbarka i wspomnienia. Da nam to motywacje na przyszłość - powiedział trener Krzysztof Grzyb po meczach swoich chłopców.

W grze było także Stowarzyszenie Edukacja i Przyszłość Baćkowice, zrzeszające zawodniczki z trzech szkół w małej gminie, a grające w kategorii U10.

Rok temu część z tych zawodniczek odniosła ogromny sukces i zatriumfowała w kategorii do lat ośmiu. Cztery dziewczynki z tamtego składu załapały się do gry w tegorocznym finale dla starszego rocznika. Zespół prowadzony przez trenera Marka Borkowskiego poradził sobie bardzo dobrze i zajął ostatecznie trzecie miejsce. Wyniki jego podopiecznych były następujące, w grupie zagrały one dwa mecze: najpierw przegrały z UKS Kunów 1:4, a następnie pokonały Trzynastkę Skarżysko Kamienna 3:0, w półfinale uległy SP Bieliny, ale w meczu o trzecie miejsce pokonały SP Chlewice 3:1.

- Jestem bardzo zadowolony ze swoich podopiecznych , to super dziewczyny. Emocje podczas tych spotkań dosłownie sięgały zenitu, teraz będę musiał ufundować im jakąś nagrodę za świetną postawę - powiedział nam trener Borkowski. - Dlaczego nie powiedział pan, że zabierze nas do kina? - zapytała z uśmiechem jedna z zawodniczek po tym, jak skończyliśmy rozmowę.

Przez dwa dni zawodów sportowych na boiskach w Nowinach wystąpiło prawie 70 drużyn chłopców i dziewczynek. Mistrzami województwa świętokrzyskiego zostali chłopcy z KPP Korona Kielce I (kategoria do lat 8), SP Nowiny (U-10) i SP Małogoszcz (U-12), a także dziewczynki z Czarodziejek Klimontów (U-8), UKS-u Kunów (U-10) i KSP Kielce (U-12).

Cały turniej był wielkim świętem futbolu. Nie tylko dla dzieci, ale także dla ich trenerów i rodziców każde spotkanie było wspaniałym przeżyciem pod względem emocjonalnym. Zawody były także okazją do przyjrzenia się na najbardziej utalentowanym przyszłym zawodniczkom i zawodnikom w regionie świętokrzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie