Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu pandemii tradycyjne, wielkanocne bziukanie w Koprzywnicy nie odbędzie się. Zobacz na zdjęciach jak było przed pandemią

Klaudia Tajs
Już po raz drugi rok z rzędu w Wielką Sobotę nie odbędzie się w Koprzywnicy wokół Kościoła Matki Bożej Różańcowej procesja po wieczornej mszy rezurekcyjnej z udziałem  bziukaczy. To wyjątkowe wydarzenie  i wieloletnią tradycję kultywowaną przez druhów z miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej przypominamy na zdjęciach.
Już po raz drugi rok z rzędu w Wielką Sobotę nie odbędzie się w Koprzywnicy wokół Kościoła Matki Bożej Różańcowej procesja po wieczornej mszy rezurekcyjnej z udziałem bziukaczy. To wyjątkowe wydarzenie i wieloletnią tradycję kultywowaną przez druhów z miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej przypominamy na zdjęciach. Klaudia Tajs
Już po raz drugi rok z rzędu w Wielką Sobotę nie odbędzie się w Koprzywnicy wokół Kościoła Matki Bożej Różańcowej procesja po wieczornej mszy z udziałem bziukaczy. To słynne na całą Polskę, wyjątkowe wydarzenie i wieloletnią tradycję kultywowaną przez druhów z miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej przypominamy na zdjęciach.

Co to jest bziukanie i na czym polega? Bziuki to niezwykły, Wielkanocny zwyczaj. Jest kultywowany w parafii Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy w powiecie sandomierskim w czasie procesji rezurekcyjnej, która odbywa się po zakończeniu Wigilii Paschalnej.

- Ognie oświetlają zmartwychwstałemu Chrystusowi drogę -tłumaczył podczas poprzednich edycji wydarzenia Zdzisław Cebuchowski prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy, który przypomniał, że tradycja bziukania została zapoczątkowana w 1911 roku. Jest to tradycja, chociaż nie jest to zapisana, tylko przekazywana z dziada pradziada- Bziukanie polega na tym, że do ust trzeba wziąć naftę, a następnie wydmuchać ją na palącą się pochodnię. Bziukacz puszcza w górę ogień. To są słupy cztero lub pięcio-metrowe. Nie da się tego opowiedzieć. Trzeba przyjechać do Koprzywnicy, żeby to zobaczyć. Najważniejszą zasadą jest to, aby dmuchać zawsze z wiatrem. Bziukacze dla lepszego efektu i bezpieczeństwa podskakują podczas wydmuchiwania nafty. Dzięki temu słupy ognia idą w górę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie