Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z Włoszczowy do Aleksandrowa Kujawskiego, czyli kim był drugi starosta włoszczowski?

Iwona Boratyn
Ktoś może zapytać, co łączy Kujawy i Włoszczowę. Jednak łączy. Sto lat temu starostą włoszczowskim został Stanisław Wasiak. Kim był drugi (pierwszy to Włodzimierz Wyszkowski) po odzyskaniu niepodległości starosta? To rzecz ważna i cenna dla wszystkich zainteresowanych dziejami naszego miasta, a szczególnie odkrywaniem jak dotąd mało znanych ciekawostek, bo w publikacjach regionalnych ukazywały się nader skąpe informacje na temat tego honorowego obywatela Włoszczowy.

Urodził się w Warszawie w 1886 roku. Ukończył prywatną Realną Szkołę Paskiewicza. Studiował w Petersburgu, ale został wydalony ze studiów. W latach 1960 -1917 pracował jako inspektor Zakładu Ubezpieczeń w Ciechanowie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wstąpił do służby państwowej i w 1920 roku został mianowany starostą włoszczowskim. Pełnił tę funkcję do lipca 1922 roku. Potem przeniesiony na podobne stanowisko do Miechowa, gdzie spędził 5 lat. 7 lutego 1927 roku został starostą nieszawskim z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim. Stanisław Wasiak otrzymał kilka honorowych obywatelstw: Włoszczowy (w 1924 roku), Aleksandrowa Kujawskiego, Nieszawy, Ciechocinka i wreszcie Radziejowa (w 1933 roku). Wiosną 1935 roku został prezydentem Płocka, pełnił tą funkcję do 7 września 1939 roku.

Zachowały się dokumenty, z których wiemy, ze po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego wezwał wszystkich urzędników i pracowników miejskich do noszenia na znak żałoby czarnej opaski na lewym ramieniu. - "Także wszelkie odznaki, krzyże i ordery powinny był przybrane krepą" - czytamy w zarządzeniu. Dwa dni po śmierci twórcy Niepodległej na uroczystości upamiętniającej wodza S.Wasiak przypominając zasługi zmarłego mówił, że: - Odwróciła się nowa karta historii. Poprzednią wypełniał i tworzył Józef Piłsudski, obecną tworzyć będzie Naród cały. Wobec smutnej wiadomości, tym więcej należy zabrać się do wytężonej pracy na każdym polu działania, a przed Samorządem Płockim ściele się bujne takie pole”.

Został aresztowany przez Niemców i w 1940 roku wywieziony do obozów koncentracyjnych. Data i miejsce jego śmierci nie są znane.

We Włoszczowie Stanisław Wasiak cieszył się opinią dobrego organizatora i człowieka operatywnego. Przyczynił się do rozpoczęcia budowy gmachu szkolnego i to zdecydowało przede wszystkim o przyznaniu mu honorowego obywatelstwa miasta po ukończeniu robót. Warto też wiedzieć, że za czasu starosty Wasiaka i z jego inicjatywy utworzono w 1922 roku Powiatową Bibliotekę Sejmikową. Korzystający z tej biblioteki musieli wpłacić 2 złote wpisowego, a za wypożyczenie 1 złoty miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie