Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z zalewu w Sielpi znów spuszczają wodę. Rozpoczyna sie kolejny etap remontu. Będzie nowa wyspa, molo i pomost

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Rozpoczyna się kolejny etap remontu zalewu w Sielpi. W Świętokrzyskiej Ibizie rozpoczęło się spuszczanie wody, a lista prac modernizacyjnych, które mają zostać wykonane jest bardzo długa.

- Jesteśmy po zakończeniu sezonu wypoczynkowego i mogę powiedzieć, że mimo obaw związanych z pandemią, Sielpia znów cieszyła się olbrzymią popularnością frekwencyjną - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. - Na pewno jednym z czynników tej popularności były bardzo pozytywnie oceniane zmiany, które są wprowadzane na Sielpi. Inwestycje, które tam nastąpiły, zmieniają zbiornik i jego otoczenie w sposób, który przyjmowany jest przez gości i turytów bardzo pozytywnie. Zwiększa się możliwość korzystania, jego otoczenie nie tylko pięknieje, ale też zmienia funkcję wraz z powiększeniem się plaży, budową nowych dróg, ścieżek, szlaków turystycznych. To wszystko czyni tam odpoczynek bardziej atrakcyjny - oceniał burmistrz i zaznaczył, że modernizacja tego najpopularniejszego w regionie świętokrzyskim zbiornika nie jest jeszcze zakończona.

- Wiosną tego roku, drogą mediacji, udało się doprowadzić do wycofania skargi dotyczącej inwestycji we wschodniej częściej zalewu objętej ochroną Natury 2000. Dzięki temu jesteśmy w przededniu rozpoczęcie kolejnego etapu, który będzie polegał na odmuleniu dna zbiornika w tej części wschodniej. To bardzo ważne, bo dzisiaj na jednej trzeciej części zbiornika mam jeszcze pokłady namułow o miąższości nawet 1,5 metra. Z czasem spłynęłyby one na część już odmulonego zbiornika. Nie możemy do tego dopuścić - stwierdził.

Burmistrz Obratański zdradził również, co będzie modernizowane i budowane od podstaw podczas kolejnego etapu modernizacji. Będzie to między innymi będzie budowa pomostu łączącego brzeg południowy z północnym, budowa wyspy u wejścia rzeki Czarna, która spowoduje nakierowanie nurtu wody w stronę północą czyli tę kąpieliskową. Przebudowana zostanie również dzisiejsza grobla, która zachowa swój obecny kształt, ale od strony konstrukcji będzie molem wspartym na palach. Umożliwi to swobodny przepływ wody z wschodniej do zachodniej części zbiornika. - Chcemy w ten sposób doprowadzić do tego, aby w zalewie powoli, ale stałe była wymieniana, co zapobiegałoby jej zanieczyszczeniu w trakcie bardzo intensywnego użytkowania - wyjaśniał Krzysztof Obratański.

Dodatkowo od strony północnej wybrane zostaną znaczne ilości gruntów torfowych, które będą zastąpione piaskiem. Powstanie również tak zwany przepust denny, czyli nowy system odprowadzania nadmiaru wody.

Rozpoczynają się inwestycja to kolejny już etap „generalnego remontu” zalewu, który powstał w latach 60-tych. Od jesieni 2018 roku do wiosny tego roku trwało odmulanie i odbudowywanie tej części zbiornika, która nie znajduje się w granicach chronionego obszaru Natura 2000. Dzięki temu plażowicze mieli tego lata do dyspozycji szerszą, piaszczystą plażę, nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Niedawno informowaliśmy również o planach budowy drewnianej wieży widokowej, z której będzie można podziwiać piękno sielpiańskiego krajobrazu i która ma stanąć przy ścieżce spacerowej na południowej części plaży tuż na granicy z obszarem Natura 2000.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie