Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za swój symbol obrali swastykę. Historię czwartaków związanych z Kielcami można poznać w muzeum w Skarżysku

Paweł Wełpa
Paweł Wełpa
Wystawę prezentującą historię 4 Pułku Piechoty Legionów można już oglądać w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Dziś odbył się wernisaż.

Historia 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich trwała od 1915 roku do okresu kampanii wrześniowej II wojny światowej. W międzyczasie formacja ta była związana z Kielecczyzną, ponieważ stacjonowała na kieleckiej Bukówce.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum Grzegorz Bień. – Na kolejnych kartach poznacie państwo losy 4 Pułku Piechoty Legionów. Zobaczymy ich w roli głównych, gdy Polska odzyskiwać będzie niepodległość, będą bronić Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej, a potem walczyć na polach wojny polsko-bolszewickiej. Dwudziestolecie międzywojenne spędzą na kieleckiej Bukówce. Można podejrzeć ich ówczesne życie codzienne. Kojarzymy ich jednak głównie z obroną Westerplatte, gdzie mieli bronić się 24 godziny, a bronili się przez tydzień – mówił dyrektor.

Ciekawostką jest to, że symbolem pułku czwartaków była stylizowana swastyka. Została nim uczyniona jednak jeszcze, zanim stała się symbolem nazistowskim. Swastyka, będąca symbolem szczęścia, obecna jest w wielu kulturach świata, a pochodząca z sanskrytu nazwa oznacza „przynoszący szczęście”.

Wystawa, która pochodzi z Muzeum Historii Kielc, będzie dostępna w skarżyskim muzeum przez trzy miesiące.

Muzeum im. Orła Białego zaprasza do odwiedzin w niedzielę, 1 września. Na ten dzień przygotowano kilka atrakcji, a wstęp będzie tańszy niż zwykle.

Od 14.00 do 18.00 odbywać się będą pokazy walki na szable i florety oraz szermierka na bagnety w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Będzie też miniwystawa broni szermierczej.

Pokazom będzie towarzyszyć muzyka z okresu 20-lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 w wykonaniu Mariusza Kaczmarczyka.
Od 11.00 do 14.00 będzie można skorzystać z przejażdżek transporterem BTR-60, o ile zostaną jeszcze wolne miejsca. Przejazd trwający ok. pół godziny kosztuje 100 zł, a jednorazowo może w nim uczestniczyć do ośmiu osób.

W niedzielę muzeum będzie czynne od 9.00 do 18.00, a bilet wstępu będzie kosztował 5 zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie