Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata ma zakończyć się budowa sanktuarium błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Zobacz zdjęcia

Iwona Boratyn
- Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie za trzy lata zakończy się budowa nowego kościoła - powiedział ksiądz Leszek Dziwosz, proboszcz parafii błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.

Podkreślił, że obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna nie sprzyja prowadzeniu prac. - Ale budowę musimy skończyć. Robimy to etapami, w miarę posiadanych środków - powiedział ksiądz proboszcz. Parafia istnieje już 22 lata, a świątynia jest budowana od 12.

Będzie to pierwsze w Polsce sanktuarium kapłana - więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych z grona 108 Męczenników. W tym roku minęła 80 rocznica śmierci rektora Seminarium Duchownego w Kielcach, w obozie w Dachau. Mury tej uczelni w tym roku opuści 20 kapłan pochodzący z parafii - 28 maja święcenia prezbiteratu otrzyma diakon Albert Pianka. Swoją pracę magisterską poświęcił kultowi błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.

Ksiądz Józef Pawłowski decyzję o drodze do kapłaństwa podjął w 1906 roku, kiedy to wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Studia teologiczne kontynuował w 1911 roku w Innsbrucku w Austrii u tamtejszych Jezuitów. Dwa lata później został kapłanem, a święcenie przyjął z rąk biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Później znów wyjechał do Austrii, gdzie zastała go wojna.

Pierwszą kielecką parafią na jaką trafił po powrocie w 1916 roku była parafia w Kluczewsku, w powiecie włoszczowskim. Kilka miesięcy później został profesorem w seminarium. Tam dbał nie tylko o rozwój intelektualny młodych kleryków, ale również o ich wzrost duchowy. Pomagał także biedniejszym alumnom. Znany był z troski o misje i misjonarzy. W 1929 roku został dyrektorem Związku Misyjnego Diecezji Kieleckiej. Misjonarzem jest obecny proboszcz parafii błogosławionego we Włoszczowie.

Siedem lat później ksiądz Józef Pawłowski został mianowany rektorem kieleckiego seminarium, a w 1939 roku – proboszczem parafii katedralnej. Założył między innymi specjalny szpital w gmachu Seminarium Duchownego, w którym leczono polskich żołnierzy. Bohaterski kapłan został kapelanem Polskiego Czerwonego Krzyża i mógł dzięki temu odwiedzać obozy jenieckie, pomagając Polakom.

Za swoją postawę został aresztowany przez gestapo 10 lutego 1941 roku. Trafił do Auschwitz, a później do Dachau. Umarł śmiercią męczeńską 9 stycznia 1942 roku. 13 czerwca 1999 roku święty Jan Paweł II ogłosił duchownego błogosławionym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto