Za zużycie i dostarczanie wody zapłacimy więcej. Będzie drożej, chociaż Wody Polskie nie chcą zatwierdzać wszystkich podwyżek cen

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ceny rosną wszędzie, w każdym sektorze gospodarki. Drożejące ceny energii elektrycznej, paliw i gazu mają swoje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej przedsiębiorstw wodociągowych.
Ceny rosną wszędzie, w każdym sektorze gospodarki. Drożejące ceny energii elektrycznej, paliw i gazu mają swoje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej przedsiębiorstw wodociągowych. unsplash
Ceny ponownie mogą wzrosnąć. Tym razem chodzi o opłaty i koszty za odbiór wody dostarczanej przez wodociągi. Wyższe ceny mogą nastąpić wraz z końcem obecnego roku lub na początku następnego. Wodociągi miejskie wnioskują do Wód Polskich o zmiany taryf. To właśnie Wody Polskie muszą udzielić zgody na nowe wyższe stawki za dostarczanie wody do naszych domów. Dlaczego jednak państwowy regulator nie zawsze chce się na to godzić?

Spis treści

Podwyżka cen za wodę i ścieki? Do tego potrzebna jest zgoda Wód Polskich

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków obowiązuje już 21 lat. Przez pierwsze 16 lat stawki samodzielnie ustalały poszczególne gminy. Zmieniło się to po utworzeniu 1 stycznia 2018 roku państwowego przedsiębiorstwa „Wody Polskie” na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

1 września obecnego roku ma zacząć się ponowny proces taryfikacji.

Ile kosztuje woda w polskich miastach? Niskie ceny zagrażają funkcjonowaniu wodociagów

Przykładowo w Białymstoku za metr sześcienny zapłacimy 3,95 zł netto, natomiast za ścieki - 3,64 zł. Taryfy ostatni raz zmieniano w czerwcu 2020 r.

- Ta sytuacja zagraża utrzymaniu ciągłości dostawy wody o odpowiedniej jakości oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Tym samym Wody Polskie postępują nie tylko niezgodnie z prawem, ale też wbrew interesom odbiorców tych usług - mówi Krzysztof Kita z Wodociągów Białostockich w artykule opublikowanym przez portal krn.pl.

Ceny rosną wszędzie, w każdym sektorze gospodarki. Drożejące ceny energii elektrycznej, paliw i gazu mają swoje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej przedsiębiorstw wodociągowych.

- 15 czerwca w związku z drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju, w tym wzrostem o kilkaset procent kosztów energii elektrycznej i zagospodarowania osadów ścieków, MPWiK w Lublinie złożył wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy - tłumaczy na portalu krn.pl Magdalena Bożko, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Poznański Aquanet z uwagi na rosnące koszty funkcjonowania spółki złożył wniosek o zmianę taryf. Wodociągi tym samym są w trakcie procedowania zmiany cen oraz nie znają jeszcze decyzji Wód Polskich.

- Przychody generowane przez spółkę na chwilę obecną nie pokrywają kosztów prowadzonej w tym zakresie działalności. Obecny poziom przychodów generuje stratę na działalności wodociągowej i kanalizacyjnej.

Konieczność zmiany wysokości taryf jest podyktowana przede wszystkim wzrostem kosztów jakie ponosi Spółka w zakresie prowadzonej działalności. Ogromne znaczenie dla aktualnej sytuacji ma wzrost kosztów energii elektrycznej i gazowej. Koszt w tym zakresie, w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł dla nas o prawie 60%. Natomiast w przyszłym roku możemy spodziewać się, że koszt ten może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Co również istotne w ostatnim czasie wzrosły także np. koszty materiałów, eksploatacji, remontów, co również ma wpływ na sytuację spółki - tłumaczy Zofia Koszutska-Taciak, z Działu Komunikacji poznańskiego Aquanet S.A.

Jak dodaje, w przypadku braku wzrostu taryf konieczne będzie np. znaczące ograniczenie zakresu prowadzonych inwestycji.

W przypadku MPWiK we Wrocławiu postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia taryf dla MPWiK trwa od 18 stycznia 2021 roku i było związane z wygasaniem taryf zatwierdzonych na 3 lata w 2018 roku przez Wody Polskie. W międzyczasie spółka złożyła 5 aktualizacji wniosku, uwzględniających bieżącą sytuację - chodzi m.in. o wzrost cen i usług oraz odrzucenie wniosku taryfowego przez Wody Polskie w ubiegłym roku. Z tego powodu na początku 2022 r. MPWiK ponownie złożyło wniosek taryfowy do Regulatora.

- O wzrostach cen energii elektrycznej, gazu (zużywamy duże ilości w procesie suszenia osadu w oczyszczalni ścieków) czy paliw wiedzą wszyscy. Ale dodatkowo wzrosły też inne koszty – dla przykładu cena materiałów do uzdatnia wody, np. wodorotlenku sodu wzrosła rok do roku o 281%, wapno – 141%, a chlor ciekły – 123%. Nie bez znaczenia są także inne usługi dotyczące m.in. remontów infrastruktury wod-kan, których koszty na przestrzeni roku wzrosły o 27 mln zł - tłumaczy Martyna Bańcerek, rzecznik prasowy MPWiK S.A. we Wrocławiu.

MPWiK zaproponowało korektę taryf za wodę i ścieki, poniżej poziomu inflacji, która w lipcu 2022 r. wyniosła 15,6%, a średnioroczna inflacja za 2021 r. – 5,1%, z kolei w 2020 r. – 3,4%.

- Nasza propozycja zakładała zmianę ceny o 4,9% łącznie za wodę i ścieki w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, 5,2% – drugim roku i 3,9% w kolejnym.

W pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy koszt 1 m3 dostarczenia wody i odbioru ścieków wzrósłby o 54 grosze. Dla mieszkańca, który średnio w trakcie miesiąca zużywa ok. 3 m3 wody, oznaczałoby to wzrost kosztów o 1,62 zł miesięcznie - dodaje Martyna Bańcerek z wrocławskiego MPWiK.

Wody Polskie nie zgodziły się na taką zmianę.

-28 czerwca 2022 r. otrzymaliśmy ponowną decyzję odmowną, którą Wody Polskie uargumentowały, że zmiana o 54 grosze na m3 dostarczenia wody i odbioru ścieków to „drastyczny wzrost cen”. 15 lipca 2022 r. – zgodnie z procedurą przewidzianą przepisami – złożyliśmy odwołanie od tej kolejnej negatywnej decyzji.

Jak dodaje rzeczniczka, oprócz pokrywania kosztów bieżącej eksploatacji i remontów, taryfy są głównym źródłem finansowania inwestycji utrzymania i rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Dzięki tym środkom MPWiK może utrzymać ciągłość dostarczania wody do wszystkich odbiorców we Wrocławiu, dotrzymywać norm oczyszczania ścieków oraz realizować inwestycje.

Nowe ceny wody - wodociągi wnioskują o podniesienie poziomu cen. Czy otrzymają na to zgody?

Nowe taryfy były zatwierdzane już w poprzednim roku na najbliższe trzy lata. W tym roku o zmiany obowiązujących taryf zgłosiło się już prawie 300 przedsiębiorstw odpowiedzialnych za wodociągi. Pod koniec lipca "Rzeczpospolita" informowała, że dotychczas zgody wydano w kilkunastu przypadkach. Decyzji odmownych było ponad 80.

Jak podkreśla Paweł Rusiecki, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym - wodociągi są monopolistami i dostarczają wodę, która jest niezbędna dla każdego mieszkańca gminy, a ceny muszą być na tyle niskie, aby były akceptowalne dla każdego.

- Każde z tych przedsiębiorstw wykonuje zadania gminy. Wody Polskie dokonują oceny wniosków wykonywanych przez przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjne. Kondycja tych przedsiębiorstw jest bardzo różna. W przypadku średnich, a szczególnie dużych przedsiębiorstw widzimy, że ta kondycja nie jest najgorsza. Są przedsiębiorstwa, które nawet w dzisiejszym czasie generują zyski. Nie można tak jednoznacznie potwierdzić, że kondycja wodociągów jest co raz słabsza albo - że te przedsiębiorstwa funkcjonują w obszarze strat.

Jak dodaje, w Polsce obecnie ceny za wodę i ścieki są różne. Rozbieżność cenowa może wynieść od 1,80 zł do nawet ok. 80 zł za metr sześcienny. Obecnie przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjne wnioski przedładają i dopiero po przedłożeniu dokumentów będzie możliwość oceny, czy propozycja nowej taryfy jest zasadna.

Na ponad 300 wniosków ponad 80. zostało odrzucone przez Wody Polskie. Te miały być złożone niezgodnie z trybem postępowania w takich przypadkach.

- Często wodociągi maja w swoich kapitałach zapasowych środki, które mogłyby częściowo przeznaczyć np. na obsłużenie zadłużenia występującego już w przedsiębiorstwach. Obsługa zadłużenia po wyższych wartościach WIBOR-u jest kosztowniejsza. Część można naturalnie spłaszczyć poprzez środki, które przedsiębiorstwa posiadają. Wiemy o nich, ponieważ przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjne nam to raportują - tłumaczy Paweł Rusiecki, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym.

O ile wzrosną ceny za wodę? Zostaną wprowadzone nowe taryfy opłat za wodę i odprowadzanie ścieków

Wody Polskie nie posiadają jeszcze wystarczających danych, aby prognozować wysokość podwyżki. Wiemy natomiast, że taryfikacja będzie i prawdopodobnie nastąpi w okolicach końca roku.

- Czekamy na wnioski. Wiemy, że duża część przedsiębiorstw wodnokanalizacyjnych złoży nam dokumenty dopiero we wrześniu. W tej chwili ilość wniosków, która jest procedowana jest na tyle mała, że trudno szacować, jakiego rzędu są to propozycje wzrostu cen oraz jak zasadne byłyby te wzrosty. Na razie wniosków jest zbyt mało, by dokonać takiej oceny — mówi Paweł Rusiecki z „Wód Polskich”.

- Zakładamy, że jeżeli przedsiębiorstwa złożą nam poprawnie skonstruowane wnioski taryfowe – to ten proces taryfikacji będzie krótki. Całość chcielibyśmy zamknąć wraz z końcem roku. Nie wiem, jakiej jakości będą wnioski. Jeśli będą spełniać wszystkie wymagania - jesteśmy w stanie szybko poprowadzić postępowania taryfikacyjne. Naszą rolą jest jednak wnikliwa analiza i ocena tych wniosków. Myślę, że do końca tego roku mieszkańcy mogą „spać spokojnie” jeśli chodzi o możliwość wzrostu cen za wodę i ścieki. A potem - resztę pokaże już życie - tłumaczy Paweł Rusiecki.

Wody Polskie propozycje zmian w cenach zaczną rozważać od 1 września. Nowe taryfy miałyby obowiązywać przez następne trzy lata. Niewykluczone jednak, że będą ponownie zmieniane z powodu „nadzwyczajnych okoliczności rynkowych” uzasadniających korektę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Materiał oryginalny: Za zużycie i dostarczanie wody zapłacimy więcej. Będzie drożej, chociaż Wody Polskie nie chcą zatwierdzać wszystkich podwyżek cen - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie