Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa na ludową nutę w Parku Etnograficznym w Tokarni. Odbył się Festiwal „Jawor – u źródeł kultury” . Zobaczcie zdjęcia i film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Około 230 osób zaprezentowało swoje talenty podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w niedzielę, 26 czerwca, w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni. Najlepszym polskim artystom ludowym nagrody wręczył Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Około 230 osób zaprezentowało swoje talenty podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w niedzielę, 26 czerwca, w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni. Najlepszym polskim artystom ludowym nagrody wręczył Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. Więcej na kolejnych zdjęciach. Michał Kolera
Około 230 osób zaprezentowało swoje talenty podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w niedzielę, 26 czerwca, w Parku Etnograficznym w podkieleckiej Tokarni. Najlepszym polskim artystom ludowym nagrody wręczył Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zabawa na ludową nutę w Parku Etnograficznym w Tokarni. Odbył się Festiwal „Jawor – u źródeł kultury”

Inicjatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej jest Polskie Radio Kielce, które od 2010 roku honoruje artystów i twórców ludowych regionu świętokrzyskiego nagrodą „Jawor u źródeł kultury”. W Festiwalu wystąpili laureaci konkursów lokalnych przeprowadzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia z całego kraju. W konkursie uczestniczyło 15 rozgłośni, które wybrały najlepszych artystów i twórców ludowych w następujących kategoriach: kapele lub zespoły ludowe (w tym dziecięce i młodzieżowe), soliści: śpiewacy lub instrumentaliści oraz rękodzieło i sztuka ludowa.

Wszyscy laureaci konkursów regionalnych „Jawora u źródeł kultury” to ludzie, dla których folklor i szeroko pojęta sztuka ludowa są istotą codziennego życia. Tworząc, śpiewając, grając czy przygotowując widowiska obrzędowe dbają o to, by to co stanowi o naszej tożsamości narodowej, tradycji i kulturze ludowej przetrwało przez kolejne pokolenia.

Przypomnijmy, że pierwsza część imprezy miała miejsce w sobotę, 25 czerwca - KLIKNIJ TUTAJ

W niedzielę festiwal rozpoczął się w Tokarni o godzinie 11 mszą świętą przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Następnie nastąpił przemarsz korowodu do sceny głównej, gdzie wystąpili laureaci konkursów lokalnych. Do dyspozycji zespołów były aż trzy sceny, tak aby każdy artysta mógł się pokazać szerszej publiczności.

Dookoła sceny i wzdłuż alei Lipowej spotkać można było wielu rękodzielników, ale również stoiska z licznymi przysmakami. Zjeść można było chociażby chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, pierogów, gołąbków, parzybrody, słodkich wypieków czy nalewek. Nie zabrakło tradycyjnego pieczonego prosiaka i świętokrzyskiego żurku.

Między godziną 14 a 15 nastąpiło wręczenie nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - nagrody osobiście wręczył wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński.

W kategorii solista-śpiewak lub instrumentalista nagroda trafiła do Andrzeja Budza, reprezentanta Polskiego Radia Kraków. Artysta wywodzi się z góralskiej wielodzietnej rodziny. Od młodzieńczych lat miał styczność z folklorem i śpiewem, a w 8 klasie szkoły podstawowej zaczął się uczyć gry na skrzypcach.

W kategorii rękodzieło i sztuka ludowa otrzymała Małgorzata Mateja, reprezentantka Polskiego Radia Opole. Jest jedną z najaktywniejszych twórczyń porcelany opolskiej. Jej wzór opolski zdobi między innymi Ceramikę Tułowicką.

W kategorii zespoły i kapele ludowe nagrodę otrzymał Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA, reprezentant Polskiego Radia Opole. Grupa działa od 29 lat, a jej repertuar obejmuje stare śląskie pieśni ludowe, do dziś żywotne w starszym pokoleniu mieszkańców tego nadodrzańskiego regionu.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył także medale za zaangażowanie w działalność na rzecz promocji kultury ludowej. Prezes zarządu Polskiego Radia Kielce Janusz Knap otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a redaktor Radia Kielce Magdalena Sitek – brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zobaczcie zdjęcia z Tokarni

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie